| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Komunikacja > Odejście z pracy - jak zostawić po sobie dobre wrażenie

Odejście z pracy - jak zostawić po sobie dobre wrażenie

Odejście z pracy wiąże się z pozytywnymi jak i negatywnymi emocjami. Warto jednak zadbać by pozostawić po sobie dobre wrażenie. Jak to zrobić?

Nawiązane w pracy relacje możesz traktować na rynku niemal jak walutę. Koledzy czy podwykonawcy, z którymi miałeś okazję wcześniej współpracować mogą jeszcze nie raz pojawić się na twojej ścieżce zawodowej. Np. pomagając w procesie poszukiwania nowej pracy, podsuwając atrakcyjne oferty, dzieląc się kontaktami lub wystawiając pozytywne referencje. Jeśli decydujesz się opuścić dotychczasową firmę, musisz zadbać o te kontakty. Jak odejść by zostawić po sobie dobre wrażenie?

Dziś coraz więcej mówi się o wadze networkingu i nawiązywaniu nowych znajomości. Musimy jednak pamiętać także o tych, z którymi pracowaliśmy do tej pory i nauczyć się, że sposób w jaki rozstajemy się z firmą może znacząco wpłynąć na nasze życie zawodowe. Dlatego poinformuj zespół i współpracowników o tym, że odchodzisz i w miarę możliwości wyjaśnij im powody. Jeśli przyczyną był konflikt unikaj obrażania obecnego szefa. Zachowaj się z klasą i pozostaw po sobie dobre wrażenie. Daj znać zewnętrznym podwykonawcom, że opuszczasz firmę i zostaw namiary na siebie – być może już niedługo te kontakty okażą się przydatne. Szczególnie, jeśli przechodzisz do innej firmy w tej samej branży.

Polecamy: INFORLEX.PL Kadry i Płace

Podziękuj właściwym osobom

Rozejrzyj się dookoła i zastanów się z kim masz największe szanse spotkać się w przyszłości na polu zawodowym, a nawet kto może pomóc ci w rozwijaniu kariery. Podziękuj swojemu szefowi za szansę jaką dostałaś w tej firmie, za wszystko czego mogłaś się od niego nauczyć. Podkreśl, że bardzo cenisz sobie czas spędzony z nimi. Nie zawsze będzie to w 100% prawda, jednak postaraj się wyłuskać najlepsze rzeczy, jakie spotkały cię w tej pracy. Porozmawiaj także z szefami innych działów, szczególnie, jeśli chociaż pośrednio miałeś okazję z nimi współpracować. Spraw by cię zapamiętali.

Zostaw po sobie porządek

W realizowanych projektach, dokumentach, na biurku. To bardzo ważne. Poświęć ostatnie dni w pracy na porządkowanie swoich spraw. Podkreślisz tym samym swój profesjonalizm i zostawisz bardzo dobre wrażenie. Twoje dotychczasowe biurko powinno pozostać czyste, a prowadzone przez ciebie działania zamknięte lub przekazane odpowiednim osobom – podpowiadają eksperci portalu Monster Polska.

Przygotuj odpowiednie instrukcje

Nawet jeśli masz już dość obecnego miejsca pracy i marzysz o tym, aby jak najszybciej z niego uciec, w dobrym tonie będzie przygotowanie odpowiednich instrukcji dla twojego następcy. Powinny zawierać informacje o stanie projektów (jeśli nie miałeś ich komu przekazać), spis haseł, informacje o tym, gdzie zapisane są poszczególne pliki, kontakty do najważniejszych dostawców i podwykonawców, dodatkowe informacje o relacjach z klientami czy dostawcami, które mogą pomóc nowej osobie w pierwszych kontaktach. Postaraj się zostawić jak najwięcej szczegółów – to także sposób na pokazanie dotychczasowemu szefowi jak ważne było twoje stanowisko i podkreślenie, że stracił ważnego pracownika.

Opuszczając dotychczasową firmę nie chwal się, gdzie przechodzisz i ile będziesz zarabiał. Pokora i szacunek wobec tych, którzy zostają (szczególnie, jeśli w firmie nie działo się najlepiej) są na wagę złota. Będąc już po drugiej stronie nigdy nie zdradzaj tajemnic poprzedniej firmy i nie mów źle na jej temat. Takie informacje mogą bardzo szybko dotrzeć do uszu twojego nowego szefa i na pewno nie przysporzą ci jego przychylności.

Dołącz do nas na Facebooku!

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

MonsterPolska.pl

lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odejście z pracy - jak zostawić po sobie dobre wrażenie
Odejście z pracy - jak zostawić po sobie dobre wrażenie

HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK