| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy

Jednorazowe odszkodowanie przysługuje osobie ubezpieczonej z tytułu wypadku w pracy lub choroby zawodowej, a także - zaistniałego przed 1 stycznia 2003 r. wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Jeśli ubezpieczony zmarł w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, a także zaistniałego przed 1 stycznia 2003 r. wypadku w drodze do pracy lub z pracy, ZUS wypłaca jednorazowe odszkodowanie członkom jego rodziny.

Państwa pracownica, tj. matka zmarłego pracownika, otrzyma odszkodowanie w wysokości 9419 zł. Natomiast każde z dzieci otrzyma odszkodowanie w wysokości 28 929 zł (przyznane dzieciom jednorazowe odszkodowanie w wysokości 48 439 zł ZUS zwiększy o 9419 zł, a następnie podzieli tę kwotę na dwoje dzieci).

Wysokość jednorazowego odszkodowania jest wielokrotnością przeciętnego wynagrodzenia i jest różna w zależności od stopnia pokrewieństwa oraz liczby osób uprawnionych do odszkodowania.

Wysokość tych kwot zmienia się każdego roku i obowiązuje od 1 kwietnia danego roku do ostatniego dnia marca następnego roku.

Jeżeli do jednorazowego odszkodowania jest uprawnionych równocześnie dwoje lub więcej dzieci zmarłej osoby ubezpieczonej lub rencisty, wysokość jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, która w okresie od 1 kwietnia 2008 r. do 31 marca 2009 r. wynosi 48 439 zł, zostaje zwiększona o 9419 zł na drugie i każde następne dziecko.

Gdy oprócz dzieci do jednorazowego odszkodowania są równocześnie uprawnieni inni członkowie rodziny zmarłego ubezpieczonego, każdemu z nich przysługuje odszkodowanie w kwocie 9419 zł, niezależnie od odszkodowania, jakie otrzymały dzieci.

(?) Nasza pracownica miała wypadek w listopadzie 2005 r. w trakcie wykonywania swoich służbowych obowiązków. Przez 5 miesięcy była na zwolnieniu lekarskim, po czym wróciła do pracy. ZUS wypłacił jej w 2006 r. jednorazowe odszkodowanie za 18% uszczerbku na zdrowiu. Stan zdrowia pracownicy uległ pogorszeniu i pracownica chce złożyć wniosek o rentę. Czy powinna równocześnie wystąpić o zwiększenie jednorazowego odszkodowania?

Państwa pracownica może złożyć wniosek o jednorazowe odszkodowanie w związku pogorszeniem stanu zdrowia, które ma związek z wypadkiem. ZUS przyzna jej jednorazowe odszkodowanie, jeżeli lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS orzeknie, że nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia o co najmniej 10% w stosunku do poprzedniego badania, w trakcie którego ustalono 18% uszczerbek na zdrowiu.

W okresie od 1 kwietnia 2008 r. do 31 marca 2009 r. kwota jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy wynosi 538 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

Jeżeli pracownica zostanie uznana za osobę całkowicie niezdolną do pracy i niezdolną do samodzielnej egzystencji wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, ZUS przyzna jej również dodatek pielęgnacyjny.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK