| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Komunikacja > Czym jest neurolingwistyczne programowanie

Czym jest neurolingwistyczne programowanie

Neurolingwistyczne programowanie dla niektórych jest źródłem fascynacji, zachwytu i poczucia wszechmocy. Dla innych przedmiotem gwałtownych ataków, a nawet potępienia. Jeszcze inni traktują je po prostu jako pomocne narzędzie komunikacji i wprowadzania zmian. Sama nazwa i określający je skrót NLP większości jednak nic nie mówi. Wśród krzyżujących się, biegunowo różnych opinii łatwo się pogubić i zniechęcić do bliższego poznania tego tematu. Czym zatem jest NLP i dlaczego warto posiadać wiedzę na jego temat?

Połączenie entuzjazmu i kompetencji Bandlera i Grindera okazało się niezwykle owocne. Ich zainteresowania oprócz Perlsa objęły wkrótce także sposób pracy Virginii Satir, uchodzącej w tamtych czasach za czołową postać terapii rodzin, a następnie Miltona Ericksona, dzięki któremu hipnoza kliniczna przeżyła renesans, trwający do dziś. Satir i Erickson nie byli jednak tylko biernymi obiektami analizy twórców NLP. Wspierali ich swoim doświadczeniem i radami, odgrywając niejako rolę mentorów. Podobnie jak Gregory Bateson, z wykształcenia antropolog, lecz najbardziej znany jako członek zespołu Mental Research Institute w Palo Alto, który specjalizował się w badaniach nad komunikacją. Odkrycia tego zespołu, szczególnie za pośrednictwem Batesona, legły także u podstaw pierwszych modeli NLP.

Działania Bandlera i Grindera nie ograniczały się do analizy zapisów audio i wideo, mającej na celu rozpoznanie tych elementów, które przesądzały o skuteczności mistrzów wywierania wpływu, ani do dyskusji z Satir, Ericksonem, Batesonem i innymi. Twórcy neurolingwistycznego programowania równolegle testowali w sposób praktyczny te wzorce efektywności w prowadzonej przez siebie grupie seminaryjnej, w skład której weszli uzdolnieni studenci, dziś będący najbardziej znanymi postaciami świata NLP. Należeli do niej między innymi Steve Andreas, Steven Gilligan i Robert Dilts*, którzy prowadzili szkolenia także w Polsce. Prace tej grupy trwały systematycznie aż do około 1976 roku.

Pierwsze modele i metody

W 1975 roku Bandler i Grinder opublikowali wyniki swoich poszukiwań w „Strukturze magii”, która przedstawia tzw. meta-model. Jest to model wyjaśniający, w jaki sposób ludzie konstruują i podtrzymują swoje wyobrażenia (modele) na temat świata. A przejawia się to m.in. w sposobach budowania wypowiedzi. Ich struktura jest bezpośrednim odbiciem struktury myślenia i spostrzegania – wraz z możliwościami i ograniczeniami, jakie ona narzuca. Meta-model nie jest jakąś abstrakcyjną teorią. Oprócz wyjaśnień na temat związków języka mówionego ze sposobem myślenia dostarcza także pełen zestaw pytań poszerzających nawykowe ramy myślenia i doświadczania. Twórcy NLP zidentyfikowali te pytania jako najczęściej powtarzane przez Perlsa i Satir, choć style terapii uprawiane przez każdą z tych osób diametralnie się różniły. Praktyczne działanie rozpoznanych w ten sposób wzorców komunikacji było następnie sprawdzane i dopracowane w ramach regularnych spotkań wspomnianej grupy seminaryjnej. Meta-model został zbudowany na solidnych podstawach teoretycznych w postaci semantyki ogólnej Alfreda Korzybskiego oraz gramatyki generatywno-transformacyjnej Noama Chomsky’ego. Jest jednak narzędziem o charakterze wysoce praktycznym i łatwym w zastosowaniu. Jakkolwiek jego opanowanie wymaga treningu.

Wynikiem współpracy z M. Erick- sonem było opisanie przez Grindera i Bandlera wzorców jego komunikacji hipnotycznej. W przedmowie do tej publikacji Erickson stwierdził, że choć nie jest to opis kompletny, to „jest to o wiele lepsze wyjaśnienie tego, jak pracuję niż moje własne. Wiem, co robię, ale wyjaśnienie jak to robię, jest dla mnie za trudne”.

O ile mistrzowskie kompetencje Perlsa, Satir i Ericksona były stosowane nieświadomie przez te osoby, o tyle Grinder i Bandler dokonali ich świadomej analizy, a wyniki przygotowali w formie zrozumiałej i możliwej do przyswojenia także przez innych. Nawet jeśli uchwycili tylko niektóre aspekty struktury tych kompetencji, to dokonane przez nich odkrycia stanowiły rewolucję w rozumieniu i praktyce profesjonalnej komunikacji i pomocy. Opracowana przez nich wiedza i metodologia przeniknęły następnie do wielu dziedzin, jak psychoterapia, edukacja, zarządzanie, sport czy popularny obecnie coaching. Dziś nie sposób wyobrazić sobie w pełni efektywną pracę menedżera, negocjatora, konsultanta czy coacha bez umiejętności trafnego doboru pytań meta-modelu. Na przykład reklama czy komunikacja motywująca od dawna wykorzystują z kolei w swoich treściach model Miltona i zbudowane na jego podstawie „hipnotyczne” przekazy.

W kolejnych latach Bandler, Grinder oraz współpracownicy, jak np. Robert Dilts, Judith DeLoziere, Leslie Cameron, Connirae i Steve Andreas wypracowali wiele innych modeli i metod NLP. Odkryli rolę systemów zmysłowych w procesach poznawczych, w komunikacji, a także w powstawaniu i rozwiązywaniu problemów. Z kolei wiedza na temat opisanych przez nich tzw. meta-programów umysłu jest dzisiaj wykorzystywana w edukacji, motywowaniu, porozumiewaniu się, podczas rekrutacji pracowników i w innych kontekstach. Na bazie tych pierwszych odkryć powstało tyle technik NLP dostosowanych do różnych rodzajów problemów, potrzeb i celów, że dziś jest to chyba jedyna dziedzina, która dysponuje tak bogatym zestawem praktycznych narzędzi, dających się zaadaptować do dowolnego obszaru aktywności ludzkiej.

Polecamy artykuły

Autor:

założyciel i dyrektor Polskiego Instytutu NLP, certyfikowany trener NLP

Źródło:

INFOR
Komplet publikacji: Rekrutacja i dylematy HR89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK