| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy

Jednorazowe odszkodowanie przysługuje osobie ubezpieczonej z tytułu wypadku w pracy lub choroby zawodowej, a także - zaistniałego przed 1 stycznia 2003 r. wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Jeśli ubezpieczony zmarł w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, a także zaistniałego przed 1 stycznia 2003 r. wypadku w drodze do pracy lub z pracy, ZUS wypłaca jednorazowe odszkodowanie członkom jego rodziny.

Po złożeniu wniosku o jednorazowe odszkodowanie to ZUS oceni, czy opisane w protokole okoliczności są podstawą do odmowy przyznania jednorazowego odszkodowania. Jeżeli tak, to zainteresowany będzie miał możliwość dochodzenia swoich roszczeń w postępowaniu odwoławczym przed sądem.

(?) Wniosek o jednorazowe odszkodowanie dla pracownika, który uległ wypadkowi w czasie delegacji służbowej, złożyliśmy w ZUS w styczniu 2008 r. W związku z tym wypadkiem lekarz orzecznik 21 marca 2008 r. orzekł 15% uszczerbku na zdrowiu. ZUS wydał decyzję 1 kwietnia 2008 r. Czy pracownikowi należą się odsetki za tak długie załatwianie sprawy?

Nie ma podstaw do obliczenia i wypłaty odsetek przez ZUS, ponieważ został zachowany określony termin na wypłatę jednorazowego odszkodowania. Wniosek został złożony w styczniu 2008 r., ale postępowanie w sprawie przyznania jednorazowego odszkodowania zakończyło dopiero wydanie orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS.

ZUS ma obowiązek wydać decyzję w sprawie jednorazowego odszkodowania w terminie 14 dni od daty otrzymania orzeczenia lekarza orzecznika albo wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Jednorazowe odszkodowanie ZUS wypłaca w terminie 30 dni od daty wydania decyzji.

(?) Pracownika, którego zatrudniamy od 4 lat na podstawie umowy o pracę, potrącił samochód. Pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy. Przed zatrudnieniem w naszym zakładzie pracownik nigdzie nie pracował, a ma 31 lat. Czy przysługuje mu jednorazowe odszkodowanie, jeśli wypadek ten nie miał miejsca w pracy, ale po godzinach pracy w drodze do przedszkola po dziecko, które zawsze odbiera bezpośrednio po pracy?

Jednorazowe odszkodowanie nie przysługuje pracownikowi, który uległ wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy, jeżeli wypadek ten miał miejsce po 31 grudnia 2002 r. Obecnie jednorazowe odszkodowanie przysługuje jedynie w razie wypadku przy pracy lub z tytułu choroby zawodowej.

Taki wypadek może jednak umożliwić pracownikowi otrzymanie renty z tytułu niezdolności do pracy, mimo że nie ma on wymaganych 5 lat okresów składkowych i nieskładkowych w ostatnim 10-leciu. Pracownik miałby prawo do renty, gdyby to zdarzenie zostało uznane za wypadek w drodze z pracy, a lekarz orzecznik ZUS orzekłby istnienie co najmniej częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem.

• art. 3 ust. 1, art. 3 ust. 3 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 7, art. 6 ust. 1 pkt 4 i pkt 5, art. 13, art. 14, art. 21 ust. 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.),

• rozporządzenie z 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania (DzU nr 234, poz. 1974),

• art. 57, art. 57a, art. 57b ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).

Agata Konarska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Hay Group Polska

firma doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK