| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Ojciec czy pracoholik?

Ojciec czy pracoholik?

Czy rzeczywiście firmom bardziej opłaca się zatrudniać zaangażowanych ojców niż dyspozycyjnych pracoholików? Czytając profile kompetencyjne liderów, łatwiej odnajdziemy w nich cechy typowe dla tej pierwszej aniżeli drugiej grupy.

Przemysław Duchniewicz

kierownik ds. zdrowia, Mars Europa Centralna

Szkolenia ze świadomego ojcostwa

Wspieramy możliwość łączenia obu sfer, zarówno dla ojców, jak i mam, poprzez elastyczne formy zatrudnienia, możliwość pracy z domu czy w niepełnym wymiarze czasu pracy. W zeszłym roku odbyło się pięć warsztatów prowadzonych wspólnie z panem Dariuszem Cupiałem z organizacji Tato.net. Były to spotkania z zakresu świadomego ojcostwa. Nasz koszt był związany z opłaceniem trenerów oraz udostępnieniem czasu wolnego w przypadku czterech krótkich warsztatów, oraz miejsca, sal, sprzętu i w przypadku dwudniowych warsztatów – ojcowie płacili 50 zł za warsztat, pozostała część została zapłacona przez firmę.

Takie inwestycje rozwojowe traktujemy jako wyraz naszej kultury korporacyjnej zbudowanej na pięciu zasadach Marsa. W szczególności – zasady Wzajemności. Zgodnie z nią, jeżeli jesteśmy w stanie pomóc naszym współpracownikom (tak nazywamy naszych pracowników) w znalezieniu balansu między życiem zawodowym a prywatnym, to oni zostaną z nami dłużej, będziemy bardziej efektywni i zaangażowani, a jakość naszej pracy będzie na najwyższym możliwym poziomie.

Zatrudnione w firmie panie podeszły ze zrozumieniem do organizowania warsztatów dla męskiej części załogi. Na wieść o „szkoleniu dla ojców” reakcja piękniejszej części załogi była bardzo pozytywna. Pojawiły się nawet pytania: A dlaczego tylko dla naszych współpracowników? Chciałabym zaprosić mojego męża”. W związku z tym, że pewne elementy programów prozdrowotnych są również dostępne dla rodzin naszych współpracowników – rozważam również taką opcję.

Oczywiście wspieranie świadomego ojcostwa to tylko mały wycinek działań na rzecz godzenia pracy zawodowej i życia prywatnego. W firmie są organizowane spotkania rodzinne – piknik rodzinny, mikołajki, spotkania w ramach działalności społecznej – akcja Czysta Bzura – spływ kajakami razem z rodzinami, czy biegi organizowane razem ze stowarzyszeniem Aktywni oraz Stowarzyszeniem na rzecz Odpowiedzialnej Opieki nad Zwierzętami Domowymi.

Dodatkowo organizujemy warsztaty, podczas których uczestnicy zastanawiają się nad czterema obszarami:

  1. Mój rozwój,
  2. Moja kariera,
  3. Moja rodzina,
  4. Mój wkład w społeczność lokalną.

Pracownicy poznają swój stan zdrowia i styl życia, planują akcje oraz poznają swój typ osobowości wg MBTI, co pozwala im lepiej funkcjonować również w domu. Koncepcja ta oparta na teorii psychologii typów C.G. Junga pozwala na docenianie występujących wśród nas różnic, dzięki czemu wzrasta zaufanie, panuje lepsza komunikacja i wzajemne zrozumienie w domu oraz w pracy.

W 2009 roku zorganizowaliśmy ponad 40 takich warsztatów na miejscu oraz kilka wyjazdowych (dla działu sprzedaży). W tym roku również planujemy takie spotkania, od trzygodzinnych, po dwudniowe warsztaty. Mimo że część warsztatów w Polsce i regionie prowadzę sam, to wdrożenie całego programu jest kosztowne. Jednak widoczne korzyści są na tyle istotne, że program opracowany w Polsce jest obecnie wdrażany w pozostałych krajach Europy Centralnej.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bundz

Opiekun Klienta SOHOfinance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK