| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Nietrzeźwy pracownik może otrzymać odszkodowanie

Nietrzeźwy pracownik może otrzymać odszkodowanie

Stan nietrzeźwości pracownika nie przesądza automatycznie o tym, że odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy mu się nie należy.


ORZECZENIE

Wnioskodawczyni zwróciła się do ZUS z żądaniem wypłaty jednorazowego odszkodowania z tytułu śmierci męża. Według niej jego śmierć była skutkiem wypadku przy pracy. Wypadek miał miejsce podczas powrotu samochodem firmowym z miejsca pracy, do którego oddelegowano ubezpieczonego. W czasie postoju na stacji benzynowej jeden z pracowników zakupił alkohol. Pił także zmarły mąż. Kierowca pojazdu był trzeźwy, jednak doszło do wypadku, w wyniku którego zginął mąż wnioskodawczyni. Zwróciła się do ZUS z wnioskiem o wypłatę odszkodowania. ZUS odmówił, twierdząc, że stan nietrzeźwości, w jakim znajdował się ubezpieczony, wyklucza jego przyznanie.

Podobnie uznał sąd I instancji. Stwierdził, że zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 199, poz. 1673 z późn. zm.) członkom rodziny ubezpieczonego, który zmarł w wyniku wypadku przy pracy, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Zadał jednak pytanie, czy okoliczności, w których zginął ubezpieczony, można uznać za taki wypadek. Stwierdził, że stan nietrzeźwości, w jakim znalazł się pracownik, przerwał związek zdarzenia z pracą, bo jego nietrzeźwość wyłącza gotowość do pracy. Sąd II instancji podzielił tę argumentację. Wtedy wnioskodawczyni zaskarżyła ten wyrok skargą kasacyjną.

Sąd Najwyższy uchylił wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. W uzasadnieniu stwierdził, że zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 3 wspomnianej ustawy za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą, w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązków pracowniczych. Jak wskazał SN, zdarzenie, w którym uczestniczył ubezpieczony, miało charakter nagły i zostało wywołane przyczyną zewnętrzną. Sąd stwierdził też, analizując stan nietrzeźwości, który miał przerwać związek zdarzenia z pracą, że w orzecznictwie SN wyraźnie wypowiada się przeciwko koncepcji, że stan nietrzeźwości przesądza automatycznie o braku takiego związku (wyrok z 5 marca 2003 r., II UK 194/02). Ponadto SN wskazał, że stan ubezpieczonego nie miał wpływu na zaistnienie wypadku i że nietrzeźwość pracownika wystąpiła w czasie podróży z miejsca pracy do siedziby pracodawcy. Pozostawał on jednak w dyspozycji pracodawcy, bo podlegał jego wskazaniu co do sposobu pokonywania tej drogi i środka lokomocji. Wskazanego w przepisie pozostawania w dyspozycji nie należy mylić z gotowością do wykonania pracy, którą nietrzeźwość pracownika oczywiście wyłącza - wskazał SN.

Sygn. akt I UK 127/07

Maria Sankowska

gp@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK