| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Czy okresy pobierania świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego trzeba zamieścić w świadectwie pracy

Czy okresy pobierania świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego trzeba zamieścić w świadectwie pracy

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, a następnie świadczenie rehabilitacyjne są pobierane przez pracownika poszkodowanego w wyniku wypadku przy pracy. Czy w takim przypadku świadectwo pracy powinno zawierać okresy pobierania wskazanych świadczeń?

PROBLEM

Nasz pracownik w 2012 r. miał wypadek w pracy i pobierał zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, a następnie świadczenie rehabilitacyjne. Czy okresy pobierania przez zatrudnionego świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego należy wykazać w świadectwie pracy?

RADA

Okresy pobierania świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego są okresami nieskładkowymi i należy je wykazać w ust. 4 pkt 10 świadectwa pracy.

UZASADNIENIE

W świadectwie pracy pracodawca powinien zamieścić wszystkie okresy nieskładkowe, jakie wystąpiły podczas całego okresu zatrudnienia. Okresy pobierania zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego wypłacanych z tytułu wypadku przy pracy, o których mowa w pytaniu, są okresami nieskładkowymi. Wynika to z art. 7 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz: Wypadek przy pracy? Oto świadczenia wypłacane przez pracodawcę

Okresami nieskładkowymi są m.in. okresy pobierania:

  • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, wypłaconego na podstawie przepisów Kodeksu pracy,
  • zasiłków z ubezpieczenia społecznego: chorobowego lub opiekuńczego,
  • świadczenia rehabilitacyjnego.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego jest natomiast zasiłkiem z ubezpieczeń społecznych.

WAŻNE!

Okresy pobierania zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego wypłacanego z tytułu wypadku przy pracy są okresami nieskładkowymi i należy je wykazać w świadectwie pracy.

W świadectwie pracy zamieszczamy informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i z ubezpieczenia społecznego, dotyczące m.in. okresów nieskładkowych, przypadających w okresie zatrudnienia, którego dotyczy świadectwo pracy, uwzględnianych przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty. Pracodawca wskazuje więc w świadectwie pracy okresy nieskładkowe określone w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz: Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

PRZYKŁAD

Weronika T. zakończyła pracę 18 stycznia 2013 r. Podczas zatrudnienia miała wypadek w pracy i otrzymywała świadczenie – zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego od 3 do 16 stycznia 2013 r. Na świadectwie pracy w ust. 4 punkt 10, dotyczącym okresów nieskładkowych przypadających w okresie zatrudnienia, powinna zostać zamieszczona następująca informacja:

10) od 03.01.2013 r. do 16.01.2013 r. – zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego

          10) od 03.01.2013 r. do 16.01.2013 r. – zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego

..........................................................................................................................................................................................................

(okresy nieskładkowe, przypadające w okresie
zatrudnienia wskazanym w ust. 1, uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty)

reklama

Autor:

specjalista ds. wynagrodzeń i prawa pracy

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Świadectwo pracy - ubezpieczenie wypadkowe. /Fot. Fotolia
Świadectwo pracy - ubezpieczenie wypadkowe. /Fot. Fotolia

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »