| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Komunikacja > Potrzeba chaosu i kreatywność

Potrzeba chaosu i kreatywność

W ludziach tkwi potrzeba chaosu. Chaos nie jest równoznaczny z bałaganem, choć może mu towarzyszyć podobny rodzaj niepokoju. Może być dobrodziejstwem nadanym od natury. Przykładem na to jest kreatywność.

Chaos jako pojęcie budzi w nas negatywne skojarzenia. Świadomie bronimy się przed nim. Próbujemy kategoryzować swoją rzeczywistość; staramy się nadawać nazwy coraz to nowszym zjawiskom, które nas otaczają; upraszczamy swoje życie, by zmieścić je w kilku łatwo rozpoznawalnych elementach. Tymczasem chaos nie jest równoznaczny z bałaganem, choć może mu towarzyszyć podobny rodzaj niepokoju. Czy chaos może być dobrodziejstwem nadanym od natury?

Myślenie nieliniowe

Chaos można potraktować jako przeciwieństwo myślenia liniowego skierowanego od przyczyny do skutku, ograniczonego w reprezentowaniu rzeczywistości. W chaosie funkcjonuje myślenie nieliniowe, gdzie brak jest podziału na przyczyny i skutki - możemy mówić o współwystępowaniu, bez wskazywania na kierunek zachodzenia zmian - nie wiadomo, gdzie sytuacja się rozpoczęła ani gdzie się skończy. Czy możemy rozpoznać ten rodzaj chaosu, podać jego przykłady? Przykładem jest szeroko rozumiana kreatywność, która potrzebuje wyjścia poza ramy tradycyjnego sposobu myślenia, by olśnić rewolucyjnym ciągiem skojarzeń, pozornie niepowiązanym zbiorem chaotycznych elementów. To sposób myślenia wynalazców, prekursorów nowych ruchów społecznych, awangardowych artystów. Również każdy z nas, kto pierwszy wykonuje jakąś czynność, potrzebuje przyglądać się nowej sytuacji i reagować na jej zmiany, co wymaga otwartości na nowość, umiejętności szybkiego kojarzenia. Są to przykłady dominacji chaosu nad uporządkowaniem, co skutkuje pozytywnymi zmianami i napędza rozwój.

Zobacz również serwis: Komunikacja

Porządek w chaosie

Chaos, wbrew intuicyjnym skojarzeniom, rządzi się swoimi prawami. Złożony jest ze znanych nam elementów w nowej, za każdym razem oryginalnej konfiguracji, która daje wrażenie bałaganu, wynikającego właśnie z niepowtarzalności połączenia części w całość. Większa świadomość mechanizmów, jakimi rządzą się sytuacje względnego nieuporządkowania, daje szansę na oswojenie ich. Może rozpoznać znane elementy i tym samym wzmocnić poczucie bezpieczeństwa - najbardziej stresujące są dla nas bowiem sytuacje nieznane, zaskakujące, na które nie mieliśmy szansy się przygotować.

Zapowiedzi rewolucji

W czasie, gdy jest względnie spokojnie, a nasze życie biegnie według ułożonych przez nas kolei, należy cieszyć się tym czasem. Nie należy w chwilach spokoju wypatrywać oznak chaosu ani też sztucznie go wywoływać - on sam się pojawi w odpowiednim momencie. Znamy przecież z własnego doświadczenia uczucie, że tak, jak jest, dłużej być nie może; że taki układ sił, jaki panuje, nie funkcjonuje efektywnie. Takie odczucie może być pierwszą oznaką zbliżającego się okresu niepokoju, dezorganizacji. Wówczas jest szansa na naszą większą otwartość nowym rozwiązaniem dotychczasowego układu, odczuwamy zwiększoną potrzebę nowości.

Polecamy także: Czynniki utrudniające koncentrację w pracy

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Connected Life Magazine

Connected Life Magazine jest pierwszym w Polsce pismem skupiającym uwagę na zagadnieniach z zakresu rosnącego rynku Internetu Rzeczy i szeroko rozumianych usługach connected.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK