| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Jak osiągać więcej za mniej

Jak osiągać więcej za mniej

W maju po raz 26. odbyła się w Walencji międzynarodowa konferencja klientów firmy doradczej Hay Group. Motywem przewodnim spotkania była próba znalezienia odpowiedzi, w jaki sposób przy rosnącej inflacji i spowolnieniu gospodarczym przedsiębiorcy mają utrzymać rentowność i przewagę nad konkurencją.

Inspiracją do dwudniowej dyskusji przedstawicieli ponad 200 organizacji z całego świata były wykłady plenarne uznanych na całym świecie specjalistów i guru zarządzania: C.K. Prahalada, Vijay Govindarajana, Lyndy Gratton, Fonsa Trampenaars, Anne Rudy i Gro Harlem Brundtland. Uczestnicy konferencji, oprócz udziału w sesjach plenarnych, mieli także możliwość udziału w dyskusji otwartej, jak również w wielu warsztatach praktycznych.

W tym roku w konferencji wzięły udział znane postaci świata polityki: Wim Kok – premier Holandii w latach 1994–2002, a obecnie członek Grupy Zadaniowej ds. Zatrudnienia w Europie oraz grupy wysokiego szczebla zalecającej rewitalizację strategii lizbońskiej, jak również członek rad nadzorczych w firmach Shell, ING, TNT i KLM oraz Gro Harlem Brundtland, była premier Norwegii, także przewodniczyła Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Szansa dla Europy

W dzisiejszych czasach Europa traci konkurencyjną przewagę na rzecz szybciej rozwijających się gospodarek Azji i Ameryki Południowej oraz bardziej innowacyjnych Amerykanów – mówił Wim Kok podczas wykładu rozpoczynającego konferencję. – Czy Europa utrzyma swoją pozycję gospodarczą? W jaki sposób możemy stać się bardziej elastyczni i wykorzystać innowacje do stymulowania rozwoju? Czy strategia lizbońska, dzięki której Europa ma stać się najbardziej dynamiczną i konkurencyjną gospodarką na świecie do 2010 roku, pomogła – czy zawiodła? – pytał Wim Kok. Starzejące się społeczeństwa, głosy sprzeciwu Europejczyków wobec imigrantów, wysokie zróżnicowanie dochodów to tylko niektóre problemy współczesnej gospodarki. Rozwiązaniem może stać się podniesienie wieku emerytalnego, aby znaleźć środki na finansowanie emerytalnych zobowiązań, czy akceptacja imigracji zarobkowej, tak jak zrobiła to Ameryka. Odzywają się też głosy, aby ograniczyć wynagrodzenia kierownictwa najwyższego szczebla w interesie społecznej spójności. Lecz gdzie leży złoty środek, jeśli w ogóle taki istnieje? – Ważna jest świadomość nas, Europejczyków, oraz dalsza praca i koncentracja zarówno na polityce społecznej, jak i nastawienie na rozwój i edukację – dodał na zakończenie Wim Kok.

Globalne problemy

Gro Harlem Brundtland, uznana przez „Financial Times” za czwartą najbardziej wpływową Europejkę od 25 lat, omówiła zagadnienia związane ze zmianą klimatu i rozwojem ludzkości w tym kontekście. Globalne ocieplenie, wzrost populacji, masowa migracja, pandemie i trudne położenie kobiet, szczególnie w krajach rozwijających się – z takimi zagadnieniami muszą mierzyć się obecnie przywódcy świata. Gro Harlem Brundtland w swoim przemówieniu podkreśliła konieczność stawienia czoła problemom naszej planety, lecz także wyzwaniom związanym z równouprawnieniem płci, z którymi niejednokrotnie sama musiała się zmierzyć.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK