| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Komunikacja > Ściągawka z charyzmy - sztuka wywierania silnego wpływu osobistego

Ściągawka z charyzmy - sztuka wywierania silnego wpływu osobistego

Charyzma, stereotypowo ujmowana jako „dar”, uważana jest za wysoce pożądaną cechę u lidera, z którą trzeba się jednak urodzić. Z tej fatalistycznej perspektywy jakakolwiek sugestia o możliwości doskonalenia charyzmy wydaje się co najmniej nie na miejscu. Jednakże z perspektywy psychologii społecznej wizja charyzmy jako indywidualnej cechy wrodzonej, niepodatnej na zmianę, jest nie tyle kontrowersyjna, ile po prostu błędna i ograniczająca. Charyzmę można więc doskonalić, choć wymaga to specyficznego podejścia oraz zmiany głęboko zakorzenionych poglądów odnośnie do jej istoty.

Wśród szczegółowych zachowań „charyzmatycznego” lidera warto zwrócić uwagę na następujące strategie:

● Intelektualna stymulacja: Lider stara się przekraczać status quo – wybiega myślami w przyszłość i angażuje podwładnych w myślenie o przyszłości. Przedstawia nowe cele, nowatorskie sposoby działania i jednocześnie zachęca podwładnych do zgłaszania własnych pomysłów. Promuje innowacyjne myślenie. Stara się przedstawić szerszy kontekst i uzasadnienie bieżącej aktywności, tak aby umożliwić zespołowi jej docenienie i odnalezienie w niej większego sensu. Jednocześnie dba o to, aby zespół nie pogrążył się w stagnacji i nie ograniczył swojej aktywności tylko do sumiennego wykonywania bieżących zadań – chce, aby działał z jasną wizją wielkiego celu.

● Indywidualne podejście do każdej osoby: Lider zadaje sobie trud, aby poznać atuty i potrzeby każdej osoby z zespołu oraz uwzględnia te informacje podczas delegowania zadań. Dokłada wszelkich starań, aby każda osoba z zespołu realizowała zadania, do których ma niezbędne kompetencje i które są dla niej osobiście angażujące. Ponadto lider, oprócz zainteresowania aktywnością zadaniową i dbałością o wysoką produktywność, poświęca uwagę dbałości o jakość relacji lider–podwładny oraz lider–zespół. Zwraca szczególną uwagę na to, aby każdy w zespole znalazł dla siebie satysfakcjonującą rolę oraz aby zespół był zintegrowany i gotowy działać w myśl zasady jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Innymi słowy, stara się budować wyjątkową tożsamość zespołu, tak aby przynależność do niego była powodem do dumy.

● Motywowanie poprzez inspirowanie: Lider motywuje podwładnych do efektywnej pracy poprzez prezentowanie w sugestywny sposób zachęcającej, optymistycznej wizji, która uwzględnia poznane przez niego nadzieje i potrzeby podwładnych. Potrafi więc połączyć cele organizacji z dążeniami pracowników. Przedstawia cele organizacji z perspektywy możliwości, jakie stwarza ich realizacja dla każdego z pracowników. Lider więc zachęca, inspiruje, nęci, lecz nie straszy, nie tłamsi, nie dyryguje. Ważną kwestią jest też wyrażanie uznania dla podwładnych oraz swojej wiary w ich możliwości podjęcia nowych wyzwań z sukcesem.

UWAGA

Doskonalenie charyzmy to przede wszystkim dbałość o relację lider–podwładni. W tym kontekście rozwijanie charyzmy wiąże się raczej z procesem doskonalenia jakości przywództwa niż pracą nad doskonaleniem indywidualnych cech i umiejętności przywódcy.

POLECANA LITERATURA (RÓŻNE PODEJŚCIA DO CHARYZMY)

J.R. Meindl, „On leadership: An alternative to conventional wisdom”, w: B.M. Staw, L.L. Cummings (eds.), „Research in organizational behavior” (vol. 12, pp. 159–203), JAI Press, Greenwich 1990.

B. Shamir, R.J. Haouse, M.B. Arthur, „The motivational effects of charismatic leadership: A self-concept based theory”, „Organizational Science”, 4, 1–17, 1993.

N. Sivanathan, K.A. Arnold, N. Turner, J. Barling, „Jak być dobrym liderem: przywództwo transformacyjne a dobrostan”, w: P.A. Linley, S. Joseph (red.), „Psychologia pozytywna w praktyce”, PWN, Warszawa 2007, s. 153–169.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »