| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Formalne wymogi funkcjonowania firmowego przedszkola

Formalne wymogi funkcjonowania firmowego przedszkola

Aby firmowe przedszkole rozpoczęło działalność, musi spełnić kilka formalnych warunków, bez których jego funkcjonowanie nie jest możliwe.

Z miejscem nie jest tak łatwo

Jednym z największych wyzwań, jakie staje przed zespołem, który zakłada przedszkole, jest znalezienie i dopasowanie odpowiedniego lokalu. Na tym etapie realizacji projektu przedszkola z pewnością lokal jest już znaleziony - ponieważ tak naprawdę znalezienie odpowiedniego budynku jest determinantem całego projektu. Pozostaje przeprowadzić adaptację pomieszczenia lub budynku. Jeśli przedszkole będzie chciało ubiegać się o dofinansowanie z urzędu gminy, będzie musiało spełnić dosyć wyśrubowane warunki, jakie spełniają przedszkola publiczne. Wymogi dotyczą przepisów budowlanych, pożarowych, bhp, sanepidu.

Lokal musi być wysoki na 3 m, dopuszczalna jest wysokość 2,5 metra, ale należy go wyposażyć w tzw. wentylację grawitacyjną - kosztowną. Straż pożarna nakaże zainstalowanie hydrantów o zwiększonej wydajności, odpowiedniej szerokości schodów i wyjścia ewakuacyjnego, sprawdzi, czy materiały budowlane i wykończeniowe posiadają atest. Zgodnie z normami w pomieszczeniach na każde dziecko powinno przypadać 2,3 m2 powierzchni. W sumie przedszkole na 40 miejsc powinno mieć minimum 200 m powierzchni, a plac zabaw minimum 600 m. Jeśli posiłki będą przygotowywane na miejscu, lokal musi mieć odpowiednio przygotowaną kuchnię z oddzielnymi pomieszczeniami do przygotowywania posiłków, zmywania, z osobnym wejściem dla dostawców i z własną wentylacją. Sanepid będzie sprawdzał przedszkole pod kątem oświetlenia, ogródka, odpowiedniego wyposażenia placu zabaw i pomieszczeń edukacyjnych.

Jeśli pomieszczenie będzie spełniało wszystkie wymogi - co nie jest przedsięwzięciem łatwym - przedszkole otrzyma dofinansowanie z budżetu gminy.

Po uzyskaniu pozytywnych opinii inspektora sanitarnego oraz komendanta Straży Pożarnej należy ustalić kwalifikacje, obowiązki i kompetencji dyrektora placówki oraz kadry.

Każdy może założyć, nie każdy wychowywać

Placówką przedszkolną może kierować osoba z wykształceniem pedagogicznym. Założyciel może pełnić funkcję menedżera, nie mając wpływu na plan edukacyjno-wychowawczy. Najlepiej jednak, jeśli pedagog znający specyfikę działania przedszkola odkryje w sobie talenty menedżerskie.

Najlepsza kadra to absolwenci studiów pedagogicznych o specjalności edukacja początkowa. Liczba opiekunów jest oczywiście zależna od liczby dzieci, z tym że na 20 maluchów musi przypadać jedna wychowawczyni, a w grupie najmłodszych - trzy.

Oprócz wykwalifikowanych wychowawców trzeba zatrudnić dyrektora, który będzie kierował zapleczem merytorycznym, sprzątaczkę, kogoś do pilnowania porządku i drobnych napraw, ewentualnie kucharki oraz pomoc kuchenną, jeśli w przedszkolu będą przygotowywane posiłki. Trzeba też zadbać o współpracowników, którzy poprowadzą zajęcia dodatkowe. Im bogatszy program edukacyjny, tym więcej chętnych do powierzenia nam swoich pociech. Zatem dobrze jest uwzględnić w kalkulacji pensje dla lingwistów, psychologów, logopedów i trenerów. Ponadto warto współpracować z katechetką, lekarzem pediatrą i stomatologiem.

Kolejnym zadaniem będzie określenie budżetu placówki, w tym określenie źródeł finansowania, dokonanie obowiązkowych i dobrowolnych ubezpieczeń, podpisanie umów z dostawcami energii i mediów oraz określenie założeń koncepcji prowadzenia przedszkola. Głównym celem placówki powinien być wszechstronny rozwój osobowości dziecka. Rodzice i kadra nauczycielska powinni wspólnie podjąć decyzję odnośnie do form edukacji.

Gdy wszystkie te warunki zostaną już uzgodnione, nie pozostaje nic innego, jak tylko uruchomienie placówki.

Czytaj także

Autor:

partner w firmie Femmeritum zajmującej się wspieraniem firm w realizacji strategii równowaga praca-rodzina

Źródło:

INFOR
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Alchemia-Inwestowania

doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK