| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Komunikacja > Potrzeba chaosu i kreatywność

Potrzeba chaosu i kreatywność

W ludziach tkwi potrzeba chaosu. Chaos nie jest równoznaczny z bałaganem, choć może mu towarzyszyć podobny rodzaj niepokoju. Może być dobrodziejstwem nadanym od natury. Przykładem na to jest kreatywność.

Proces trwa

Okres chaosu to stosunkowo trudny czas niepokoju, niewiadomej. Jest to czas, kiedy jesteśmy szczególnie bezbronni, podatni na zranienie, pozbawieni dotychczasowych przymiotów. Można porównać okres chaosu do fazy liminalnej performansu według teorii Viktora Turnera, kiedy to następuje akt przejścia, przeobrażania się, któremu towarzyszy stan zawieszenia w próżni, jaka dzieli jeden stan od drugiego. Większość z nas traktuje swoje życie jak zbiór punktów docelowych, drogę zaś, jaka do nich prowadzi, pomija, próbując przeczekać. Podobnie jest z okresem przemian, kiedy to organizuje się nowy porządek - wówczas również zazwyczaj czekamy na lepszy dzień, lepsze samopoczucie, większą jasność w sytuacji. Tymczasem proces naszego życia składa się (upraszczając na potrzeby naszej dyskusji) właśnie z takich czasów niepokoju, punktów znaczących i okresów względnego uporządkowania. Ignorując czas pomiędzy punktami krańcowymi, tracimy dużą część czasu z naszego życia.

Sinusoida

Nasze życie jak sinusoidalna wstęga dotyka naprzemiennie chaosu i okresów względnej stabilizacji. Natura ludzka kształtuje się zgodnie z naprzemiennym tokiem chaosu i uporządkowania, obserwujemy koleje życia, gdzie ból przynosi życie, rozstania otwierają nowe drogi, nieporozumienia kierują ku innym niż dotychczasowym możliwościom. Sztuką jest traktować okresy trudne jako naturalny element procesu życia, nie wpadać w panikę ani nie próbować przeczekać gorszego okresu, ale obserwować to, jak przebiega, obserwować swoje reakcje, uczyć się siebie, mając w sobie spokój wynikający ze świadomości tego, co właśnie przeżywamy. Warto oswoić zjawisko nieuporządkowania, by być gotowym na jego przyjście i spokojnie obserwować jego przebieg.

Problemów się nie rozwiązuje,
problemy się przeżywa,
jak dnie, których, gdy miną, już nie ma.
Jak szaty zużyte,
z których się wyrosło,
spadają z ramion(...).

L. Staff

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK