| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Naruszenie obowiązków pracowniczych spowodowane niesprawnym sprzętem

Naruszenie obowiązków pracowniczych spowodowane niesprawnym sprzętem

Pracownik magazynu obsługując wózek widłowy doprowadził do wywrócenia się stosu palet, w wyniku czego ranny został inny pracownik oraz uległo zniszczeniu kilkanaście sztuk sprzętu elektronicznego. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że obsługiwany przez pracownika wózek był niesprawny. Czy ten fakt wyłącza możliwość ukarania pracownika karą porządkową? Czy możemy zwolnić tego pracownika dyscyplinarnie?

Nie będą Państwo mogli ukarać pracownika tylko w przypadku, gdy nie miał on świadomości, że wózek jest niesprawny, np. awaria nastąpiła nagle w czasie przewożenia towarów, a nic wcześniej nie wskazywało, że wózek jest uszkodzony. Wówczas działaniu pracownika nie można przypisać żadnej winy, chyba że wózek zepsuł sam pracownik.

Odnośnie do naprawienia szkody powstałej na skutek zachowania pracownika trzeba zauważyć, że ta odpowiedzialność również opiera się na winie pracownika. Jeśli można pracownikowi przypisać winę za powstanie danego zdarzenia, to będzie on ponosił odpowiedzialność za szkodę w wysokości rzeczywistej straty, jaką Państwo ponieśli. Ponadto zachowanie pracownika musi polegać na niewykonaniu lub nienależytym wykonaniu ciążącym na nim obowiązków pracowniczych. Obowiązek wykazania tych przesłanek obciąża Państwa jako pracodawcę.

• art. 52, art. 108, art. 114, art. 115 Kodeksu pracy.

Piotr Matwiejczyk

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające:

• Ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy) ma miejsce wówczas, gdy w związku z zachowaniem (działaniem lub zaniechaniem) pracownika naruszającym podstawowe obowiązki można mu przypisać winę umyślną lub rażące niedbalstwo. (Wyrok Sądu Najwyższego z 21 lipca 1999 r., I PKN 169/1999, OSNP 2000/12/789)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK