| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Zmierzone wartości czyli co motywuje młodych pracowników

Zmierzone wartości czyli co motywuje młodych pracowników

Wielu autorów zainteresowanych problematyką funkcjonowania człowieka w pracy podkreśla, że takie pojęcia, jak motywy i wartości są sobie bardzo bliskie. Zakłada się, że pełnią one podobne funkcje, organizując i sterując zachowaniem ludzi. Co istotne, wartości są łatwo dostępne w bezpośrednim pomiarze, podczas gdy pomiar motywów jest właściwie niemożliwy. Dlatego też sądzi się, że często jesteśmy zmuszeni wnioskować o motywach pośrednio, właśnie z pomiaru wartości. Czego dzięki takiemu podejściu dowiadujemy się o motywach młodych i przyszłych pracowników?

W perspektywie - awansowanie

Ciekawy efekt widać w przypadku mobilności fizycznej. Jest ona tak samo ceniona, na średnim poziomie, przez obie grupy płciowe dopóki jest tylko stanem wyobrażonym. Natomiast w sytuacji wykonywania realnej pracy mężczyźni zaczynają ją wyraźnie bardziej doceniać, zarówno w porównaniu z kobietami, jak i z grupami mężczyzn niepracujących.

Wyniki dotyczące poczucia przynależności wskazują na uzależnienie tej wartości od płci oraz statusu zawodowego badanych. Trzeba jednak zaznaczyć, że zależności w obu przypadkach mają charakter odwrotny. Oznacza to, że w grupie kobiet waga tej wartości rośnie po podjęciu pracy, wśród mężczyzn - bardzo wyraźnie maleje. Okazuje się zatem, że podjęcie zatrudnienia przez kobiety skutkuje zwiększoną potrzebą bycia częścią grupy, oczekiwaniem akceptacji przez współpracowników. U mężczyzn taka potrzeba staje się mniej istotna. Być może dzieje się tak ze względu na rosnącą równocześnie potrzebę awansowania, która ma charakter rywalizacyjny.

Władza i testosteron

Kolejna z wartości - porządek społeczny - jest w takim samym stopniu doceniana przez kobiety, niezależnie od ich statusu zawodowego. Za to w przypadku mężczyzn waga tej wartości gwałtownie spada po podjęciu przez nich pracy. Widoczna jest wyraźna różnica w ocenie istotności władzy ze względu na płeć. Dla mężczyzn zawsze jest ona wartością ważniejszą, niezależnie od statusu zawodowego. Warto jednak zauważyć, że waga władzy nieco spada w sytuacji realnej pracy.

Jedynie u kobiet widać wpływ statusu zawodowego na obniżenie wagi egalitaryzmu w sytuacji podejmowania realnej pracy. Mężczyźni w obu sytuacjach oceniają tę wartość podobnie. Odwrotną zależność widać w przypadku hedonizmu, czyli chęci czerpania przyjemności z pracy. To grupa mężczyzn pracujących ocenia tę wartość niżej, zarówno w stosunku do mężczyzn niepracujących, jak i do obu grup kobiet. Tymczasem uczciwość jest tak samo ceniona przez kobiety i mężczyzn w sytuacji niepodejmowania jeszcze pracy. Co ciekawe, w przypadku osób pracujących wagi tej wartości u obu płci są wyraźnie zróżnicowane. Kobiety zaczynają uczciwość cenić bardziej, a dla mężczyzn jej waga maleje.

Ostatnią z wartości - święty spokój w pracy - kobiety i mężczyźni cenią sobie na podobnym poziomie wtedy, gdy jedynie wyobrażają sobie swoje przyszłe zatrudnienie. Sytuacja diametralnie się zmienia, gdy spojrzymy na wyniki osób pracujących. Waga tej wartości spada, a spadek ten jest o wiele bardziej widoczny u mężczyzn niż u kobiet.

Uwarunkowania

Zarówno płeć, jak i status zawodowy mają duże znaczenie dla wagi przywiązywanej do wielu wartości w pracy. Pewne z nich w sytuacji wykonywania rzeczywistej pracy stają się ważniejsze niż wtedy, gdy jest ona tylko pewną wyobrażoną sytuacją, inne w takich okolicznościach stają się mniej ważne. Do pierwszej grupy należą: rozwój osobisty, osiągnięcia czy twórczość, do drugiej: awansowanie, altruizm, niezależność, materializm czy święty spokój. Istnieje jeszcze taka grupa wartości, które w większym stopniu zależą od płci niż statusu pracy, np. estetyka, materializm czy władza. W tym przypadku to głównie płeć jest czynnikiem determinującym, np. kobiety zawsze bardziej cenią sobie wartości estetyczne, a mężczyźni władzę. Trzeba pamiętać też o tym, że istnieje taka grupa wartości, która nie zależy ani od płci, ani od statusu pracy. Tego typu wartości (np. bezpieczeństwo fizyczne czy materialne) są prawdopodobnie najbardziej indywidualnie uwarunkowane i zależą od innych cech człowieka.

Polecamy artykuły

Autor:

doktor psychologii, pracownik naukowy Zakładu Psychologii Zarządzania i Zachowań Konsumenckich w Instytucie Organizacji i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK