| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > W jaki sposób motywować pracowników w organizacji typu shared service

W jaki sposób motywować pracowników w organizacji typu shared service

Zdobywanie doświadczenia i system szkoleń są istotnym czynnikiem zachęcającym kandydatów do podjęcia pracy w SSC. Jednakże sposób organizacji pracy w takich organizacjach nie sprzyja szybkiemu awansowi i możliwości samorealizacji zawodowej, na których młodym ludziom szczególnie zależy, i jest przyczyną wysokiej fluktuacji personelu. Co można zrobić, by tych osób było jak najmniej, a wysoki odsetek odejść nie zagrażał prowadzeniu działalności biznesowej? Jak zachęcić ich do pozostania w firmie?

Oczekiwania pracowników SSC

Przyszli pracownicy zwykle chcą zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe. Praca w SSC nie tylko oferuje dobre szkolenie przygotowujące do wykonywania pracy, lecz także zapewnia atrakcyjny wpis do życiorysu. Wraz z rozpoczęciem pierwszej pracy zatrudnieni pozbywają się stygmatu osoby bez doświadczenia zawodowego. Często motywacją jest też międzynarodowe środowisko pracy i doskonalenie umiejętności językowych. Nowo zatrudniony chce nabyć jak najwięcej praktycznej wiedzy, i to w różnych obszarach. Kandydaci na rozmowach rekrutacyjnych deklarują dużą chęć rozwoju, rozumianego zarówno jako szybki awans, jak i uczestniczenie w szkoleniach. Wielu z nich od początku zakłada, że będzie tu pracować tylko przez jakiś czas. Dla takich pracowników system szkoleń oferowanych przez firmę daje możliwość podniesienia własnej wartości na rynku pracy. Praca w dużej, znanej międzynarodowej firmie o wysokiej kulturze organizacyjnej - a takimi organizacjami są zwykle SSC - jest dla ich pracowników także źródłem prestiżu w kręgach rówieśników i wśród bliskich.

Wchodzący na rynek pracy absolwenci mają dość wysokie oczekiwania finansowe w porównywaniu ze swoim doświadczeniem i wartościami, jakie wnoszą do firmy na początku swojej pracy. Można powiedzieć, że oferowane wynagrodzenie rzadko kiedy zaspokaja ich ambicje, biorąc pod uwagę ich doświadczenie i realia rynkowe. Znając jednakże profil pracownika SSC, można zbudować skuteczny pozapłacowy system motywacyjny, odpowiadający oczekiwaniom tej grupy.

Motywowanie przez rozwój

SSC znane są z dobrze opracowanych szkoleń przygotowujących do pracy, które często prowadzane są w zorganizowanych grupach. Atmosfera w nich panująca sprzyja nauce - pracownicy uczą się w towarzystwie osób podobnych do siebie, co zmniejsza obawy przed pytaniem, gdy się czegoś nie rozumie. W wielu firmach funkcjonuje instytucja opiekuna (przyjaciela) nowego pracownika, który wdraża go do pracy, sprawdza jego pracę w początkowym okresie i jest źródłem wiedzy o zwyczajach panujących w firmie.

Zapał do nabywania wiedzy i zdobywania doświadczenia jest dużym wyzwaniem dla SSC. Segmentacja procesu pracy na wiele etapów w celu uzyskania jak najwęższej specjalizacji stanowisk pracy, duża powtarzalność czynności zmniejszają ryzyko popełnienia błędu i zapobiegają negatywnym skutkom wysokiej fluktuacji, jaka jest udziałem tego typu firm. Jednakże taka organizacja pracy nie prowadzi do szybkiego awansu i samorealizacji zawodowej. Trudniej jest to osiągnąć, gdy pracę wykształconych ludzi o szerokich horyzontach i ambicjach cechuje powtarzalność, rutyna, niska decyzyjność i konieczność podporządkowania się sformalizowanym procesom. Część z nich na pewno będzie szukać możliwości rozwoju na zewnątrz organizacji i jest to wkalkulowane w ryzyko prowadzenia firmy. Jednym ze sposobów na zminimalizowanie liczby odejść jest poszerzanie zakresu kompetencji pracowników. Można to osiągnąć na kilka sposobów - przez rotację stanowisk pracy, tworzenie stanowisk wielofunkcyjnych, udział w dodatkowych zadaniach czy awans poziomy.

Czytaj także

Autor:

dyrektor personalny w firmie typu shared service

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK