| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Ustalenie czy zwolnienie lekarskie ma związek z wypadkiem przy pracy

Ustalenie czy zwolnienie lekarskie ma związek z wypadkiem przy pracy

Prowadzę zakład stolarski i zatrudniam 5 pracowników. Jeden z nich 7 sierpnia 2008 r. miał wypadek w pracy, a jest zatrudniony w warsztacie od października 2007 r. Ma zwolnienie lekarskie od 7 sierpnia 2008 r. Na zwolnieniu nie ma żadnej informacji, że ma ono związek z wypadkiem przy pracy. Czy powinniśmy wypłacić pracownikowi za czas zwolnienia lekarskiego wynagrodzenie chorobowe w wysokości 100%? Na jakiej podstawie wypłacić mu świadczenia? Do tej pory pracownik nie chorował.


RADA

Pracownikowi od 7 sierpnia br. przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru z ubezpieczenia wypadkowego. Zwolnienie lekarskie, druk ZUS Z-3 oraz protokół wypadku przy pracy powinni Państwo przekazać do ZUS. Płatnikiem zasiłku dla pracownika będzie ZUS.

UZASADNIENIE

Ze składek na ubezpieczenie wypadkowe jest finansowany pełny koszt świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. Pracodawca nie współfinansuje kosztu zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego, mimo że w przypadku wynagrodzenia chorobowego płaci za pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego w roku kalendarzowym.

Pracodawca, u którego wydarzył się wypadek w trakcie pracy, ma obowiązek przygotować dokumentację związaną z wypadkiem, która posłuży pracownikowi m.in. do ubiegania się o świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego. Pracodawca musi sporządzić protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. W protokole są informacje o tym, kiedy i w jakich okolicznościach doszło do wypadku, co było przyczyną wypadku, czy pracownik w chwili wypadku był pod wpływem środków odurzających. To informacje, których ustalenie ma wpływ na prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego dla pracownika. Jeżeli są świadkowie wypadku, to pracodawca powinien spisać ich zeznania.

Pracownikowi od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego w związku wypadkiem przy pracy przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru. Zatrudniony u Państwa pracownik nie korzystał w 2008 r. ze zwolnień lekarskich. Mimo że pracownik nie wykorzystał w 2008 r. jeszcze ani jednego dnia zwolnienia lekarskiego, to od 7 sierpnia 2008 r., tj. od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego przysługuje mu 100% zasiłek chorobowy, ale wypłacany z ubezpieczenia wypadkowego.

WAŻNE!

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje wyłącznie za czas zwolnienia lekarskiego niezwiązanego z wypadkiem przy pracy.

Na druku zwolnienia lekarskiego nie ma miejsca, w którym lekarz może wpisać informację o tym, że niezdolność do pracy ma związek z wypadkiem przy pracy. Lekarz, który wypisuje zwolnienie lekarskie, nie zawsze ma taką informację. Dlatego w pierwszej kolejności pracodawca powinien zgromadzić pełną dokumentację zasiłkową i dopiero na tej podstawie wypłacić zasiłek chorobowy. Jeżeli nieobecność w pracy jest związana z wypadkiem przy pracy, to pracodawca ma obowiązek przygotować protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. To pracodawca w protokole decyduje o tym, czy zdarzenie, do którego doszło na terenie zakładu pracy, jest wypadkiem przy pracy.

• art. 234, art. 237 Kodeksu pracy,

• art. 7, art. 8 ust. 3 i ust. 4, art. 9 ust. 1 i ust. 2, art. 10, art. 22 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU z 2002 r. nr 199, poz. 1673 ze zm.).

Dorota Wawrzeńczak

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK