REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz.1

Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 1. /Fot. Fotolia
Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 1. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Przedstawiamy wywiad z Alexem Barszczewskim, międzynarodowym coachem, konsultantem i ekspertem od relacji międzyludzkich w biznesie, którego zdaniem „Relacje są niezbędne do tego, byśmy zdobywali unikalną wiedzę i umiejętności, co więcej, żebyśmy mieli w ogóle dostęp do ciekawych prac i zleceń”.

Jest Pan doświadczonym trenerem, zajmuje się Pan prowadzeniem szkoleń dotyczących kariery, zarządzania, powodzenia w biznesie. Tak naprawdę mamy wielu coachów z tego zakresu, jednak większość skupia się tylko na tym, jak rozwijać swój potencjał. Pan podkreśla rolę relacji międzyludzkich w osiąganiu sukcesu…

Autopromocja

Na początku naszej rozmowy chciałbym doprecyzować czym się zajmuję. Oprócz prowadzenia szkoleń dotyczących powodzenia w biznesie, pracuję bezpośrednio z top managementem, z zarządami bądź z prezesami moich klientów po to, by wypracować bardzo konkretne i działające rozwiązania i to jest mój główny obszar aktywności. Element szkolenia jest to troszeczkę poboczna działalność. Staram się po prostu przekazać część mojej wiedzy i doświadczenia innym.

Polecamy serwis: Szkolenia i rozwój

Jeśli chodzi o rolę relacji, to dziwię się, że tak wielu coachów nie zajmuje się tym tematem, mówi głównie o rozwoju osobistym, bez uwzględnienia aspektu relacji. Tymczasem żyjemy w takim świecie, gdzie w jakiś sposób jesteśmy połączeni z innymi ludźmi, i to na bardzo wielu płaszczyznach, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym i wtedy umiejętność nawiązania dobrych relacji z bardzo różnymi ludźmi staje się kluczowym elementem naszego powodzenia.

Dlaczego te relacje są tak ważne?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istnieje kilka istotnych powodów, o których należy powiedzieć.

Ze względu na to, że klasyczne systemy edukacyjne są bardzo niewydajne i nie nadążają za potrzebami, musimy szukać innego źródła, aby zdobyć unikalną i trudno dostępną wiedzę. Jedną z lepszych metod zdobywania tej wiedzy są właśnie relacje z różnymi ludźmi, osobami, które już coś osiągnęły, do czegoś doszły i które chętnie nam o tym opowiedzą. To jest bardzo ważny element zdobywania wiedzy.

Kolejnym powodem jest fakt, że w relacjach z innymi ludźmi możemy zdobyć wiedzę o nas samych, co pozwala nam uzmysłowić sobie, jakie mamy prawdziwe możliwości, pragnienia i priorytety. Często wyrastamy w jakimś środowisku, które narzuca nam pewien scenariusz życia, pewne wyobrażenia o nas i dopiero takie zderzenie się ze światem innych ludźmi, najlepiej w relacjach z nimi pokazuje nam, że, być może, pewne nasze pragnienia czy potrzeby są zupełnie inne niż dotychczas myśleliśmy.

Zobacz także: Jak maksymalnie skupić się w pracy?

Następnym, ważnym aspektem jest to, że relacje uczą nas, jak bardzo różnorodni są ludzie. To jest przydatne z wielu powodów. Po pierwsze, jeśli widzimy jak bardzo odmienni są ludzie, zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, jak bardzo my sami możemy się zmienić, rozwinąć, w którym kierunku możemy pójść. Poza tym, poznając innych ludzi, widzimy z jak szerokiej puli możemy sobie wybierać np. partnerów życiowych. Okazuje się, że jaki zestaw cech innego człowieka nie byłby nam potrzebny, to jeśli dobrze poszukamy, znajdziemy takiego człowieka, a szukając jeszcze głębiej, znajdziemy także człowieka, który szuka tego, co my możemy mu zaoferować.

Ostatnim, ale bardzo istotnym powodem, jest fakt, że musimy mieć wiele różnych relacji, gdyż wymusza to na nas rzeczywistość, w jakiej żyjemy. W dzisiejszych czasach konieczne jest, aby świat wiedział o tym, że istniejemy i że jesteśmy w czymś naprawdę dobrzy. To jest bardzo istotne, abyśmy mieli bardzo dobrą reputację w jak najszerszym gronie, w środowiskach jak najróżniejszych ludzi, ponieważ w ten sposób będziemy mieć dostęp do ciekawych prac i zleceń. Jeżeli ktoś chce wyjść poza szablonowe siedzenie na etacie, co jest w dzisiejszych czasach coraz mniej bezpieczne, bo model pracy na etacie w pełnym wymiarze godzin powoli umiera, to pierwszą rzeczą, jaką powinien zrobić, jest budowanie swojej reputacji w wielu różnych relacjach z innymi ludźmi.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry


Jak Pan ocenia umiejętność budowy relacji przez Polaków?

W tym pytaniu jest pewna generalizacja, której staram się zawsze unikać. Powiedzmy może w ten sposób, jest to bardzo duże uproszczenie, że my, Polacy, jesteśmy bardzo dobrzy w nawiązywaniu bliskich relacji z rodziną, z najbliższymi, przyjaciółmi, ale wkrótce potem jest tzw. reszta świata, czyli ludzie, do których podchodzimy nieco nieufnie i mówimy, że trzeba na nich uważać.

Należy przy tym podkreślić, że zarówno w młodszym jak i starszym pokoleniu znajdują się osoby, które mają zupełnie inne podejście, od przedstawionego powyżej, są bardzo otwarte i potrafią budować relacje.

Zobacz także: Jak wydobyć potencjał z doświadczonej kadry?

Czy doceniamy rolę relacji w rozwoju osobistym i procesie budowania kariery?

Relacje są niezbędne do tego, byśmy zdobywali unikalną wiedzę i umiejętności, co więcej, żebyśmy mieli w ogóle dostęp do ciekawych prac i zleceń. Rzeczywiście jest bowiem tak, że szczególnie interesujące zlecenia nie są opisywane w ogłoszeniach, czy gdziekolwiek indziej. Pracodawcy wysyłają wici, mówią znajomym: „Słuchajcie, mam określony problem. Czy znacie kogoś, kto ten problem pomoże mi rozwiązać?”. Ja tak funkcjonuję od ponad 20 lat.

Skąd pomysł, aby swoją wiedzą dzielić się z innymi? Czy Pana blog w zamyśle był skierowany tylko do młodych osób?

Fakt, że grupą docelową są młodzi ludzie, to jest pewna zaszłość historyczna. Blog zacząłem pisać w roku 2006, widząc, że klasyczne media pokazują młodym ludziom fałszywy obraz rzeczywistości i stwierdziłem, że skoro ja zdobyłem tyle różnych doświadczeń, jakże odmiennych od tego, co można obecnie przeczytać i zobaczyć w różnych serwisach, a jednocześnie przydatnych oraz przynoszących rezultaty, to będę dzielił się swoją wiedzą z młodymi ludźmi. W międzyczasie audytorium bloga rozrosło się i z tego, co wiem na podstawie kontaktów z czytelnikami, e-maili , jest czytany przez ludzi od osiemnastego do sześćdziesiątego któregoś roku życia.

Czy uważa Pan, że młodsze pokolenie ma największy problem z budowaniem relacji?

Niekoniecznie. Młode pokolenie samo w sobie nie ma problemu z budowaniem relacji, jeśli chodzi o chęci, śmiałość czy podejście. To, czego im brakuje, to są dobre wzorce w nawiązywaniu kontaktów, w podtrzymywaniu rozmowy, w budowaniu zaufania do drugiego człowieka. Jak już wspomniałem wcześniej, media pokazują wiele przykładów, które są negatywne, czyli robią dokładnie odwrotne do tego, co należałoby robić.

Polecamy serwis: Składniki wynagrodzenia

Jeśli chodzi o starsze pokolenie, to tu jest z tym więcej problemów. Generalnie największą tris: udność sprawia osobom starszym budowanie relacji z osobami z dalszego otoczenia. Zaznaczam jednak, że jest to generalizacja i nie wszystkich ten problem dotyczy. Poza tym widzę już pewne zmiany na lepsze, także w tym przypadku.

Najczęściej młodzi ludzie borykają się z problem „niewiedzy”, czyli nie wiedzą, co chcą robić w życiu. Na Pana blogu czytamy, że jest to zaniedbywany temat…

Ten problem „niewiedzy” do niedawna był problemem tylko ludzi młodych, ale jeśli rozejrzymy się teraz, coraz częściej widzimy, że to zjawisko występuje też u ludzi w wieku dojrzałym, którzy nagle znaleźli się bez pracy, bo ich firma została zlikwidowana albo połączona z inną itp. W związku z tym pytanie: „Co mam robić w życiu?” jest obecnie coraz powszechniejsze.


Co mógłby Pan doradzić takim osobom? Gdzie powinni szukać inspiracji?

To jest trudne pytanie, bo ja na ten temat piszę właśnie całą książkę. Jednak to, co doradzam na początku ludziom w podobnej sytuacji, to budowanie jak największej liczby, jak najróżniejszych relacji w swoim życiu, w myśl zasady: „Dig your well, before you are thirsty” (Kop studnię, zanim odczujesz pragnienie). To oznacza, że powinniśmy budować relacje, zanim staną się naprawdę konieczne. Po drugie zaś doradzam dużo eksperymentów. Jest to bowiem jedyny sposób na to, by odkryć, co nas w życiu kręci i jednocześnie, co może nam dawać zarówno zadowolenie, jak i pewne zabezpieczenie finansowe.

Wiele osób, mimo podjętych prób, nie znajduje swojego celu w życiu. Wybierają niewłaściwe studia, borykają się z problemem bezrobocia…

Jest to naturalna kolej rzeczy. Jednym z elementów naszego życia jest to, że popełniamy wiele błędów, podejmujemy złe decyzje, idziemy w ślepe uliczki albo idziemy w dobrą uliczkę i potem okoliczności zewnętrzne, gospodarka, powodują, że ta uliczka przestaje istnieć. Co wtedy trzeba robić? Trzeba znowu szukać i eksperymentować. Witamy w realnym życiu. (uśmiech)

Zobacz także: Informacja zwrotna potrzebna w zarządzaniu zespołem i w procesie rekrutacji

Jakie działania powinny podjąć takie osoby, aby zmienić swoje życie, tym bardziej, jeśli są w wieku 30, 40, lub 50 lat i nie mają ochoty na zmianę kwalifikacji?

Jeśli ktoś, w dzisiejszej gospodarce, wylądował w miejscu, w którym nie chce się znajdować i mówi: „Nie mam ochoty na zmianę kwalifikacji”, to jest w sytuacji człowieka, który jest na środku jezdni, widzi, że nadjeżdża samochód i mówi: „Nie mam ochoty się ruszyć”. To jest wygodne, ale bardzo niebezpieczne. Wiele osób, zwłaszcza starszego pokolenia, ma takie nastawienie, żyje w przekonaniu, że ktoś o nich zadba, ktoś coś za nich zrobi. Tymczasem podstawową rzeczą jest samodzielne podjęcie różnych aktywności , ewentualnie skorzystanie z pomocy innych w postaci relacji, które już mamy, albo właśnie je budujemy lub też w formie wsparcia organizacji państwowych czy jakichkolwiek innych. Żeby to jednak miało sens, to ta osoba musi sama z siebie wykazać się inicjatywą, bo inaczej, mówiąc kolokwialnie, zostanie rozjechana przez walec gospodarki i zmian w niej następujących.

Alex W. Barszczewski - od ponad 20 lat międzynarodowy coach i konsultant pracujący z prezesami i członkami zarządów międzynarodowych korporacji zarówno w Polsce, jak i w Europie. Pracuje z kobietami aspirującymi do najwyższych stanowisk w biznesie i działalności społecznej, jak też z kluczowymi zespołami ważnych klientów. Ceniony za skuteczność, wszechstronność i dyskrecję. Angażowany wyłącznie dzięki propagandzie mówionej i dostarczanym rezultatom. Prywatnie miłośnik dobrego, bezpretensjonalnego życia i robienia w nim pożytecznych rzeczy. Spędził wiele lat zagranicą, mieszkając i działając w różnych krajach. Od 2009 r. mieszka z wyboru w Polsce, którą uważa za sympatyczny kraj, pełen ciekawych ludzi i możliwości. Prowadzi działalność pro bono, wspierając młodych ludzi, którzy chcą w etyczny i skuteczny sposób wybić się ponad przeciętność. Stwarza im możliwość korzystania ze swojej wiedzy i bogatego doświadczenia. Propaguje też wśród młodych ludzi proaktywną postawę i zachęca do świadomego korzystanie z uroków otaczającego świata. Jest autorem popularnego Blogu Alexa, na którym od 8 lat dyskutowane są ważne tematy życiowe Czytelników. W 2013 roku napisał i wydał książkę Sukces w relacjach międzyludzkich, w której dzieli się z Czytelnikami wiedzą o tym, jak budować dobre relacje i dzięki nim znacznie ułatwiać sobie osiągnięcie sukcesu w życiu i biznesie.

Rozmawiała Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jawność wynagrodzeń w Polsce. Jakie zmiany wprowadzi dyrektywa unijna od 2026 roku? Dlaczego warto wiedzieć ile zarabia kolega z pracy?

Różne badania potwierdzają, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna ale i tak brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do wysłania aplikacji. W naszej kulturze jest często obecna zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia. Znajduje to swój wyraz nie tylko w procesie rekrutacji, lecz także przez cały okres zatrudnienia. Jak wynika z raportu Aplikuj.pl "Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą" z kwietnia 2024 r., ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu nie panuje jawność wynagrodzeń. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.

Komunikat MRPiPS: 770 mln zł na dofinansowanie wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami

Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, wspólnie z Ministerstwem Finansów proponuje zwiększyć o 15% stawki dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Wydatki na ten cel wyniosą 220 mln zł w 2024 r. i 550 mln zł w 2025 r.

Zmiany w składce zdrowotnej - prace ruszają już w tym kwartale 2024

Zmiany w składce zdrowotnej już niedługo! Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Zdrowia poinformowały, że analizy doprowadziły do jednoznacznego wniosku, że wyeliminowanie problemów wymaga wdrożenia zmiany normatywnej na poziomie ustawowym. Na teraz - zatem drugi kwartał 2024 r. przewidziane są prace nad zmianami ustaw. Wejście w życie zaproponowanych zmian w zakresie składki zdrowotnej przewidziane są na 1 stycznia 2025 r.

Pracodawca nie dokonał wpłat do PPK w terminie? Pracownik może żądać odszkodowania i odsetek!

Wpłaty na PPK - co jeśli pracodawca nie dokonał ich w terminie? Pracodawca nie może dokonać zaległych wpłat do PPK nawet na prośbę uczestnika PPK. Musi mu jednak zrekompensować spowodowaną przez siebie szkodę. Chyba, że za nieprzekazanie wpłat do PPK odpowiedzialność ponosi sam uczestnik.

REKLAMA

50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Sytuacja jest stabilna, pewna i optymistyczna – zapewnia minister pracy

Na ostatnim posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała o 50 mln zł z Funduszu Pracy dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Szefowa MRPiPS przedstawiła także informacje o inicjatywach i działaniach podległego jej ministerstwa.

Równość wynagrodzeń kobiet i mężczyzn - zmiany w kodeksie pracy do 2026 r.

Koniec z luką płacową ze względu na płeć. Do 7 czerwca 2026 r. w Kodeksie Pracy zajdą nie małe zmiany! Już niespełna rok temu uchwalono w UE akt prawny na który czekało miliony kobiet. Mowa o dyrektywie w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości. Jednak co z tym faktem zrobiła Polska? Póki co nie wiele. Co więcej już podczas rozmowy rekrutacyjnej czy w ofercie pracy trzeba będzie określić wynagrodzenie - wreszcie będzie więc jawność i przejrzystość zarobków. Czas nagli, ponieważ państwa członkowskie zobowiązane są wprowadzić w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania dyrektywy do dnia 7 czerwca 2026 r. Mamy więc 2 lata na tą rewolucyjną zmianę na ryku pracy.

Zasiłek z ZUS z powodu otyłości - to możliwe!

Otyłość to choroba przewlekła. W niektórych przypadkach otyłość może być wręcz uznana za niepełnosprawność. W związku z tym ZUS, biegli i sąd pracy mogą uznać, że z powodu otyłości przysługuje zasiłek chorobowy czy renta - ponieważ osoba otyła nie jest zdolna do świadczenia pracy. Problem otyłości w Polsce jest ogromny - choruje na nią około 9 mln osób!

Czy można mieć dwie umowy o pracę?

Wiele osób zastanawia się, czy może pracować na podstawie dwóch umów o pracę. O ile, prostą wydaje się odpowiedź na pytanie o dwie umowy na pół etatu, o tyle wątpliwości mogą powstawać przy umowach w wyższym wymiarze czasu pracy. Czy dwie umowy o pracę na pełny etat są możliwe?

REKLAMA

300000 zł dofinansowania z ZUS na poprawę warunków bhp. Wpłynęło ponad 5000 wniosków

W konkursie ZUS na projekty dotyczące poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000 zł. Wpłynęło ponad 5000 wniosków.

Będzie waloryzacja o 15 proc. Czy dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych wzrośnie do 4140 zł?

PFRON wypłaca comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Za pośrednictwem Rady Dialogu Społecznego pracodawcy starają się o zwiększenie tego dofinansowania. Na ostatnim posiedzeniu Rady ogłoszono, że na ten cel udało się wygospodarować 770 mln zł na rok 2024 i kolejny.

REKLAMA