| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Informatyzacja HRM > Rola narzędzi IT w zarządzaniu kadrami

Rola narzędzi IT w zarządzaniu kadrami

Firmy w coraz większym stopniu doceniają rolę narzędzi IT w zarządzaniu kadrami. W pierwszych miesiącach minionego roku przedsiębiorcy nadal sceptycznie podchodzili do decyzji zakupowych. Kolejne miesiące przyniosły już jednak zauważalną poprawę i rosnące zainteresowanie zaawansowanymi rozwiązaniami IT do zarządzania kapitałem ludzkim. Wszystko wskazuje na to, że taki trend utrzyma się także w tym roku.

Trendy zakupowe

W minionym roku zainteresowanie pracodawców coraz częściej koncentrowało się na narzędziach do samoobsługi pracowniczej i menedżerskiej. Takie rozwiązania pozwalają firmie na pozyskanie nowych narzędzi komunikacji. W konsekwencji ułatwia to zarządzanie administracją kadrowo-płacową, a także czasem pracy. W ubiegłym roku ten obszar coraz wyraźniej zarysowywał się na rynku, podczas gdy w latach ubiegłych był rzadkim elementem zakresów odbywających się wdrożeń. Wyraźnie rośnie też zainteresowanie narzędziami IT do zarządzania wynagrodzeniami, rozumianymi jednak nie jako proste narzędzia do naliczania i wypłaty świadczeń, lecz jako instrumenty motywacji pracowników.

Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się również na zakup rozwiązań informatycznych bezpośrednio wspierających realizację strategii firmy. Chodzi tu przede wszystkim o takie procesy, jak rekrutacja, tworzenie systemów motywacyjnych wspierających pożądane działania i zachowania pracowników oraz rozwój i szkolenia kadr w obszarach newralgicznych dla prawidłowej realizacji strategii. Zastosowanie odpowiednich narzędzi informatycznych ma szczególną wagę, zwłaszcza w świetle coraz większego zainteresowania firm zarządzaniem na podstawie wartości. Dzięki odpowiednim instrumentom informatycznym możliwa jest realizacja wszystkich powyższych obszarów „miękkiego HR” w sposób zgodny z przyjętymi wartościami organizacji.

Pomiar inwestycji w kadry

Zagadnieniem, które budzi coraz większe zainteresowanie działów HR, jest controlling personalny, który pozwala wyrazić wartość kapitału ludzkiego w firmie za pomocą wymiernych wartości i umożliwia realizowanie działań kadrowych zgodnie ze strategią organizacji. Jest też swoistym barometrem pokazującym efektywność zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie. Pozwala odpowiedzieć na pytania o mierzalną wartość kapitału ludzkiego, o zwrot z inwestycji w kadry, czy o koszty absencji i fluktuacji. Choć na gruncie polskim obszar ten wciąż jest niedostatecznie zagospodarowany, należy się spodziewać, że oferowane przez controlling personalny odpowiednio skonstruowane narzędzia w 2011 r. przyniosą rosnącą liczbę projektów zrealizowanych w tym zakresie. Wszystko wskazuje na to, że właśnie w narzędziach oferowanych przez controlling personalny firmy odnajdą szansę na podniesienie efektywności działań kadrowych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Kozłowska

Dydaktyk medialny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK