| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Informatyzacja HRM > Rola narzędzi IT w zarządzaniu kadrami

Rola narzędzi IT w zarządzaniu kadrami

Firmy w coraz większym stopniu doceniają rolę narzędzi IT w zarządzaniu kadrami. W pierwszych miesiącach minionego roku przedsiębiorcy nadal sceptycznie podchodzili do decyzji zakupowych. Kolejne miesiące przyniosły już jednak zauważalną poprawę i rosnące zainteresowanie zaawansowanymi rozwiązaniami IT do zarządzania kapitałem ludzkim. Wszystko wskazuje na to, że taki trend utrzyma się także w tym roku.

Trendy zakupowe

W minionym roku zainteresowanie pracodawców coraz częściej koncentrowało się na narzędziach do samoobsługi pracowniczej i menedżerskiej. Takie rozwiązania pozwalają firmie na pozyskanie nowych narzędzi komunikacji. W konsekwencji ułatwia to zarządzanie administracją kadrowo-płacową, a także czasem pracy. W ubiegłym roku ten obszar coraz wyraźniej zarysowywał się na rynku, podczas gdy w latach ubiegłych był rzadkim elementem zakresów odbywających się wdrożeń. Wyraźnie rośnie też zainteresowanie narzędziami IT do zarządzania wynagrodzeniami, rozumianymi jednak nie jako proste narzędzia do naliczania i wypłaty świadczeń, lecz jako instrumenty motywacji pracowników.

Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się również na zakup rozwiązań informatycznych bezpośrednio wspierających realizację strategii firmy. Chodzi tu przede wszystkim o takie procesy, jak rekrutacja, tworzenie systemów motywacyjnych wspierających pożądane działania i zachowania pracowników oraz rozwój i szkolenia kadr w obszarach newralgicznych dla prawidłowej realizacji strategii. Zastosowanie odpowiednich narzędzi informatycznych ma szczególną wagę, zwłaszcza w świetle coraz większego zainteresowania firm zarządzaniem na podstawie wartości. Dzięki odpowiednim instrumentom informatycznym możliwa jest realizacja wszystkich powyższych obszarów „miękkiego HR” w sposób zgodny z przyjętymi wartościami organizacji.

Pomiar inwestycji w kadry

Zagadnieniem, które budzi coraz większe zainteresowanie działów HR, jest controlling personalny, który pozwala wyrazić wartość kapitału ludzkiego w firmie za pomocą wymiernych wartości i umożliwia realizowanie działań kadrowych zgodnie ze strategią organizacji. Jest też swoistym barometrem pokazującym efektywność zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie. Pozwala odpowiedzieć na pytania o mierzalną wartość kapitału ludzkiego, o zwrot z inwestycji w kadry, czy o koszty absencji i fluktuacji. Choć na gruncie polskim obszar ten wciąż jest niedostatecznie zagospodarowany, należy się spodziewać, że oferowane przez controlling personalny odpowiednio skonstruowane narzędzia w 2011 r. przyniosą rosnącą liczbę projektów zrealizowanych w tym zakresie. Wszystko wskazuje na to, że właśnie w narzędziach oferowanych przez controlling personalny firmy odnajdą szansę na podniesienie efektywności działań kadrowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK