| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy

Jednorazowe odszkodowanie przysługuje osobie ubezpieczonej z tytułu wypadku w pracy lub choroby zawodowej, a także - zaistniałego przed 1 stycznia 2003 r. wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Jeśli ubezpieczony zmarł w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, a także zaistniałego przed 1 stycznia 2003 r. wypadku w drodze do pracy lub z pracy, ZUS wypłaca jednorazowe odszkodowanie członkom jego rodziny.

Państwa pracownica, tj. matka zmarłego pracownika, otrzyma odszkodowanie w wysokości 9419 zł. Natomiast każde z dzieci otrzyma odszkodowanie w wysokości 28 929 zł (przyznane dzieciom jednorazowe odszkodowanie w wysokości 48 439 zł ZUS zwiększy o 9419 zł, a następnie podzieli tę kwotę na dwoje dzieci).

Wysokość jednorazowego odszkodowania jest wielokrotnością przeciętnego wynagrodzenia i jest różna w zależności od stopnia pokrewieństwa oraz liczby osób uprawnionych do odszkodowania.

Wysokość tych kwot zmienia się każdego roku i obowiązuje od 1 kwietnia danego roku do ostatniego dnia marca następnego roku.

Jeżeli do jednorazowego odszkodowania jest uprawnionych równocześnie dwoje lub więcej dzieci zmarłej osoby ubezpieczonej lub rencisty, wysokość jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, która w okresie od 1 kwietnia 2008 r. do 31 marca 2009 r. wynosi 48 439 zł, zostaje zwiększona o 9419 zł na drugie i każde następne dziecko.

Gdy oprócz dzieci do jednorazowego odszkodowania są równocześnie uprawnieni inni członkowie rodziny zmarłego ubezpieczonego, każdemu z nich przysługuje odszkodowanie w kwocie 9419 zł, niezależnie od odszkodowania, jakie otrzymały dzieci.

(?) Nasza pracownica miała wypadek w listopadzie 2005 r. w trakcie wykonywania swoich służbowych obowiązków. Przez 5 miesięcy była na zwolnieniu lekarskim, po czym wróciła do pracy. ZUS wypłacił jej w 2006 r. jednorazowe odszkodowanie za 18% uszczerbku na zdrowiu. Stan zdrowia pracownicy uległ pogorszeniu i pracownica chce złożyć wniosek o rentę. Czy powinna równocześnie wystąpić o zwiększenie jednorazowego odszkodowania?

Państwa pracownica może złożyć wniosek o jednorazowe odszkodowanie w związku pogorszeniem stanu zdrowia, które ma związek z wypadkiem. ZUS przyzna jej jednorazowe odszkodowanie, jeżeli lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS orzeknie, że nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia o co najmniej 10% w stosunku do poprzedniego badania, w trakcie którego ustalono 18% uszczerbek na zdrowiu.

W okresie od 1 kwietnia 2008 r. do 31 marca 2009 r. kwota jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy wynosi 538 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

Jeżeli pracownica zostanie uznana za osobę całkowicie niezdolną do pracy i niezdolną do samodzielnej egzystencji wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, ZUS przyzna jej również dodatek pielęgnacyjny.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Realizuje rządową politykę ochrony konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK