| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Ojciec czy pracoholik?

Ojciec czy pracoholik?

Czy rzeczywiście firmom bardziej opłaca się zatrudniać zaangażowanych ojców niż dyspozycyjnych pracoholików? Czytając profile kompetencyjne liderów, łatwiej odnajdziemy w nich cechy typowe dla tej pierwszej aniżeli drugiej grupy.

Przemysław Duchniewicz

kierownik ds. zdrowia, Mars Europa Centralna

Szkolenia ze świadomego ojcostwa

Wspieramy możliwość łączenia obu sfer, zarówno dla ojców, jak i mam, poprzez elastyczne formy zatrudnienia, możliwość pracy z domu czy w niepełnym wymiarze czasu pracy. W zeszłym roku odbyło się pięć warsztatów prowadzonych wspólnie z panem Dariuszem Cupiałem z organizacji Tato.net. Były to spotkania z zakresu świadomego ojcostwa. Nasz koszt był związany z opłaceniem trenerów oraz udostępnieniem czasu wolnego w przypadku czterech krótkich warsztatów, oraz miejsca, sal, sprzętu i w przypadku dwudniowych warsztatów – ojcowie płacili 50 zł za warsztat, pozostała część została zapłacona przez firmę.

Takie inwestycje rozwojowe traktujemy jako wyraz naszej kultury korporacyjnej zbudowanej na pięciu zasadach Marsa. W szczególności – zasady Wzajemności. Zgodnie z nią, jeżeli jesteśmy w stanie pomóc naszym współpracownikom (tak nazywamy naszych pracowników) w znalezieniu balansu między życiem zawodowym a prywatnym, to oni zostaną z nami dłużej, będziemy bardziej efektywni i zaangażowani, a jakość naszej pracy będzie na najwyższym możliwym poziomie.

Zatrudnione w firmie panie podeszły ze zrozumieniem do organizowania warsztatów dla męskiej części załogi. Na wieść o „szkoleniu dla ojców” reakcja piękniejszej części załogi była bardzo pozytywna. Pojawiły się nawet pytania: A dlaczego tylko dla naszych współpracowników? Chciałabym zaprosić mojego męża”. W związku z tym, że pewne elementy programów prozdrowotnych są również dostępne dla rodzin naszych współpracowników – rozważam również taką opcję.

Oczywiście wspieranie świadomego ojcostwa to tylko mały wycinek działań na rzecz godzenia pracy zawodowej i życia prywatnego. W firmie są organizowane spotkania rodzinne – piknik rodzinny, mikołajki, spotkania w ramach działalności społecznej – akcja Czysta Bzura – spływ kajakami razem z rodzinami, czy biegi organizowane razem ze stowarzyszeniem Aktywni oraz Stowarzyszeniem na rzecz Odpowiedzialnej Opieki nad Zwierzętami Domowymi.

Dodatkowo organizujemy warsztaty, podczas których uczestnicy zastanawiają się nad czterema obszarami:

  1. Mój rozwój,
  2. Moja kariera,
  3. Moja rodzina,
  4. Mój wkład w społeczność lokalną.

Pracownicy poznają swój stan zdrowia i styl życia, planują akcje oraz poznają swój typ osobowości wg MBTI, co pozwala im lepiej funkcjonować również w domu. Koncepcja ta oparta na teorii psychologii typów C.G. Junga pozwala na docenianie występujących wśród nas różnic, dzięki czemu wzrasta zaufanie, panuje lepsza komunikacja i wzajemne zrozumienie w domu oraz w pracy.

W 2009 roku zorganizowaliśmy ponad 40 takich warsztatów na miejscu oraz kilka wyjazdowych (dla działu sprzedaży). W tym roku również planujemy takie spotkania, od trzygodzinnych, po dwudniowe warsztaty. Mimo że część warsztatów w Polsce i regionie prowadzę sam, to wdrożenie całego programu jest kosztowne. Jednak widoczne korzyści są na tyle istotne, że program opracowany w Polsce jest obecnie wdrażany w pozostałych krajach Europy Centralnej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK