| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Komunikacja > W jaki sposób płeć wpływa na budowanie relacji w firmie oraz komunikację między pracownikami

W jaki sposób płeć wpływa na budowanie relacji w firmie oraz komunikację między pracownikami

Wśród zasadniczych różnic między kobietami a mężczyznami w miejscu pracy dominują te w sposobie zarządzania, motywowania, radzenia sobie ze stresem, rozwiązywania problemów, a co za tym idzie, odmienne preferencje w zakresie technik sprzedaży, reklamy czy obsługi klienta. Jednak w żadnych sytuacjach zawodowych nasze różnice nie manifestują się tak silnie, jak w sferze komunikacji.

Dzieje się tak dlatego, że – jak pokazują badania – kobiety i mężczyźni przetwarzają emocje w innych częściach mózgu. U kobiety otrzymany bodziec emocjonalny, przetwarzany początkowo w układzie limbicznym, zostaje przesłany do ośrodka myślenia w korze przedczołowej, która dzięki licznym połączeniom z ośrodkami mowy pozwala kobiecie znaleźć rozwiązanie problemu właśnie poprzez mówienie. A zatem kobieta głównie dzięki mówieniu „układa sobie myśli” i tym sposobem znajduje rozwiązanie. Kiedy więc żali się: „Jest brzydka pogoda i mamy tyle dziś pracy, na biurku bałagan, a do tego jutro mamy kontrolę i jeszcze szykuje się roczny raport, sama nie wiem, od czego zacząć...”, z ust drugiej kobiety w odpowiedzi usłyszy zapewne: „Widzę, że jesteś przytłoczona, nic dziwnego, taki mamy ogromny nawał pracy, a i ciśnienie niezbyt sprzyjające”. Taka odpowiedź daje rozmówczyni szansę zrelaksowania się i poczucia zrozumienia, co najczęściej objawi się w okazaniu przez nią uczuć poprzez radosne: „Dziękuję, wiesz co, nie ma co marudzić, najpierw zrobię porządek na biurku, a potem przygotuję dokumenty do kontroli”.

Te same słowa w uszach mężczyzny brzmią jak pięć różnych niezwiązanych ze sobą i roztrząsanych bez celu problemów. Może on wówczas pomyśleć, że ma do czynienia z niekompetentnym, depresyjnym pracownikiem lub – jeśli zechce pomóc – odpowie: „po prostu napij się kawy, a z robotą bywało gorzej, najpierw posprzątaj bałagan, a potem będziesz się martwić jutrzejszą kontrolą, nie ma co tyle narzekać”. Jeśli zdamy sobie sprawę, że tak potraktowana kobieta zawsze poczuje się upokorzona i niezrozumiana, możemy domyślić się, ile w jej oczach straci wypowiadający powyższe słowa mężczyzna.

U mężczyzn proces przetwarzania emocji wygląda zupełnie inaczej. Bodziec emocjonalny, który podobnie jak u kobiety w pierwszej kolejności trafia do układu limbicznego, mającego w tym przypadku bardzo mało połączeń z ośrodkiem mowy, wysyłany jest następnie do ośrodka odpowiadającego za działanie. To właśnie poprzez działanie mężczyzna „układa” sobie myśli, tak jak robi to w trakcie mówienia kobieta. Stąd często słyszane z męskich ust sformułowania: „Przestańmy gadać, zacznijmy coś robić” lub „Możesz w końcu przejść do sedna sprawy i powiedzieć, co chcesz z tym zrobić?”. Działając w zgodzie ze sobą, mężczyzna znacznie prościej znajdzie wspólny język z kobietą, która potrafi szybko przejść do meritum lub np. powiadomi go o czasie, którego potrzebuje na poukładanie sobie myśli. Z całą pewnością łatwiej również uniknie konfliktu z kobietą, jeśli będzie pamiętał, że „zamknięcie jej ust” oznacza dokładnie to samo, co w jego przypadku „związanie dłoni”.

UWAGA

Warto wiedzieć, że wypowiadane przez kobiety słowa mają za zadanie przekazanie nie tylko treści oraz meritum sprawy, lecz także uczuć. Troszczenie się o innych, przy jednoczesnej możliwości mówienia o swoich uczuciach, zapewnia kobiecie wysoki poziom oksytocyny, co ostatecznie pozwala jej się rozluźnić i uruchomić pokłady kreatywności.

UWAGA

Z reguły bywa tak, że mężczyzna, zanim zabierze głos, najpierw całą rzecz rozważy, a dopiero potem mówi, zmierzając prosto do realizacji zadania. Mężczyzna za wszelką cenę unika rozwodzenia się nad problemem, gdyż wie, że tym sposobem zasłuży sobie na szacunek innych pracujących z nim mężczyzn.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK