| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Komunikacja > Angażowanie przez komunikowanie

Angażowanie przez komunikowanie

Rozmowa z Markiem Schumannem, światowej klasy ekspertem w dziedzinie komunikacji

● Jakie zmiany na świecie spowodowały, że mówi Pan o nowych zasadach angażowania pracowników?

Dla firm na całym świecie ostatnie kilka lat było prawdziwym wyzwaniem. Liderzy i menedżerowie mają coraz większe oczekiwania, pracownicy zwracają większą uwagę na swoje bezpieczeństwo, a połączenie tych dwu czynników wpływa na to, jak zaangażowani są pracownicy. Kiedy ludzie czują niepewność swojej przyszłości lub nie mają poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia, kiedy nie wiedzą, w jakim kierunku zmierza organizacja oraz jakie działania będą podejmowane przez liderów, trudno jest być zaangażowanym. To właśnie te sprawy powinny być kluczowym aspektem rozważań osób odpowiedzialnych za komunikację.

● Jakie są te nowe zasady angażowania?

Menedżerowie stworzyli swój własny obraz zaangażowania, a następnie narzucili go pracownikom, od których oczekiwali funkcjonowania zgodnie z jego założeniami. Pracownicy z kolei ustanowili swoje własne reguły, których firmy muszą przestrzegać, jeżeli chcą wzmacniać ich oddanie firmie i dobrze ich motywować. I zamiast ubierać reguły w górnolotne słowa, pracownicy wyrażają je w prosty sposób. Osiem nowych zasad zaangażowania pracowników to: 1) Mówcie prawdę, 2) Bądźcie przystępni w nawiązywaniu kontaktu, 3) Słuchajcie nas, 4) Bierzcie pod uwagę nasze zdanie, 5) Bądźcie tu, 6) Dbajcie o to, kim jesteśmy, 7) Polegajcie na nas, 8) Podawajcie nam fakty.

● Jaką rolę będą odgrywać osoby odpowiedzialne za komunikację w związku z nowymi zasadami zaangażowania? Jak w związku z tym powinna się zmienić komunikacja wewnętrzna? Jakie będą jej nowe priorytety?

Mam nadzieję, że niebawem specjaliści ds. komunikacji, którzy zajmują się przepływem informacji wewnątrz firmy, nie będą ograniczani do ściśle komunikacyjnych ról; będą natomiast zajmować pozycje CEO – Chief Engagement Officers. To jest właśnie ten kierunek, w którym chciałbym, aby nasza profesja się rozwijała – gdzie bylibyśmy uznawani i doceniani (oraz w pełni odpowiedzialni) za wyniki naszej pracy, a nie tylko jej wykonanie. Jako profesjonaliści powinniśmy patrzeć na relacje między liderami biznesowymi i pracownikami przez pryzmat komunikacji, tak aby każdy projekt, który będzie przez nich prowadzony, wszelka działalność przez nich inicjowana, skupiały się jednocześnie na wzmacnianiu tej wzajemnie angażującej relacji.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Zdzisław Modzelewski

Doradca podatkowy, wspólnik praktyki podatkowej GWW. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu podatków pośrednich, ze szczególnym uwzględnieniem podatku od towarów i usług, oraz w zakresie postępowań podatkowych i sądowo-administracyjnych związanych z podatkami pośrednimi. Zajmuje się głównie obsługą podmiotów gospodarczych z sektorów: nieruchomości, handel i dystrybucja, turystyka oraz media. Karierę zawodową rozpoczął w 1996 r., nawiązując współpracę z Instytutem Studiów Podatkowych w Warszawie. W latach 1998-2004 pracował dla firm z wielkiej czwórki. Następnie, pracował dla MMR Consulting, gdzie pełnił jednocześnie funkcję Prezesa Zarządu tej spółki. Od czerwca 2014 r. partner GWW Tax. Jest współautorem wielu publikacji książkowych, w tym m.in. czterech komentarzy do ustawy o VAT, "Leksykonu Fakturowania", a także wielu publikacji prasowych. Jest również cenionym i uznanym wykładowcą, który w czasie swojej praktyki zawodowej przeprowadził ponad tysiąc szkoleń i wykładów, w których uczestnikami byli zarówno pracownicy służb księgowych, pracownicy aparatu skarbowego, doradcy podatkowi, jak i kadra zarządzająca przedsiębiorstw odpowiedzialna za sprawy podatkowe i finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK