| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Jak zadbać o wysokie morale wśród podwładnych?

Jak zadbać o wysokie morale wśród podwładnych?

Wysokie morale wśród pracowników pozwala im pozostać wysoce umotywowanymi i produktywnymi pomimo obaw o stabilność zatrudnienia. Wydaje mi się, że tym, co może ułatwić utrzymanie wysokiego morale wśród załogi, jest sprawne przywództwo. Na co menedżer powinien zwrócić uwagę, aby wspierać załogę, zwłaszcza w trudnych czasach kryzysu?

Praca pełna sensu

Obok poczucia bezpieczeństwa dla podniesienia lub utrzymania wysokiego morale pracowników ważne jest wzmacnianie tożsamości organizacyjnej pracowników i ich wiary w sens pracy, którą wykonują. Oznacza to, że menedżer nie motywuje pracownika tylko do wykonania określonego zadania lub wypełnienia określonych obowiązków, lecz ponadto wskazuje pracownikowi szerszy kontekst jego aktywności i jej znaczenie dla firmy. Rozbudzanie poczucia przynależności do zgranego zespołu i organizacji, która wnosi coś cennego do funkcjonowania lokalnej lub globalnej społeczności, wzmacnianie poczucia sensu i wartości pracy, którą podwładny wykonuje poprzez uświadamianie mu, w jaki sposób przyczynia się do prosperowania firmy i zwiększenia jakości życia jej klientów jest istotnym czynnikiem motywującym do pracy i wykazywania się zaangażowaniem w niej. Daje to bowiem pracownikowi asumpt do dowartościowania samego siebie. Dostrzeżenie znaczenia swojej aktywności dla większego grona osób często jest ważnym czynnikiem decydującym o większym zaangażowaniu w pracę i większej produktywności. W czasach kryzysu, kiedy niejednokrotnie firmy muszą wybierać między redukcją zatrudnienia a zmniejszeniem wynagrodzeń, podkreślanie pozafinansowych wartości związanych z danym stanowiskiem w tej konkretnej firmie jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na podtrzymanie wysokiego morale wśród pracowników.

Poczucie kontroli

W obecnych czasach firma często musi zmierzyć się z zaskakującymi wyzwaniami. Jej pracownicy muszą być gotowi do stawienia czoła nieznanemu. Mogą na przykład być proszeni o wykonanie obowiązków, które nie stanowiły do tej pory ich dominującej aktywności, lub o wykonanie znacznie większej pracy za te same, lub wręcz mniejsze, wynagrodzenie. Dla zapewnienia wysokiego morale, zaangażowania i motywacji do pracy w takich warunkach ważne jest zwrócenie uwagi nie tylko na sens i znaczenie nowych obowiązków i zadań, lecz także na poczucie kontroli pracownika nad swoją pracą. Menedżer powinien więc zwrócić uwagę nie tylko na jasne zakomunikowanie pracownikowi tego, czego od niego wymaga, lecz także upewnić się, czy posiada on niezbędne kompetencje do wykonania zadania oraz zapewnić mu wsparcie organizacyjne, tak aby mógł sprawnie zrealizować dodatkowe zadania.


Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK