| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Motywowanie pracowników w okresie świątecznym i nie tylko

Motywowanie pracowników w okresie świątecznym i nie tylko

Coraz częściej firmy starają się szukać nietypowych form świętowania. Rezygnują z rutynowego „śledzika” i w okresie przedświątecznym nawiązują kontakty z domami dziecka, ośrodkami pomocy społecznej lub hospicjami, dla których przygotowują wigilie, prezenty, zbierają fundusze lub prowadzą różne inne działania w ramach wolontariatu. Działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu stają się coraz ciekawszym pomysłem na obchody świąt.

Iwona Horodecka

menedżer HR, Toyota Motor Poland

Boże Narodzenie jest dla nas okazją do podtrzymania polskiej tradycji, spotkania, życzeń. I to samo w sobie może budować lojalność i wiązać pracowników z firmą.

Z roku na rok okres przedświąteczny w Polsce zaczyna się coraz wcześniej, pogoda nie zachęca do wyjazdów, więc to dobry moment na wykorzystanie pozostałych środków funduszu socjalnego na dobrą sztukę w teatrze lub koncert. Każdy pracownik w ciągu roku może wybrać najwygodniejszy sposób wykorzystania środków: na sport, kulturę, wypoczynek.

W okresie przedświątecznym pojawiają się w działach symbole świąteczne, np. małe choinki. Duża choinka zawsze jest ustawiana w holu recepcji oraz w sali, w której dla dzieci naszych pracowników organizowana jest zabawa mikołajkowa. Dzieciaki otrzymują indywidualnie przygotowane prezenty. Po Mikołajkach podziękowaniom rodziców dla organizatorów nie ma końca.

W ostatnim tygodniu przed Bożym Narodzeniem zarząd i pracownicy spotykają się wokół stołu ze wspaniałymi wigilijnymi potrawami. Toyota jest międzynarodową firmą, w której mieszają się mentalności osób z różnych stron świata (w warszawskim biurze TMPL pracują też Anglicy i Japończycy). Dlatego tradycyjne życzenia „Wszystkiego najlepszego” składane są zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Mimo wyraźnych różnic kulturowych, nasi japońscy prezesi chętnie uczestniczą w firmowych obchodach tego rodzinnego święta. Przyklaskują też głośnemu odśpiewaniu kolęd – ten zwyczaj jest mocno zbieżny z ich zamiłowaniem do karaoke.

Maja Chabińska-Rossakowska

dyrektor ds. personalnych, członek zarządu DHL Express (Poland)

Co roku z okazji świąt Bożego Narodzenia każdy z pracowników naszej firmy otrzymuje bony podarunkowe, do których dołączona jest kartka z życzeniami od członków zarządu. Organizowane są też spotkania świąteczne, finansowane z funduszu socjalnego i przez pracodawcę.

Pierwsze przygotowania zaczynamy już we wrześniu. Spotykamy się, przygotowujemy propozycje, sprawdzamy. Wszystkie opcje są konsultowane i omawiane ze związkami zawodowymi. A przed samymi świętami... oczywiście dbamy o świąteczny wystrój, w oddziałach ustawiane są choinki i ozdoby świąteczne. Każdy dział organizuje wigilijne spotkanie i menedżerowie starają się, aby nadać mu odpowiednią oprawę. Przygotowujemy też mniej standardowe projekty. Na przykład w zeszłym roku zorganizowaliśmy konkurs na najciekawszą kartkę świąteczną dla dzieci naszych pracowników. Hasło „Spełniamy marzenia”. Komisja wybrała 10 najciekawszych kartek, a pracownicy z działu personalnego skontaktowali się z rodzicami wyróżnionych autorów i podpytali, o jakim prezencie marzą. Sami jeździliśmy po sklepach i je kupowaliśmy. Wszyscy autorzy nadesłanych prac otrzymali nagrody pocieszenia. A w tym roku zamierzamy rozszerzyć naszą akcję.

Ze względu na wielkość i zasięg naszej firmy (ponad 5 tys. osób w całej Polsce) zorganizowanie jednego spotkania w tym gorącym dla nas okresie byłoby nie lada wyzwaniem. Dlatego stawiamy na małe, bardziej kameralne spotkania. Są organizowane indywidualnie przez menedżerów, którzy decydują, gdzie i w jakiej formie się odbędą. To doskonała zachęta do kreatywności. Na przykład w zeszłym roku menedżerowie działu personalnego przygotowali specjalne przedstawienie dla swoich pracowników. Była to krótka, ale bardzo udana inscenizacja wiersza Jana Brzechwy. Potem wspólnie rozwiązywaliśmy kalambury o tematyce wigilijnej. Pomysł sprawdził się i w tym roku już planujemy kolejną inscenizację.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK