REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Maszyna zamiast pracownika działu HR

HR wizard
Maszyna zamiast pracownika HR. /Fot. Fotolia
Maszyna zamiast pracownika HR. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wdrażanie nowych technologii prowadzi do minimalizowania roli człowieka w życiu codziennym. Precyzyjnie opracowane programy potrafią dokonać analizy ludzkiego zachowania, cech charakteru i kompetencji. Czy maszyna zastąpi pracownika działu HR?

Maszyna zamiast HRowca

Nowe technologie coraz śmielej wkraczają we wszystkie dziedziny naszego życia. Rozwijająca się technika w połączeniu z ciągle doskonalonym oprogramowaniem pozwala na dokładne analizy ludzkiego zachowania, cech charakteru i kompetencji. W branży zarządzania zasobami ludzkimi chłodna, obiektywna ocena kandydata lub pracownika jest niezwykle ważna. Jednak czy komputery są w stanie zastąpić doświadczonego praktyka?

Autopromocja

Według Barometru Rynku Pracy  w ciągu najbliższych dwóch lat 20 proc. Polaków planuje zmienić swojego pracodawcę. Najczęściej wymienianymi powodami są brak perspektyw na awans i chęć samorealizacji. Tak duży ruch pracowników będzie stanowił spore wyzwanie dla działów Human Resources. W wielu firmach już teraz działają systemy, które mają ułatwić podejmowanie decyzji o zatrudnieniu (lub zwolnieniu) konkretnych osób. Jednak czy technologia jest w stanie całkowicie wyeliminować „czynnik ludzki” w zarządzaniu kadrami?

Ewolucja działu HR

Rozmowa z maszyną

Rekrutacja to dla HR-owca czas intensywnej pracy. Aby ułatwić im zadanie powstały specjalistyczne programy, które jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną wyznaczają mocne i słabe strony kandydata, jego dopasowanie do stanowiska czy parametry psychologiczne, które mogą pomóc lub przeszkodzić w przyszłej pracy. O zaletach takiej analizy mówi Natalia Burtan z HRwizard – Dzięki generowanym komputerowo testom, które kandydaci wypełniają po wysłaniu swojej aplikacji, możliwa jest obiektywna ocena ich uwarunkowań charakterologicznych oraz określenie zakresu wiedzy i umiejętności. W tej części procesu udział rekrutera jest niewielki, wkracza on dopiero przy okazji rozmowy kwalifikacyjnej. Na tym etapie wiedza i doświadczenie HR-owca stają się nieocenione. Komputer może dokonać analizy surowych danych, której wyniki będą stanowić podporę przy selekcji kandydatów. Jednak przy wyborze spośród osób o podobnych kompetencjach to ocena motywacji, umiejętności interpersonalnych czy dopasowania do zespołu będzie stanowić czynnik decydujący przy zatrudnieniu. Tego, póki co, maszyna zrobić nie potrafi. – podsumowuje Natalia Burtan.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Automatyczne zarządzanie

Utrzymanie zespołu i odpowiednia rotacja stanowisk wewnątrz firmy jest równie istotna, jak pozyskiwanie nowych pracowników. Nowoczesne systemy HR-owe, na podstawie gromadzonych przez cały okres zatrudnienia danych, wskazują miejsca, gdzie występują kadrowe braki, potrzebna jest zmiana zakresu kompetencji lub zalecane jest przeprowadzenie dodatkowych szkoleń. - Narzędzia analityczne zbierają informacje na temat wydajności pracy poszczególnych osób, zespołów projektowych czy działów. Pozwalają na wykrycie niedopasowania pracowników do pełnionych obowiązków, dzięki czemu możliwe jest szybkie przenoszenie zakresu prac w ramach danej grupy. – tłumaczy Natalia Burtan. Takie dostosowanie kompetencji do pracownika, a nie stanowiska, pozwala na ograniczenie nadmiernej rotacji w firmie oraz zwiększa efektywność pracy.

Komputer nie jest jednak w stanie zmierzyć innych czynników, takich jak zaangażowanie, motywacja czy chęć samodoskonalenia. Zdarza się, że osoby, które pomimo braku odpowiedniej wiedzy podejmują się jakiegoś wyzwania, wykonują je lepiej od ludzi do tego przypisanych. Dodatkowo uczą się nowych rzeczy i mają poczucie dużego, nie tylko zawodowego sukcesu. Zadaniem HR-owca, poza odpowiednią analizą danych, jest wychwycenie takich sygnałów i wsparcie dla pracownika.

Niezbędna znajomość nowych technologii cz. 1

Programy do zarządzania kadrami niewątpliwie stanowią przyszłość branży Human Resources. Pomagają nie tylko zaoszczędzić czas i nakład pracy potrzebny na rekrutację, ale także nieocenione narzędzie, pozwalające na szybkie wykrywanie zagrożeń oraz przeszkód, stających na drodze do rozwoju pracownika jak i firmy. Jednak efektywna praca to przede wszystkim ludzie, którzy mają swoje własne motywacje, cechy charakteru oraz zalety i wady, których komputer zanalizować nie potrafi. Dlatego HR-owcy – śpijcie spokojnie. Maszyna jeszcze długo nie zastąpi człowieka.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

REKLAMA

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA