REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przestrzeń biurowa dla pracowników nowej generacji

 TRILUX Polska Sp. z o. o.
ekspert z zakresu BHP
Przestrzeń biurowa dla pracowników nowej generacji. / Fot. Fotolia
Przestrzeń biurowa dla pracowników nowej generacji. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przestrzeń biurową należy dostosować do młodych pracowników, czyli pracowników nowej generacji tzw. pokolenia Y. Przestrzeń aranżuje się tak, by sprzyjała ona nie tylko efektywnej pracy zespołowej, ale też kreowaniu niecodziennych pomysłów i zapewniała przyjemną, odprężającą atmosferę.

Nowocześnie, czyli efektywnie – przestrzeń biurowa dla pracowników nowej generacji

Postępująca rewolucja cyfrowa odmieniła schematy komunikacyjne i modele interakcji społecznych kolejnych pokoleń. W ślad za tym, w naturalnym sposób zmieniły się zasady dotyczące planowania przestrzeni, w których funkcjonują ich przedstawiciele. Obserwując układy nowoczesnych powierzchni biurowych, wyodrębnić można 4 główne kierunki w ich projektowaniu.

Autopromocja

Istnieje wiele zwrotów określających osoby urodzone między pierwszą połową lat osiemdziesiątych a początkowymi latami nowego tysiąclecia. Charakteryzując przedstawicieli „Pokolenia Y” (zwanego też „Millenialsami” czy „Net Generation”) często wspomina się o większej niż w przypadku ich rodziców lub dziadków pewności siebie oraz egocentrycznej postawie. Jednak wydaje się, że zjawiskiem, które najsilniej oddziałuje na sposób funkcjonowania tej grupy – zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym - jest dostęp do Internetu i technologii cyfrowych na niespotykaną dotąd skalę.

Z amerykańskich badań przeprowadzonych na studentach urodzonych w latach 83-92 wynika, że 97% z nich ma komputer, a 94% telefon komórkowy. Nie bez przyczyny więc grupę tę nazywa się również „digital natives” – tymi, dla których korzystanie z urządzeń cyfrowych w niemal wszystkich obszarach funkcjonowania jest czymś naturalnym a nawet niezbędnym. Dlatego świadomi zmian pracodawcy coraz częściej sięgają po rozwiązania mające wyjść naprzeciw potrzebom wkraczającego na rynek pracy Pokolenia Y.

Rekomendowany produkt: Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Otwarta przestrzeń – otwarty umysł

Do lamusa odchodzi tradycyjny podział przestrzeni, w której każdy dział pracował na przydzielonym, często odseparowanym od reszty zespołu „terytorium”. Dzisiejsze rozwiązania zakładają zastosowanie elastycznych systemów zoptymalizowanych pod kątem pracy na urządzeniach mobilnych. Przestrzeń aranżuje się tak, by sprzyjała ona nie tylko efektywnej pracy zespołowej, ale też kreowaniu niecodziennych pomysłów i zapewniała przyjemną, odprężającą atmosferę. Dlatego biura typu open space dzielone są na strefy funkcjonalne. Znaczącą rolę odgrywają również obszary rekreacyjne, które sprzyjają integracji i bywają miejscem, w którym spontanicznie rodzi się wiele wartościowych pomysłów. Bardziej uporządkowanej pracy grupowej sprzyjają natomiast strefy, w których zespół może swobodnie dyskutować nad realizowanym projektem. To, że fizycznie dzielone pokoje biurowe zastępowane są coraz częściej przez otwartą przestrzeń, nie oznacza, ze nie jest ona uporządkowana. Podział powierzchni ma jednak charakter funkcjonalny, dostosowany do pracy projektowej, a do jego osiągnięcia nie jest konieczne postawienie architektonicznych barier w postaci ścian i drzwi. – Nowoczesna organizacja przestrzeni biurowej jest dużym wyzwaniem aranżacyjnym. Po odrzuceniu fizycznych ograniczeń, rolę wyodrębnienia poszczególnych stref przejęło światło – mówi Maciej Gronert. – Znaczenie ma nie tylko zapewnienie stanowiskom roboczym warunków oświetleniowych odpowiednich dla pracy z ekranem komputera, ale również oddziaływanie światłem na samopoczucie i emocje pracowników. Temperaturą barwową różnicuje się obszary rekreacyjne i te, w których wymagana jest podwyższona koncentracja – tłumaczy ekspert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na FORUM

Motywująca kolorystyka

Najnowsze rozwiązania pozwalają wystrojem wnętrza wspomagać efektywność pracowników. Jest to możliwe na przykład dzięki modyfikacji barwy światła. - Nowoczesne rozwiązania działające w technologii LED pozwalają emitować strumień odpowiadający parametrom naturalnego światła, charakterystycznego dla najjaśniejszej pory dnia, przy niewielkim zapotrzebowaniu na energię elektryczną – mówi Maciej Gronert. - Dzięki zwiększonej zawartości niebieskiej wiązki w spektrum, ograniczana jest synteza melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za wprowadzenie organizmu w stan odprężenia i snu. Lampy wykorzystujące tę technologię pomagają wydłużyć stan podwyższonej koncentracji pracowników, nawet gdy zewnętrzne warunki oświetleniowe wpływają niekorzystnie na ich samopoczucie.

Wyniki badań naukowych sugerują również, że znaczenie dla produktywności ma kolorystyka otoczenia. Na nasze samopoczucie i koncentrację pozytywnie wpływać mają m.in odcienie niebieskiego, zielonego i czerwieni. Eksperci twierdzą, że inne barwy mogą prowadzić do zmęczenia.

Ułatwiona komunikacja

Badacze z MIT dowiedli, że kluczowym czynnikiem efektywności zespołów roboczych jest poziom energii i zaangażowania ich członków w relacje nieformalne. Przykładem może być pewne call center, w którym chcąc wykorzystać ten efekt, wprowadzono wspólne przerwy kawowe dla grup zadaniowych. Zmiana przyniosła wzrost wydajności telemarketerów o 8%. Korzyści wynikające z wdrożenia tej zasady we wszystkich oddziałach firmy, zatrudniających łącznie 25 000 ludzi, oszacowano na 15 milionów dolarów w skali roku. Nie była to jednak jedyna korzyść, bowiem pozornie niewielka zmiana doprowadziła również wzrostu satysfakcji pracowników.

Praca zdalna - przyszłość pracy biurowej

Nowoczesne biura projektowane są tak, by zwiększyć prawdopodobieństwo spontanicznych interakcji, a co za tym idzie, maksymalizować pozytywne skutki zacieśniania relacji między pracownikami. Stąd pomysł na wykorzystanie mobilnych siedzisk i stolików, które pozwalają na szybkie dostosowanie przestrzeni do potrzeb uczestników danej interakcji i wygodne prowadzenie rozmów. Większą niż dotychczas wagę przywiązuje się również do urządzania stref rekreacyjno-gastronomicznych: kuchni, kawiarenek i stołówek.

Zielono mi

Oczywistym jest, że rośliny zielone są źródłem tlenu. Jak się jednak okazuje, w przestrzeni użytkowej wykazują również inne, cenne właściwości. Naukowcy University of Washington wykazali, że roślinność umieszczona w biurze wpływa na obniżenie poziomu stresu pracowników i zwiększenie ich efektywności. Uczestnicy eksperymentu, przebywający w pomieszczeniu, gdzie znajdowały się rośliny, byli o 12% bardziej produktywni i mniej spięci niż ci, którzy pracowali w przestrzeni pozbawionej zieleni. Włączenie natury w przestrzeń biurową pozwala również obniżyć poziom hałasu oraz zminimalizować ilość drobnoustrojów chorobotwórczych i grzybów obecnych w klimatyzowanym powietrzu.

Popularność biur elastycznych

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA