| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Co powinien zawierać protokół powypadkowy?

Co powinien zawierać protokół powypadkowy?

Zespół powypadkowy sporządza protokół powy­padkowy nie później niż w ciągu 14 dni od daty zgłoszenia wypadku i przekazuje niezwłocznie do zatwierdzenia pracodawcy. W razie niedo­trzymania tego terminu zespół ma obowiązek podania w protokole przyczyn opóźnienia. Jakie informacje powinien zawierać protokół powypadkowy?

W ubezpieczeniach

ZUS sporządza protokół po zakończeniu kon­troli w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Jeden doręcza się kontrolowanemu płatnikowi składek lub osobie upoważnionej do reprezento­wania albo prowadzenia jego spraw. Płatnik skła­dek ma prawo w terminie 14 dni od daty otrzy­mania protokołu złożyć pisemne zastrzeżenia do jego ustaleń, wskazując równocześnie sto­sowne środki dowodowe. Inspektor kontroli ZUS ma obowiązek rozpatrzyć zgłoszone zastrzeże­nia i w razie potrzeby podjąć dodatkowe czynno­ści kontrolne. O sposobie rozpatrzenia zastrze­żeń ZUS informuje płatnika składek na piśmie. Protokół kontroli jest podstawą do wydania decy­zji przez ZUS.

W zasiłkach

Pracodawca uprawniony do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego za czas niezdolno­ści do pracy spisuje protokół z przeprowadzonej kontroli wykorzystywania zwolnień od pracy, jeżeli ustali, że pracownik wykorzystuje zwolnienie nie­zgodnie z jego przeznaczeniem. Na podstawie protokołu pracodawca odmawia wypłaty zasiłku za cały okres zwolnienia lekarskiego lub świad­czenia rehabilitacyjnego za 1 miesiąc. Pracownik ma prawo wnieść uwagi i zastrzeżenia do protokołu oraz żądać wydania przez ZUS decyzji o odmowie prawa do świadczenia, od której przysługuje mu odwołanie do sądu.

Dołącz do nas na Facebooku

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK