| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Jak efektywnie kosztowo i ciekawie wynagrodzić pracowników w okresie świąt

Jak efektywnie kosztowo i ciekawie wynagrodzić pracowników w okresie świąt

Działania skierowane na budowanie lojalności pracowników oraz ich motywację do pracy mają bez wątpienia długofalowy charakter i rozłożone są na cały rok. Jednak bez względu na to, jakie działania podejmujemy i jak dokładnie je zaplanujemy, celebracja Bożego Narodzenia, choć jest stałym punktem działań marketingu wewnętrznego, zawsze zaskakuje tym samym pytaniem: jak ciekawie wynagrodzić pracowników w okresie świąt?

Indywidualne prezenty

Układając program świadczeń z okazji świąt dla pracowników, powinniśmy brać pod uwagę czynniki, które pozwalają na indywidualizację prezentu. U pracownika, który otrzymuje podarunek związany z jego stylem życia czy zainteresowaniami, rodzi się poczucie, że został indywidualnie doceniony, że szef zna i rozumie jego potrzeby, a to przekłada się, zgodnie z zasadą wzajemności, na chęć odwdzięczenia się, czyli lojalność lub motywację do pracy.

Czynniki, które warto brać pod uwagę, to między innymi staż pracy, wiek pracowników i ich przyzwyczajenia. Zmienne te pozwalają na trafienie w gusta i oczekiwania pracowników. Na przykład tradycyjne i cieszące się dużą popularnością wśród pracodawców, a także często oczekiwane przez pracowników kupony podarunkowe są uniwersalne i bardzo dobrze sprawdzą się w przypadku dużych przedsiębiorstw, w których pracownicy są w różnym wieku. Warto zauważyć, że ta uniwersalna forma nagrody stwarza możliwość personalizacji poprzez dostosowanie wysokości wartości kuponów do stażu pracy lub wypracowanych w ciągu roku wyników. Zróżnicowanie takie jest postrzegane jako sprawiedliwe i pełni dodatkowo funkcję motywacyjną: „zostanę dłużej, osiągnę lepszy wynik – za rok otrzymam bardziej wartościową nagrodę”.

Ponadto przy mniejszych zespołach, gdy lepiej znamy preferencje naszych pracowników, może warto zastanowić się nad kuponami wyspecjalizowanymi, np. kulturalno-rekreacyjnymi, które będą jasnym sygnałem, dla obdarowanego „szanuję twój czas wolny i chcę byś mógł w tym czasie naprawdę wypoczywać”.

Nowoczesne rozwiązania

Z kolei, jeżeli przez lata przyzwyczailiśmy pracowników do kuponów, ale w tym roku chcielibyśmy zaskoczyć podwładnych lub jeżeli większość naszych pracowników to młode i dynamiczne osoby, może warto rozważyć przedpłaconą kartę podarunkową. Plastikowa karta oparta na systemie VISA pozwoli zrealizować nagrodę nie tylko w każdym punkcie, w którym można płacić kartą debetową lub kredytową, lecz także umożliwi wybranie gotówki z bankomatu. To nowoczesne rozwiązanie bez wątpienia będzie prestiżowym i dyskretnym, a zarazem zaskakującym prezentem.

Coś dla najmłodszych

W firmach, w których wielu pracowników ma dzieci, można rozważyć organizację spotkania mikołajkowego. W takich sytuacjach problemem może okazać się poszukiwanie prezentów odpowiednich dla dzieci w różnym wieku i o różnych upodobaniach, jednak na rynku od tego roku dostępne są zestawy podarunkowe, składające się z kilku propozycji prezentów oraz certyfikatu podarunkowego. Tego typu podarunki umożliwiają dziecku sprawdzenie kilku opcji, a następnie wymianę certyfikatu podarunkowego na docelowy prezent. To nowe rozwiązanie gwarantuje, że prezent będzie odpowiedni dla wieku dziecka i trafi w jego potrzeby, ale także uczy je dokonywania samodzielnych wyborów. Mikołajki pozwalają na budowanie głębszych przyjaźni i więzi między pracownikami, którzy przecież spędzają ze sobą większość dnia. Wzajemne zrozumienie wpływa na atmosferę pracy, a ta przekłada się na efektywność.

Przyjęcie bożonarodzeniowe jest jednym z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych momentów w roku, wpływających bezpośrednio na wizerunek pracodawcy w oczach pracownika. Dlatego wykorzystajmy ten czas, aby efektywnie nagradzać i motywować swoich pracowników.

Autor:

menedżer produktu w Sodexho Pass Polska

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gluźniewicz

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie księgowości spółek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK