| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Komunikacja > Onboarding czyli powitanie nowego pracownika

Onboarding czyli powitanie nowego pracownika

Powitanie nowego pracownika w firmie jest bardzo ważne. Wpływa na późniejszą efektywność, wydajność pracy i zaangażowanie pracownika. Może także przyczynić się do zmniejszenia stresu zawodowego.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Onboarding

W ostatnich latach coraz modniejsze staje się przemycanie obcojęzycznych, na ogół angielskich, pojęć w celu określenia zjawiska lub słowa, czasem od dawna już funkcjonującego w naszym kraju. Zwolennicy języka polskiego mogą przeciwstawiać się temu postępującemu procesowi zapożyczania, warto jednak znać obce określenia, aby wiedzieć, o czym mowa. Onboarding to jedno z pojęć zapożyczonych z języka angielskiego, które pochodzi od on board – na pokładzie, oznaczające doskonale znane dla nas zjawisko, którym jest przygotowanie nowego pracownika do objęcia stanowiska.

Jak negocjować podwyżkę?

Cel onboardingu

Odgrywa on niezmiernie istotną rolę w późniejszym funkcjonowaniu w pracy i osiąganiu maksymalnej wydajności nowego pracownika w firmie. Wiadomym jest, że sama wiedza i kompetencje nie wystarczą, aby pracownik mógł w pełni rozwinąć skrzydła i przynosił korzyści pracodawcy swoją pracą. Dlatego też, oprócz wprowadzenia w obowiązki służbowe, procedury, strukturę firmy, nowy pracownik potrzebuje miłego przywitania, zapoznania z pracownikami, a nawet oprowadzenia po całym budynku. Powinien poznać  też relacje między pracownikami i kulturę organizacyjną firmy. Nowy członek załogi musi bowiem wiedzieć, czego wymaga od niego firma, ale i czego on może od niej oczekiwać. Wniknięcie w struktury przedsiębiorstwa i szybkie zaaklimatyzowanie się wpłyną w późniejszym etapie na efektywność i wydajność pracy, na zaangażowanie oraz zredukują stres zawodowy.

Jak przekazać pracownikowi decyzję o zwolnieniu?

Wśród sposobów zaznajomienia nowego pracownika z firmą można wymienić takie procesy, jak: formalne spotkania, wykłady, filmy, drukowane materiały lub animacje komputerowe, wyjścia integracyjne.

Wydawać by się mogło, iż wprowadzanie nowego pracownika to błahostka, można by pokusić się nawet o stwierdzenie, iż miła odskocznia od codziennej rutyny pracy. Nic bardziej mylnego. 87 proc. specjalistów HR uważa, że wdrożenie nowego pracownika, to jedno z największych wyzwań zawodowych. Z czego wynika podstawowa trudność? Jest to efekt dużej odpowiedzialności związanej z aklimatyzacją nowego pracownika, a co za tym idzie - wydajności jego pracy w przyszłości.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK