| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Formalne wymogi funkcjonowania firmowego przedszkola

Formalne wymogi funkcjonowania firmowego przedszkola

Aby firmowe przedszkole rozpoczęło działalność, musi spełnić kilka formalnych warunków, bez których jego funkcjonowanie nie jest możliwe.

● Przedszkole publiczne - placówka prowadzi bezpłatne nauczanie i wychowanie, rekrutuje według zasady powszechnej dostępności, zatrudnia kadrę pedagogiczną według przepisów ustawy - Karta Nauczyciela i przepisów wykonawczych do tej ustawy. Otrzymuje dotacje z gminy. Ta forma placówki nie jest dostępna dla przedszkola pracowniczego, ponieważ musi się kierować zasadami powszechnej dostępności, co oznacza, że do przedszkola będą mogły uczęszczać nie tylko dzieci pracowników, lecz także wszystkie dzieci, które zamieszkują na terenie gminy. Z oczywistych względów nie jest to korzystne dla pracodawcy.

● Przedszkole niepubliczne - placówka nie prowadzi bezpłatnego nauczania i wychowania, rekrutuje według własnych kryteriów, nie stosując zasady powszechnej dostępności, zatrudnia kadrę według odrębnych przepisów, najczęściej - Kodeksu pracy. Ta forma jest najbardziej odpowiednia dla firmowych przedszkoli. Daje dowolność co do organu założycielskiego, prowadzenia placówki, form wychowawczych i edukacyjnych oraz pobieranego czesnego. Daje to wolną rękę pracodawcom, ale dotacje z urzędu gminy uzyskuje, gdy spełnia wszelkie wymogi, jakie stawiane są przed przedszkolem publicznym, z wyjątkiem powszechnej dostępności.

UWAGA

Obecnie brakuje 3 tys. miejsc w warszawskich przedszkolach, ponad 1000 w Krakowie, w Poznaniu - 800, w Radomiu i Łodzi po ok. 600. W ponad 500 gminach (na 2478) nie ma ani jednego przedszkola. Odbudowanie infrastruktury jest kapitałochłonne i przede wszystkim czasochłonne, a zapotrzebowanie na miejsca w przedszkola będzie rosło - fala wyżu demograficznego ma trwać do ok. 2015 roku.

reklama

Autor:

partner w firmie Femmeritum zajmującej się wspieraniem firm w realizacji strategii równowaga praca-rodzina

Źródło:

INFOR
Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne29.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Atys

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »