| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Zmierzone wartości czyli co motywuje młodych pracowników

Zmierzone wartości czyli co motywuje młodych pracowników

Wielu autorów zainteresowanych problematyką funkcjonowania człowieka w pracy podkreśla, że takie pojęcia, jak motywy i wartości są sobie bardzo bliskie. Zakłada się, że pełnią one podobne funkcje, organizując i sterując zachowaniem ludzi. Co istotne, wartości są łatwo dostępne w bezpośrednim pomiarze, podczas gdy pomiar motywów jest właściwie niemożliwy. Dlatego też sądzi się, że często jesteśmy zmuszeni wnioskować o motywach pośrednio, właśnie z pomiaru wartości. Czego dzięki takiemu podejściu dowiadujemy się o motywach młodych i przyszłych pracowników?

W perspektywie - awansowanie

Ciekawy efekt widać w przypadku mobilności fizycznej. Jest ona tak samo ceniona, na średnim poziomie, przez obie grupy płciowe dopóki jest tylko stanem wyobrażonym. Natomiast w sytuacji wykonywania realnej pracy mężczyźni zaczynają ją wyraźnie bardziej doceniać, zarówno w porównaniu z kobietami, jak i z grupami mężczyzn niepracujących.

Wyniki dotyczące poczucia przynależności wskazują na uzależnienie tej wartości od płci oraz statusu zawodowego badanych. Trzeba jednak zaznaczyć, że zależności w obu przypadkach mają charakter odwrotny. Oznacza to, że w grupie kobiet waga tej wartości rośnie po podjęciu pracy, wśród mężczyzn - bardzo wyraźnie maleje. Okazuje się zatem, że podjęcie zatrudnienia przez kobiety skutkuje zwiększoną potrzebą bycia częścią grupy, oczekiwaniem akceptacji przez współpracowników. U mężczyzn taka potrzeba staje się mniej istotna. Być może dzieje się tak ze względu na rosnącą równocześnie potrzebę awansowania, która ma charakter rywalizacyjny.

Władza i testosteron

Kolejna z wartości - porządek społeczny - jest w takim samym stopniu doceniana przez kobiety, niezależnie od ich statusu zawodowego. Za to w przypadku mężczyzn waga tej wartości gwałtownie spada po podjęciu przez nich pracy. Widoczna jest wyraźna różnica w ocenie istotności władzy ze względu na płeć. Dla mężczyzn zawsze jest ona wartością ważniejszą, niezależnie od statusu zawodowego. Warto jednak zauważyć, że waga władzy nieco spada w sytuacji realnej pracy.

Jedynie u kobiet widać wpływ statusu zawodowego na obniżenie wagi egalitaryzmu w sytuacji podejmowania realnej pracy. Mężczyźni w obu sytuacjach oceniają tę wartość podobnie. Odwrotną zależność widać w przypadku hedonizmu, czyli chęci czerpania przyjemności z pracy. To grupa mężczyzn pracujących ocenia tę wartość niżej, zarówno w stosunku do mężczyzn niepracujących, jak i do obu grup kobiet. Tymczasem uczciwość jest tak samo ceniona przez kobiety i mężczyzn w sytuacji niepodejmowania jeszcze pracy. Co ciekawe, w przypadku osób pracujących wagi tej wartości u obu płci są wyraźnie zróżnicowane. Kobiety zaczynają uczciwość cenić bardziej, a dla mężczyzn jej waga maleje.

Ostatnią z wartości - święty spokój w pracy - kobiety i mężczyźni cenią sobie na podobnym poziomie wtedy, gdy jedynie wyobrażają sobie swoje przyszłe zatrudnienie. Sytuacja diametralnie się zmienia, gdy spojrzymy na wyniki osób pracujących. Waga tej wartości spada, a spadek ten jest o wiele bardziej widoczny u mężczyzn niż u kobiet.

Uwarunkowania

Zarówno płeć, jak i status zawodowy mają duże znaczenie dla wagi przywiązywanej do wielu wartości w pracy. Pewne z nich w sytuacji wykonywania rzeczywistej pracy stają się ważniejsze niż wtedy, gdy jest ona tylko pewną wyobrażoną sytuacją, inne w takich okolicznościach stają się mniej ważne. Do pierwszej grupy należą: rozwój osobisty, osiągnięcia czy twórczość, do drugiej: awansowanie, altruizm, niezależność, materializm czy święty spokój. Istnieje jeszcze taka grupa wartości, które w większym stopniu zależą od płci niż statusu pracy, np. estetyka, materializm czy władza. W tym przypadku to głównie płeć jest czynnikiem determinującym, np. kobiety zawsze bardziej cenią sobie wartości estetyczne, a mężczyźni władzę. Trzeba pamiętać też o tym, że istnieje taka grupa wartości, która nie zależy ani od płci, ani od statusu pracy. Tego typu wartości (np. bezpieczeństwo fizyczne czy materialne) są prawdopodobnie najbardziej indywidualnie uwarunkowane i zależą od innych cech człowieka.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

doktor psychologii, pracownik naukowy Zakładu Psychologii Zarządzania i Zachowań Konsumenckich w Instytucie Organizacji i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej

Źródło:

INFOR
HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Rostworowska

Specjalista ds. obsługi klientów biznesowych z sektora finansowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK