| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Komunikacja > Jak podnieść wartość działu HR w organizacji?

Jak podnieść wartość działu HR w organizacji?

Rok temu zostałam dyrektorem HR w dużej organizacji. Obejmując to stanowisko, miałam masę innowacyjnych pomysłów. Niestety, nie udało mi się ich przeforsować przed zarządem. Dotychczas myślałam, że dla menedżerów i członków zarządu połączenie wzrostu wyników finansowych z inwestycjami w działania szkoleniowe jest oczywiste, byłam więc bardzo zaskoczona taką postawą. Po spotkaniu jeden z członków zarządu powiedział mi, że podobają mu się moje pomysły i docenia je, ale jeśli chcę być efektywna jako dyrektor HR, muszę nauczyć się mówić o swoich pomysłach w sposób biznesowy i zbudować swoją wartość, pokazując, że jestem partnerem biznesowym. Co więc powinnam zrobić?

Warto tutaj powołać się na wyniki europejskiego badania trendów HR „Barometr HR 2010” firmy Hewitt Associates, z którego wynika, że od działów HR coraz częściej oczekuje się udziału w rozwiązywaniu typowo biznesowych problemów, związanych m.in. ze zwiększaniem wydajności, dostosowaniem zasobów do potrzeb i specyfiki firmy oraz efektywnego wdrażania przyjętych rozwiązań. Związane jest to z oczekiwaniami większego zaangażowania działów HR w procesy na poziomie strategicznym.

Ważne jest zatem, aby menedżer personalny był świadomy, jakie wyzwania czekają organizację w nowym otoczeniu biznesowym w roku 2010, który przez wielu z nas postrzegany jest jako rok zmian. Firmy muszą bowiem podnieść swoją konkurencyjność w nowych warunkach biznesowych. Oprócz kontroli i redukcji kosztów, w których działy HR ostatnio aktywnie uczestniczyły, kolejnym obszarem, w którym mogą zająć pozycję strategiczną, jest rozwój przywództwa i zarządzanie talentami w organizacji, a także zarządzanie zmianą w przypadku fuzji i przejęć.

Pozycja w firmie

Pozycja działu personalnego w organizacji zależy w dużej mierze od szczebla zarządzania, na jakim znajduje się stanowisko menedżera HR. Z innego poziomu działa menedżer HR, który jest członkiem zarządu, partnerem czy też członkiem rady dyrektorów w organizacji, a z innego poziomu menedżer HR, który jest „tylko” kierownikiem jednostki organizacyjnej wspierającej biznes. Niezależnie jednak od formalnego umiejscowienia stanowiska menedżera HR, warto przyjąć postawę proaktywną, być kreatorem pomysłów, inicjatorem zmian, brać udział w spotkaniach na szczeblu strategicznym, sprawić, że dział HR będzie widoczny i naprawdę potrzebny.

Jeżeli funkcje, takie jak administracja personalna, płace czy sprawy BHP pozostają w zakresie obowiązków wewnętrznych działów HR, to jest to (a przynajmniej powinna być) tylko część operacyjna funkcji HR. W jaki więc sposób dział personalny ma realizować swoją funkcję strategiczną?

Zaczynamy od pozyskiwania odpowiednich ludzi do naszej organizacji, a potem kolejne kroki to utrzymywanie i rozwijanie tych cennych zasobów, wyłuskiwanie utalentowanych pracowników i ich rozwój, wspieranie menedżerów w rozwoju ich kompetencji przywódczych, tak aby oni w odpowiedni sposób, zgodny z kulturą organizacyjną i wartościami firmy, zarządzali swoimi zespołami.

W tych właśnie obszarach menedżer HR może wyznaczyć sobie konkretne cele strategiczne. Najpierw zdiagnozować stan obecny w każdym z wyżej wymienionych obszarów, następnie ustalić z zarządem, jaki ma być stan oczekiwany i zaproponować, w jaki sposób wypełnić tę lukę. W jakich obszarach wykorzystać wewnętrzne zasoby, a w jakich obszarach skorzystać z zasobów zewnętrznych, takich jak firmy rekrutacyjne, konsultingowo-doradcze, szkoleniowe czy coachingowe.

Ważne też jest, aby ewentualne fuzje i przejęcia traktować jako wyzwania i potencjalne możliwości rozwojowe dla organizacji, a nie jako problem. Ludzie nie lubią zmian, jednakże to od menedżerów zarządzających oraz działów HR będzie zależało, jakie nastroje i postawy przyjmą pracownicy w nowych okolicznościach.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK