| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > W jaki sposób motywować pracowników

W jaki sposób motywować pracowników

Specyfika organizacji firm typu shared service, a także charakter pracy w nich, sprawiają, że konieczne staje się takie motywowanie pracowników, by zechcieli związać się z firmą na dłużej. Jednak zanim zostanie postawione pytanie, jak motywować, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, kogo i do czego. Jakie więc możliwości mają zarządy takich organizacji, by efektywnie budować więzi z najlepszymi pracownikami?

Programy specjalne w cenie

Niektórzy pracodawcy przesuwają środki budżetowe z puli premiowej na budowanie programów motywacyjnych wspierających realizację celów organizacji. Przykładem takich działań może być program dla pracowników lub zespołów o niskim wskaźniku absencji. Dobrym rozwiązaniem jest także tzw. bonus lojalnościowy, wypłacany po przepracowaniu w firmie określonego czasu. Wiele firm nagradza także swoich pracowników, kupując im bon na przeżycia specjalne, czyli coś, o czym pracownicy zawsze marzyli, a sami nigdy nie wydaliby na to pieniędzy. Przykładem takich marzeń jest lot szybowcem, jazda sportowym samochodem na torze wyścigowym czy weekend w SPA. Pracodawca, ofiarując taki prezent, wiąże pracownika z firmą poprzez budowanie pozytywnych skojarzeń.

UWAGA

Jeśli przechodzenie świeżo wyszkolonych pracowników do innych zadań stanowi w firmie problem, można go rozwiązać poprzez stworzenie takiej polityki wewnętrznych rekrutacji, która wprowadza kryterium stażu jako warunek wstępny aplikowania na inne stanowisko. Najczęściej okres karencji wynosi rok, maksymalnie dwa lata. Przed upływem tego czasu pracownik możne brać udział w rekrutacji po uzyskaniu zgody przełożonego.

UWAGA

Przy dużej liczbie szkoleń zdecydowanie najbardziej korzystne jest posiadanie w swoich szeregach trenerów wewnętrznych. Najlepiej takich, którzy znają potrzeby organizacji od podszewki i zostali wyłonieni w ramach rekrutacji wewnętrznej. Przygotowanie ich warsztatu na potrzeby firmy pod kątem przyszłych programów szkoleniowych jest najbardziej efektywną kosztowo inwestycją.

UWAGA

Jednym z coraz częściej wykorzystywanych sposobów na motywowanie kluczowych pracowników jest zorganizowanie dla nich sesji coachingowych prowadzonych przez certyfikowanego coacha. Coaching jest najbardziej skuteczną metodą szkolenia i pracy nad osiągnięciem osobistej efektywności, mierzonej stopniem realizacji postawionych celów zawodowych. Jest efektywny kosztowo i dobrze służy firmom, które wprowadziły go jako jedną z metod podnoszenia kompetencji. Jednocześnie motywuje i buduje lojalność pracowników. Jest również postrzegany jako prestiżowa forma doskonalenia zawodowego i wyraz docenienia pracownika przez pracodawcę.

UWAGA

Przejmowanie większej odpowiedzialności jest dla wielu pracowników czynnikiem motywującym. Rolą działu personalnego jest edukowanie liderów, by korzystali z tej formy wyrażania uznania. Przyjęcie na siebie większej odpowiedzialności – jeśli jest dobrze zakomunikowane – jest formą nagrody za dobrą pracę i działa motywująco.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bielińska-Piechota

Ekspert ds. Kadr i Płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK