| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Zmierzone wartości czyli co motywuje młodych pracowników

Zmierzone wartości czyli co motywuje młodych pracowników

Wielu autorów zainteresowanych problematyką funkcjonowania człowieka w pracy podkreśla, że takie pojęcia, jak motywy i wartości są sobie bardzo bliskie. Zakłada się, że pełnią one podobne funkcje, organizując i sterując zachowaniem ludzi. Co istotne, wartości są łatwo dostępne w bezpośrednim pomiarze, podczas gdy pomiar motywów jest właściwie niemożliwy. Dlatego też sądzi się, że często jesteśmy zmuszeni wnioskować o motywach pośrednio, właśnie z pomiaru wartości. Czego dzięki takiemu podejściu dowiadujemy się o motywach młodych i przyszłych pracowników?

Status zawodowy

Innym ciekawym aspektem, który może różnicować wagę niektórych wartości realizowanych w pracy, jest sam fakt jej podjęcia. Dlatego warto porównać wyniki osób, które o pracy myślą jeszcze w kategoriach pewnych wyobrażeń, z wynikami osób już pracujących. Pamiętajmy, że różnice wynikają z faktu podjęcia pracy, a nie dużego doświadczenia zawodowego. Rozbieżności wynikających ze statusu zawodowego jest niewiele:

  • Osoby niepracujące w porównaniu z pracującymi wyraźnie wyżej cenią sobie: egalitaryzm i święty spokój. Chcą więc mieć pewność, że w swojej pracy będą traktowane tak samo, jak wszyscy pozostali pracownicy.
  • Osoby pracujące bardziej doceniają: rozwój osobisty i osiągnięcia. Oznacza to, że w sytuacji podejmowania rzeczywistej już pracy chcą przede wszystkim mieć możliwość doskonalenia się, zdobywania nowej wiedzy i kompetencji.

Okazuje się więc, że sam fakt podjęcia pracy niezbyt wiele zmienia w wizji wartości ważnych w pracy. Jednak wydaje się, że połączenie dwóch branych tutaj pod uwagę kryteriów - płci i statusu zawodowego - może ukazać o wiele ciekawsze różnice w obrazie pracy. Na wykresie przedstawiono wyniki (tylko te, z istotnymi różnicami) kobiet i mężczyzn w obu grupach wyróżnionych ze względu na status zawodowy.

Najciekawszy efekt widać od razu w pierwszej z prezentowanych wartości. Zróżnicowanie widać zarówno ze względu na płeć, jak i na status pracy. Co ciekawe, ten drugi zmienia diametralnie układ tej różnicy. W przypadku osób niepracujących to kobiety bardziej cenią sobie rozwój osobisty. Wśród osób pracujących - mężczyźni wyżej oceniają wagę tej wartości w pracy. Wzrost wagi tej wartości jest widoczny u obu płci w sytuacji wykonywania pracy, natomiast w grupie mężczyzn jest o wiele bardziej gwałtowny.

W przypadku osiągnięć widać wyraźny wzrost wagi tej wartości u osób pracujących w stosunku do osób niepracujących. Przy czym ponownie ten wzrost u mężczyzn jest o wiele wyraźniejszy niż u kobiet. Awansowanie jest zaś wartością cenioną bardziej przez mężczyzn zarówno w przypadku podejmowania pracy, jak i wtedy, gdy jest on stanem jedynie wyobrażonym. Jednak zatrudnienie wpływa na nieznaczne obniżenie się wagi tej wartości i tutaj już płeć nie ma znaczenia.

Wygląd otoczenia i altruizm

Waga wartości estetycznej otoczenia lub wytworów własnej pracy jest zróżnicowana jedynie ze względu na płeć. To kobiety o wiele bardziej niż mężczyźni cenią ją sobie, i to bez względu na to, czy praca jest tylko pewnym wyobrażeniem, czy już stanem faktycznym. Podobne różnice, ze względu na płeć, widać w przypadku altruizmu. Tutaj także kobiety bardziej doceniają możliwość pomagania innym. Jednak warto zauważyć, że wykonywanie pracy powoduje obniżenie wagi tej wartości u obu płci. Może to oznaczać, że gdy zaczynamy pracować, okazuje się, iż nastawienie na pomaganie innym przestaje być tak ważne i atrakcyjne, np. w porównaniu z możliwością własnego rozwoju.

Niezależność jest równie ważna dla obu płci w wyobrażonej sytuacji pracy. Natomiast gdy zatrudnienie staje się rzeczywistością, to waga tej wartości gwałtownie spada u mężczyzn, podczas gdy w grupie kobiet pozostaje mniej więcej na tym samym poziomie.

Użyteczność jest wartością ważniejszą dla kobiet, przy czym wyraźna różnica między obu płciami pojawia się tylko w sytuacji wyobrażonej pracy. Kiedy jest ona już realną sytuacją, obie płcie cenią sobie możliwość bycia użytecznym dla innych na podobnym poziomie. Przy czym mężczyźni bardziej ją doceniają, co powoduje zrównanie się ocen u obu płci.

Widać wyraźny wzrost wagi twórczości w sytuacji podejmowania pracy w stosunku do wyobrażeń o niej. U obu płci waga tej wartości wtedy wzrasta. Trzeba jednak zaznaczyć, że niezależnie od tego faktu, twórczość jest zawsze wyżej ceniona przez mężczyzn niż kobiety. Tymczasem wartością, która zawsze jest ważniejsza dla kobiet, niezależnie od statusu zawodowego, jest materializm. Co ciekawe, jego wartość nieznacznie maleje po podjęciu zatrudnienia.

Czytaj także

Autor:

doktor psychologii, pracownik naukowy Zakładu Psychologii Zarządzania i Zachowań Konsumenckich w Instytucie Organizacji i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Grabowski

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK