| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Nie każde nieszczęśliwe zdarzenie może być uznane za wypadek przy pracy

Nie każde nieszczęśliwe zdarzenie może być uznane za wypadek przy pracy

Wypadek przy pracy musi być spowodowany przyczyną zewnętrzną. Jest nią każdy czynnik pochodzący spoza organizmu poszkodowanego, mogący wywołać szkodliwe skutki, w tym także pogorszyć stan zdrowia pracownika dotkniętego wewnętrznym schorzeniem samoistnym.

PRZYKŁAD

Istnienie współprzyczyny wypadku przy pracy

Zdzisław P., zatrudniony w firmie budowlanej, 13 marca 2008 r. przetaczał kamienie ważące od 40 do 60 kg. W wyniku wykonywania tych czynności doznał silnego bólu kręgosłupa. Lekarz, do którego zgłosił się Zdzisław P., stwierdził uraz kręgosłupa w jego górnej części. Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego okazało się, że od kilku lat cierpi na schorzenie kręgosłupa. Opierając się na orzecznictwie Sądu Najwyższego, należy przyjąć, że nadmierny wysiłek podczas pracy, prowadzący do uszkodzenia organizmu, może doprowadzić do wypadku przy pracy (wyrok SN z 19 czerwca 2001 r., sygn. akt II UKN 419/00, OSNP 2003/5/136). Jest to możliwe nawet gdy pracownik cierpi na schorzenie samoistne, które wskutek nagłego, nadmiernego wysiłku związanego z pracą uległo pogorszeniu. W analizowanej sytuacji zdarzenie było nagłe, przyczyną zewnętrzną było nadmierne obciążenie pracownika, bezsprzecznie też zdarzenie to wystąpiło w związku z pracą i spowodowało uraz. Ma zatem cechy wypadku przy pracy.

Mariusz Wolski

gp@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 3 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 199, poz. 1673 z późn. zm.).

W kolejnym numerze napiszemy o świadczeniach z tytułu wypadku przy pracy, które przysługują na podstawie przepisów ustawy wypadkowej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Jagiełło

Radca prawny w Raczkowski Paruch sp.k. Zajmuje się bieżącą obsługą spółek w zakresie prawa pracy oraz doradza Klientom w obszarach ochrony danych osobowych pracowników, w tym przetwarzania danych osobowych w grupach kapitałowych, włącznie z transferem danych za granicę. Obszar jej specjalizacji obejmuje także pracowniczo-prawne zagadnienia związane z międzynarodowymi transferami przedsiębiorstw. Jej Klientami są między innymi wiodące spółki z branży IT, farmaceutycznej i turystycznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK