| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Komunikacja > Angażowanie przez komunikowanie

Angażowanie przez komunikowanie

Rozmowa z Markiem Schumannem, światowej klasy ekspertem w dziedzinie komunikacji

● Podejście, które Pan opisuje, można zdefiniować jako partnerską relację z pracownikami. W jaki sposób komunikacja może wpływać na budowę takiej relacji w organizacji?

Na przykład poprzez wspieranie otwartej, wiarygodnej komunikacji w organizacji. Nasza rola powinna zdecydowanie wykraczać poza narzędzia, które tworzymy, musimy wpływać na liderów i menedżerów, aby działali zgodnie z zasadami otwartości i prawdy. Pracownicy są głodni prawdy. Nie jest tak, że firmy zawsze mogą ujawniać każdy najmniejszy fakt ze swojego życia, ale jednocześnie muszą i niewątpliwie mogą działać zgodnie z zasadami otwartości i wiarygodności, aby budować zaufanie pracowników. I my możemy wpływać na to i wspomagać ten proces.

● Jak zatem przekonać zarząd do takiego podejścia? Co poradziłby Pan innym osobom zajmującym się komunikacją wewnętrzną, które chcą zdobyć i wzmocnić zaangażowanie zarządu w swoje działania?

Przede wszystkim poradziłbym, aby skupiali się na tych kwestiach, na których faktycznie zależy zarządowi – to są odpowiedni ludzie na odpowiednich stanowiskach, oni wiedzą, co robią. Robią to, co zapewnia ciągłość biznesowej działalności; i my możemy ją wspierać, jeśli skupimy się na zaangażowaniu pracowników jako wyniku końcowym naszego działania. Co więcej, jeśli uczestniczymy w spotkaniach zarządu, dyskutujmy o zaangażowaniu pracowników – obecnych i przyszłych – które można budować za pomocą komunikacji, w ten sposób możemy osiągnąć znacznie więcej, niż poprzez odwoływanie się do komunikacji jako celu samego w sobie. I najważniejsze, o czym nie wolno nam zapominać – jeśli chcemy zaangażować zarząd w nasze działania, musimy działać zawsze w ramach tego, co z punktu każdej organizacji jest najważniejsze – to są skuteczność i efektywność biznesu.

● Dziękuję za rozmowę.

Mark Schumann

były prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Komunikatorów Biznesowych (International Association of Business Communicators IABC), posiada ponadtrzydziestoletnie doświadczenie w zakresie komunikacji pracowniczej, komunikacji zmian oraz komunikacji HR. Jest autorem i współautorem książek w dziedzinie komunikacji. Jako szef globalnego pionu komunikacji oraz dyrektor zarządzający w firmie doradczej Towers Perrin prowadził najważniejsze projekty doradcze z zakresu komunikacji dla największych światowych korporacji. Mark Schumann jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień branżowych w USA, oraz uznanym specjalistą z tytułem Akredytowany Komunikator Biznesowy, nadawanym przez IABC. W wolnym czasie pisze recenzje filmowe.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »