REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Millenialsi – czy tak trudno ich zrozumieć?

Monika Dmochowska
Radca prawny w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przed rozpoczęciem współpracy z kancelarią Raczkowski Paruch, zdobywała doświadczenie w międzynarodowych kancelariach prawnych PwC Legal, CMS Cameron McKenna oraz wspierając jednego z kluczowych klientów kancelarii w ramach oddelegowania w jego siedzibie (secondment) w Warszawie i w Wiedniu. Posiada doświadczenie w obsłudze przedsiębiorstw w zakresie prawa pracy, w szczególności w sprawach związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, w tym kadry menedżerskiej, wprowadzaniem programów premiowych, ochroną danych osobowych pracowników, a także w prawno-pracowniczych aspektach transakcji korporacyjnych.
Millenialsi – czy tak trudno ich zrozumieć?
Millenialsi – czy tak trudno ich zrozumieć?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pokolenie Y - pierwsze, które wychowało się, otoczone przez nowoczesne technologie. Stereotypowo określane jako roszczeniowe, nieco oderwane od rzeczywistości, zanurzone w świecie social media, który wielu ich starszych kolegów uważa za barwną, płytką fanaberię dzisiejszych czasów. Pokolenie, które za 10 lat stanowić będzie 75% osób zatrudnionych, a co za tym idzie – w ogromnym stopniu ukształtuje rynek pracy. Czego możemy się po nim spodziewać?

Nie jest tajemnicą, że odpowiednie zarządzanie pracownikami, określanie ich potencjału i zrozumienie potrzeb, stanowi jeden z kluczy do sukcesu przedsiębiorstwa. Zadowoleni pracownicy są bardziej zaangażowani i wydajni, jednocześnie niosąc na zewnątrz pozytywny wizerunek firmy. Kształtowanie polityki personalnej musi się jednak odbywać w dwóch wymiarach: w wymiarze teraźniejszym oraz przyszłym, który przygotuje miejsca pracy na przeobrażenia rynku oraz nowe wyzwania. Czy jesteśmy gotowi na pokolenie Y? Jakie zasoby oraz jakie wyzwania przynosi nam to najmłodsze z zatrudnionych pokoleń?

Autopromocja

Poszukiwacze przygód ze smartfonem w ręku

Jak wskazują badania, Millenialsi wykazują niechęć do stagnacji. Dawniejsze pokolenia, przede wszystkim te pamiętające czasy PRL-u, były zupełnie pogodzone z myślą o przepracowaniu większości życia w jednym miejscu. Błoga stabilizacja przekuta we wszechobecny schemat coraz bardziej traci na popularności. Millenialsi wykazują tendencję do zmiany pracy co 2-3 lata. Z jakich powodów? Ponieważ wieloletnie miejsce pracy kojarzą z brakiem rozwoju, nudą, ograniczeniem własnych możliwości. Co ciekawe, jak wskazują badania, możliwość rozwoju i awansu jest dla tej grupy społecznej ważniejszym aspektem, niż atrakcyjne zarobki (badania przeprowadzone przez PwC w 2011 roku). Mierząc się z tym wyzwaniem, pracodawca musi zaproponować odpowiednią „dynamikę” stanowiska: przedstawić transparentną ścieżkę kariery, stopniowo poszerzać zakres obowiązków, dbać o możliwość budowania ciekawego doświadczenia, oferować kursy i szkolenia podnoszące kompetencje.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

Kolejną interesującą tendencją, którą wykazuje pokolenie Y jest traktowanie swojego stanowiska w sposób dość osobisty, niejako, jako przedłużenie własnej osobowości oraz okazję do ekspresji własnych cech i predyspozycji. Dzięki temu zyskujemy pracownika bardziej zaangażowanego w wykonywane zadania, o ile, rzeczywiście są one zbieżne są one z jego zainteresowaniami lub uzdolnieniami. Aspekt ten stwarza z kolei wyzwanie dla rekruterów, którzy poszukując kandydatów muszą wykazać się dużą starannością w poznawaniu i określaniu ich możliwości oraz oczekiwań, muszą również doskonale orientować się w specyfice stanowiska, na które prowadzą rekrutację.

Również stosunek do sztywnego schematu pracy ulega powolnemu przeobrażeniu: generacja Y preferuje elastyczne godziny pracy, jest otwarta na wykonywanie obowiązków poza biurem (np. poprzez home office), tradycyjny, ośmiogodzinny dzień pracy staje się coraz mniej atrakcyjny. Najmłodsze pokolenie pracowników preferuje styl zadaniowy, który przy szybkim i skutecznym wykonaniu obowiązków, pozwala na wcześniejsze wyjście do domu lub poświęcenie pozostałego czasu na dowolnie wybrane przez siebie zadania. Badania Izabeli Stańczyk i Anety Pieczki przeprowadzone w 2016 roku wskazują, że taki styl pracy ponad 40% młodych respondentów uznaje za preferowany przez siebie. Na drugim miejscu, z wynikiem 22%, plasuje się elastyczny tryb pracy, pozwalający na przykład na pracę w weekendy, w zamian za czas wolny w trakcie tygodnia. Względem organizacji pracy, istotną informacją jest także fakt, że 41% reprezentantów pokolenia Y woli elektroniczną formę komunikacji ze współpracownikami. Oczywiście, nie wydaje się to być zaskakujące, w obliczu tego, że młodsze pokolenia doskonale odnajdują się w rzeczywistości social media i komunikowanie się za ich pośrednictwem uznają za naturalną formę nawiązywania i podtrzymywania relacji społecznych. Otwartość na nowoczesne technologie, a co za tym idzie - umiejętność szybkiego przekazywania informacji, może stanowić warty wykorzystania atut.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Duży potencjał, wielkie wyzwanie

Przeobrażenia rynku pracy są nieuchronne, kluczową kwestią jest więc zrozumienie natury tych zmian oraz dopasowanie strategii nastawionych na przyjęcie nowej rzeczywistości i wykorzystanie możliwości, które ze sobą niesie. Pokolenie Y to pokolenie technologii, dynamizmu, wysokich oczekiwań, ale także wysokiego zaangażowania. To pokolenie, które wzrastało wśród wszechobecnych komunikatów o nieograniczonych możliwościach, w świecie będącym „globalną wioską”. To sprawia, że nie boi się wyzwań, jednocześnie mając wysokie oczekiwania względem możliwości i doświadczeń, które miejsce pracy może zapewnić. Oczywiście – jest to generalizacja, niemająca zastosowania względem wszystkich reprezentantów pokolenia Y. Jednak przedstawione przeze mnie tendencje są na tyle silne, że warto wziąć je pod uwagę budując politykę firmy względem pracowników oraz planując strategie rekrutacyjne. Pokolenie Y to wyzwanie, które należy zrozumieć, ale któremu warto sprostać.

Autor: Monika Dmochowska

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA