| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Ubezpieczenia zdrowotne dla zatrudnionych

Ubezpieczenia zdrowotne dla zatrudnionych

Chcąc zapewnić pracownikom szybki dostęp do świadczeń zdrowotnych, pracodawcy mogą wykupić przygotowane przez firmy ubezpieczeniowe polisy zdrowotne. Oferują one podobny zakres usług jak abonamenty, ale dodatkowo zapewniają leczenie szpitalne.

Mimo że w Polsce wciąż brakuje ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych (jej przygotowanie resort zdrowia zapowiada od co najmniej dwóch lat), prywatne firmy ubezpieczeniowe od kilku lat oferują klientom możliwość wykupienia dodatkowych polis zdrowotnych (zarówno tym indywidualnym, jak i instytucjonalnym). Ich posiadacze zyskują nie tylko dostęp do podstawowych świadczeń medycznych, specjalistów czy badań diagnostycznych, lecz także mają zagwarantowane pokrycie kosztów świadczeń szpitalnych. To jest podstawowa przewaga polisy zdrowotnej nad abonamentami. Te ostatnie, tylko w najdroższej wersji, zapewniają hospitalizację. Najczęściej jednak dotyczy to świadczeń z tzw. chirurgii jednego dnia.

Rozbudowana sieć placówek

Dzięki polisie ubezpieczeniowej klienci zyskują dostęp do bardzo szerokiej sieci placówek medycznych (bardziej rozbudowanej niż jest to w przypadku firm abonamentowych). Ubezpieczyciele bowiem podpisują umowy nie tylko z prywatnymi zakładami (przychodniami, laboratoriami itp.), lecz także z publicznymi szpitalami. Na takie działania zezwala im bowiem ustawa o zakładach opieki zdrowotnej.

– Przepisy regulujące funkcjonowanie ZOZ przewidują bowiem możliwość pozyskiwania finansowania także na podstawie umów zawartych z prywatnymi ubezpieczycielami – wyjaśnia dr Marcin Matczak, partner w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

Szpitale zyskują na tym częściowe uniezależnienie się do monopolu Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Mogą jednak przyjmować pacjentów z polisami tylko w czasie, kiedy nie działają na podstawie kontraktu z Funduszem. Tym samym nie ograniczają dostępu do świadczeń chorym, za leczenie których płaci ten ostatni.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

redaktor w „Dzienniku Gazecie Prawnej”

Źródło:

INFOR
PIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bush Taxi Off-Road Centre

Firma Bush Taxi to centrum sprzedaży oraz montażu profesjonalnych akcesoriów przeznaczonych do wszystkich pojazdów terenowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK