| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy

Jednorazowe odszkodowanie przysługuje osobie ubezpieczonej z tytułu wypadku w pracy lub choroby zawodowej, a także - zaistniałego przed 1 stycznia 2003 r. wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Jeśli ubezpieczony zmarł w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, a także zaistniałego przed 1 stycznia 2003 r. wypadku w drodze do pracy lub z pracy, ZUS wypłaca jednorazowe odszkodowanie członkom jego rodziny.

Po złożeniu wniosku o jednorazowe odszkodowanie to ZUS oceni, czy opisane w protokole okoliczności są podstawą do odmowy przyznania jednorazowego odszkodowania. Jeżeli tak, to zainteresowany będzie miał możliwość dochodzenia swoich roszczeń w postępowaniu odwoławczym przed sądem.

(?) Wniosek o jednorazowe odszkodowanie dla pracownika, który uległ wypadkowi w czasie delegacji służbowej, złożyliśmy w ZUS w styczniu 2008 r. W związku z tym wypadkiem lekarz orzecznik 21 marca 2008 r. orzekł 15% uszczerbku na zdrowiu. ZUS wydał decyzję 1 kwietnia 2008 r. Czy pracownikowi należą się odsetki za tak długie załatwianie sprawy?

Nie ma podstaw do obliczenia i wypłaty odsetek przez ZUS, ponieważ został zachowany określony termin na wypłatę jednorazowego odszkodowania. Wniosek został złożony w styczniu 2008 r., ale postępowanie w sprawie przyznania jednorazowego odszkodowania zakończyło dopiero wydanie orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS.

ZUS ma obowiązek wydać decyzję w sprawie jednorazowego odszkodowania w terminie 14 dni od daty otrzymania orzeczenia lekarza orzecznika albo wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Jednorazowe odszkodowanie ZUS wypłaca w terminie 30 dni od daty wydania decyzji.

(?) Pracownika, którego zatrudniamy od 4 lat na podstawie umowy o pracę, potrącił samochód. Pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy. Przed zatrudnieniem w naszym zakładzie pracownik nigdzie nie pracował, a ma 31 lat. Czy przysługuje mu jednorazowe odszkodowanie, jeśli wypadek ten nie miał miejsca w pracy, ale po godzinach pracy w drodze do przedszkola po dziecko, które zawsze odbiera bezpośrednio po pracy?

Jednorazowe odszkodowanie nie przysługuje pracownikowi, który uległ wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy, jeżeli wypadek ten miał miejsce po 31 grudnia 2002 r. Obecnie jednorazowe odszkodowanie przysługuje jedynie w razie wypadku przy pracy lub z tytułu choroby zawodowej.

Taki wypadek może jednak umożliwić pracownikowi otrzymanie renty z tytułu niezdolności do pracy, mimo że nie ma on wymaganych 5 lat okresów składkowych i nieskładkowych w ostatnim 10-leciu. Pracownik miałby prawo do renty, gdyby to zdarzenie zostało uznane za wypadek w drodze z pracy, a lekarz orzecznik ZUS orzekłby istnienie co najmniej częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem.

• art. 3 ust. 1, art. 3 ust. 3 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 7, art. 6 ust. 1 pkt 4 i pkt 5, art. 13, art. 14, art. 21 ust. 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.),

• rozporządzenie z 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania (DzU nr 234, poz. 1974),

• art. 57, art. 57a, art. 57b ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).

Agata Konarska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK