| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Komunikacja > Czy można pracowników uczynić rzecznikami firmy w sieci?

Czy można pracowników uczynić rzecznikami firmy w sieci?

Użytkownicy mediów społecznościowych nieraz zetknęli się z sytuacją, gdy któryś ze znajomych ich znajomych w zbyt nachalny sposób wychwalał produkty czy usługi jakiejś firmy. Takie zachowania traktujemy na ogół jako spam, czyli kryptoreklamowe śmiecie. Podobnie może stać się z promowaniem firmy jako dobrego pracodawcy.

Anna Daria Nowicka

socjolog, konsultant HR i PR, współpracownik Global Inspiration

Szef wśród znajomych? – Dziękuję, nie!

Budowanie wizerunku firmy na portalach społecznościowych ma też swoją ciemną stronę. Zdarza się, że pracodawcy wymuszają na pracownikach, aby aktywnie promowali firmę na swoich prywatnych profilach społecznościowych. Trudno odmówić własnemu szefowi, kiedy wysyła zaproszenie do kontaktu na takim portalu – nawet, jeśli nie chcemy mieć go wśród swoich prywatnych znajomych. Słyszałam o sytuacjach, kiedy pracownicy właśnie z tego powodu likwidowali swoje prywatne profile i zakładali nowe – ale już pod pseudonimem...

Uważam, że takie zmuszanie pracowników do kreowania wizerunku firmy jest nie tylko nieetyczne i naruszające prywatność pracownika, ale też na dłuższą metę nie jest dobrym narzędziem eployer brandingu. Przecież pracownicy powiedzą znajomym, że firma ich zmusza do takich działań lub napiszą o tym na forach internetowych. Ponadto jest to bardzo demotywujące dla pracowników.

Agnieszka Jankowska

kierownik ds. rekrutacji i budowania wizerunku pracodawcy, Grupa Żywiec SA

Naturalni ambasadorzy mogą więcej

Pracownicy to naturalni ambasadorzy firmy, którzy tworzą firmę, czyniąc ją atrakcyjnym pracodawcą!

W Grupie Żywiec wiemy, że ludzie tworzą naszą firmę! Tak brzmi nasza pierwsza i kluczowa zasada. Szanujemy każdego pracownika. Dbamy o rozwój, uwzględniając jego potrzeby, zainteresowania i ambicje. Nagradzamy zaangażowanie, wyniki i rzetelną pracę, ale pamiętamy, że praca nie jest jedynym źródłem spełnienia w życiu. Dążymy więc do harmonii pomiędzy życiem zawodowym i osobistym oraz angażujemy się w inicjatywy związane z odpowiedzialnością społeczną i ochroną środowiska naturalnego.

Dzięki temu nasi pracownicy stają się naturalnymi ambasadorami naszej firmy – mówią o niej dobrze, polecają pracę u nas innym w ramach Programu Rekomendacji oraz z własnej woli biorą udział w projektach na rzecz budowania wizerunku ich pracodawcy. Przykładem projektu z obszaru employer brandingu, w który zaangażowanych było kilkudziesięciu pracowników, było przygotowanie strony kariera Grupy Żywiec. Pracownicy chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami z pracy w naszej firmie, opowiadali o swoich umiejętnościach i pasjach, jak również zainteresowaniach pozazawodowych. Efekty ich zaangażowania, w postaci wywiadów, można podziwiać na internetowej stronie Grupy Żywiec w zakładce.

W dzisiejszych czasach internet będący naturalnym środowiskiem osób aktywnych zawodowo, stał się niewyczerpanym źródłem informacji o pracodawcy. Kandydaci poszukują jednak nie tylko informacji formalnych. W kręgu ich zainteresowań znajdują się również opinie nieoficjalne, w tym wypowiedzi aktualnych i byłych pracowników organizacji.

Warto więc, budując wizerunek firmy jako atrakcyjnego pracodawcy, szczególną uwagę poświęcić działaniom ukierunkowanym na pracowników. Dzięki wszechobecnym social media opinia aktualnych i byłych pracowników w znaczący sposób wpływa na wizerunek pracodawcy w oczach innych, nierzadko potencjalnych kandydatów. Firma bowiem to przede wszystkim ludzie!

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Dobrzycka

salon i sklep internetowy 9design

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK