| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku

Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku

Protokół ustalania okoliczności i przyczyn wypadku, zwany jest inaczej protokołem powypadkowym. Jest to dokument sporządzany przez zespół powypadkowy, powołany przez pracodawcę w celu ustalenia okoliczności oraz czynników sprawczych wypadku. Umożliwia on uzyskanie świadczeń ubezpieczeniowych z tytułu wypadku przy pracy.

Protokół powypadkowy

Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku, zespół powypadkowy sporządza protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, zwany protokołem powypadkowym. Zespół powypadkowy ma obowiązek sporządzić protokół nie później niż w terminie 14 dni, licząc od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku. Przekroczenie wskazanego terminu jest możliwe wyłącznie w przypadku uzasadnionych przeszkód lub trudności wskazanych w protokole. Protokół ten, zespół powypadkowy doręcza niezwłocznie pracodawcy, w celu jego zatwierdzenia. Jeśli doszłoby do znaczących rozbieżności pomiędzy zdaniami członków zespołu, o treści protokołu decyduje pracodawca. Przed przedłożeniem protokołu do zatwierdzenia pracodawcy, zespół powypadkowy przedstawia protokół poszkodowanemu, a w przypadku wypadku śmiertelnego członkom rodziny zmarłego pracownika, ten zaś ma prawo zgłaszania uwag i zastrzeżeń do jego treści. Pracodawca ma obowiązek zatwierdzenia protokołu w przeciągu 5 dni, od dnia jego sporządzenia. Jeśli do treści protokołu zostały zgłoszone zastrzeżenia, pracodawca zwraca protokół powypadkowy do wyjaśnienia, zespół powypadkowy zaś sporządza nowy protokół, załączając do niego uprzedni, niezatwierdzony przez pracodawcę.

Polecamy także: Przerwa w pracy a wypadek przy pracy - orzecznictwo Sądu Najwyższego

Po zatwierdzeniu protokołu, pracodawca doręcza go niezwłocznie poszkodowanemu, a w przypadku jego śmierci – członkom rodziny. Protokół, który dotyczy wypadków śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych doręcza się właściwemu inspektorowi pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK