| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Czy wykorzystując pozamaterialne czynniki motywacji, można zdobyć lojalność pracowników?

Czy wykorzystując pozamaterialne czynniki motywacji, można zdobyć lojalność pracowników?

Z powodu pogorszenia się koniunktury gospodarczej kierownictwo firmy wstrzymało wzrost płac i premii. Jednocześnie firma jest w trakcie zmiany siedziby i wyposażenia. Proces ten jest już na bardzo zaawansowanym etapie i obecnie wycofanie się z dokończenia inwestycji byłoby ekonomicznie nieuzasadnione. Powoduje to jednak dezorientację i oburzenie pracowników. Jak można zmotywować pracowników przy braku możliwości finansowych?

Popraw warunki pracy

Podniesienie standardu stanowisk pracy i poprawa jakości szeroko rozumianego środowiska pracy ma bardzo wymierne przełożenie na motywację pracownika, a ta z kolei na jego efektywność. Potwierdzają to badania (2002, IRSA, the Association of Quality Clubs) przeprowadzone na firmach działających na rynku amerykańskim. Zainwestowanie 1 dol. w podniesienie komfortu pracy daje zwrot w wysokości 6,15 dol. dla firmy Coors, 5,78 dol. dla Kennecolt, 3,9 dol. dla General Mills, 3,15 dol. dla Motoroli, czy 3,00 dol. dla Pepsi Co. Okazuje się, że bardziej opłaca się zainwestować w lepsze stanowisko pracy niż płacić za koszty absencji chorobowych lub efekt presenteeismu w pracy, czyli nieefektywną obecność pracownika spowodowaną złym samopoczuciem.

Już 10 zł miesięcznie motywuje!

Jak to wygląda na rynku polskim? Okazuje się, że średnia cena stanowiska pracy w naszym kraju to niecałe 2,5 tys. zł (zgodnie z danymi Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli). W związku z tym, że meble amortyzują się przez okres 60 miesięcy, firma ponosi koszt na poziomie ok. 42 zł miesięcznie. Za tę kwotę firma nie uzyska jednak w pełni satysfakcjonującego rozwiązania, ale już zwiększenie budżetu na stanowisko pracy o chociażby 10 czy 20 zł miesięcznie spowoduje znaczącą poprawę jakości, ergonomii, czyli wygody i komfortu pracy. Porównując ten wydatek ze wzrostem pensji, nie ma wątpliwości, że podwyżka wynagrodzenia w wysokości 7–14 zł miesięcznie (po odliczeniu składek i podatków) zostałaby przez pracownika niezauważona. Natomiast zmiana standardu stanowiska pracy, przy którym każdy z pracowników spędza znaczną część swojego aktywnego zawodowo życia, wpływa codziennie na jego zaangażowanie, motywację do pracy i przywiązanie do pracodawcy. Do tego możemy również dodać jego mniejsze zmęczenie czy ogólnie wyższą sprawność psychofizyczną.

Państwa firma powinna więc wykorzystać sytuację i dokonać zakupu dobrego wyposażenia meblowego, aby pokazać pracownikom, że mimo kryzysu firma dba i inwestuje w poprawę ich warunków pracy, budując przez to wizerunek dobrego pracodawcy.

Jak wykorzystać szansę?

Należy pamiętać, że wybór najtańszego rozwiązania wyposażenia wnętrza lub przeprowadzka ze starymi meblami to jedynie pozorna oszczędność. Nie wykorzystamy wtedy w pełni możliwości oddziaływania na zaangażowanie pracowników, a wręcz możemy ich zdemotywować. Dlaczego? Przeprowadzając się ze starym wyposażeniem, tracimy część pozytywnego efektu przeprowadzki, ponieważ przy samej zmianie siedziby niektórzy pracownicy mogą dostrzegać jedynie niedogodności, np. dłuższy dojazd, problem z parkingiem, meble niespójne z nowym wnętrzem, uszkodzenia podczas przeprowadzki itp. Natomiast ograniczenie wydatków na wyposażenie może spowodować brak rzeczywistej poprawy warunków pracy.

Jak widać sytuacja, w jakiej znalazła się Państwa firma, jest szansą na wysłanie bardzo pozytywnego komunikatu do pracowników oraz początkiem szerszego wykorzystywania pozamaterialnych, długoterminowych czynników motywowania.


Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK