| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Komunikacja > Jakich błędów należy się wystrzegać w trakcie business lunchu?

Jakich błędów należy się wystrzegać w trakcie business lunchu?

Jestem dyrektorem w dużej korporacji. Często jestem zapraszany na lunch czy kolację służbową, często sam też zapraszam swoich kontrahentów. Zawsze jednak mam problem przy wyborze restauracji, menu, wina. Zastanawiam się też, kiedy rozpocząć rozmowę o sprawach biznesowych, jak kłaść serwetę, która zwykle leży obok talerzyka. Jeśli zapraszam kobietę, na ile mam jej okazywać szacunek należny płci, by nie zostać posądzonym o brak kultury.

Gdy zapraszamy kogoś do restauracji na business lunch, wytwarzamy sytuację taką samą jakbyśmy kogoś zapraszali do własnego domu – odpowiadamy w pełni za wszystkie wady, niedogodności związane z lokalem czy serwowanymi tam potrawami i napojami.

Wybór restauracji

Podstawowym błędem jest zaproszenie kogoś na biznes lunch do nieznanego nam lokalu. Restaurację należy wcześniej drobiazgowo sprawdzić: spróbować serwowanych tam potraw i napojów, zorientować się, czy nie odwiedzają jej nieodpowiednie osoby, czy posiada fachową obsługę. Wcześniej też należy wybrać odpowiedni stolik (najlepiej znajdujący się w oddzielnym pomieszczeniu; nie może znajdować się obok drzwi, wejścia do toalety, kuchni, blisko źródła muzyki). Kolejnym błędem, który możemy popełnić, jest skrytykowanie wobec naszego gościa czegokolwiek w restauracji (nie krytykujemy lokalu, który sami wybraliśmy, tak jak nie krytykuje się własnego domu). Jeśli coś szwankuje, należy na to zwrócić uwagę obsłudze w taki sposób, by nasz gość tego nie zauważył. Jeżeli sami jesteśmy stroną zapraszaną, również niczego nie krytykujemy.

Gdy gościem jest kobieta

Z jednej strony, business lunch to sytuacja półoficjalna, nieco już również towarzyska, z drugiej zaś, jak podkreśla to wiele podręczników etykiety biznesu, mężczyźni powinni jednak w ramach stosunków służbowych okazywać kobietom kurtuazję należną płci (pod warunkiem że nie ma to negatywnego wpływu na sprawy służbowe).

Tak więc np. mężczyzna powinien zaczekać aż kobieta pierwsza poda mu dłoń przy powitaniu, może pocałować ją wtedy w rękę, pamiętając, że nie wolno tego robić na świeżym powietrzu oraz nie wolno podnosić podanej przez kobietę ręki do ust (należy się schylić). Mężczyzna może również odsunąć kobiecie krzesło przy stoliku, gdy będzie chciała usiąść. W szatni można zastosować procedury właściwe dla towarzyskiego savoir-vivre, pomagając jej rozebrać się i ubrać. Należy pamiętać, że najpierw ubiera się mężczyzna, a potem pomaga ubrać się kobiecie, by nie czekała na niego w płaszczu, narażając się tym samym na przegrzanie.

Polecamy artykuły

Autor:

doktor nauk humanistycznych, filozof, historyk filozofii i kultury

Źródło:

INFOR
Komplet publikacji: Zarządzanie pracownikami, candidate i employee experience89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK