| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Wypadek przy pracy- bójka pracowników

Wypadek przy pracy- bójka pracowników

Wypadek przy pracy określają przepisy prawa pracy. Czy wypadkiem przy pracy jest bójka pracowników w szatni zakładowej przed podjęciem pracy? Pobicie pracownika przez drugiego zatrudnionego u danego pracodawcy to wypadek przy pracy.

Zobacz: Umowy cywilnoprawne

Śmiertelny wypadek przy pracy

Za śmiertelny wypadek przy pracy uważa się wypadek, w wyniku którego nastąpiła śmierć w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy od dnia wypadku.

Zobacz: Jak ustalać prawo i wypłacać świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego

Ciężki wypadek przy pracy

Za ciężki wypadek przy pracy uważa się wypadek, w wyniku którego nastąpiło ciężkie uszkodzenie ciała, takie jak: utrata wzroku, słuchu, mowy, zdolności rozrodczej lub inne uszkodzenie ciała albo rozstrój zdrowia, naruszające podstawowe funkcje organizmu, a także choroba nieuleczalna lub zagrażająca życiu, trwała choroba psychiczna, całkowita lub częściowa niezdolność do pracy w zawodzie albo trwałe, istotne zeszpecenie lub zniekształcenie ciała.

Zobacz: Apteczki i punkty pierwszej pomocy

Zbiorowy wypadek przy pracy

Za zbiorowy wypadek przy pracy uważa się wypadek, któremu w wyniku tego samego zdarzenia uległy co najmniej dwie osoby.

Zobacz także: Składki na ubezpieczenie społeczne

Stan faktyczny

Przed rozpoczęciem pracy doszło między pracownikami do kłótni w szatni. Jeden z nich uderzył drugiego głową w twarz. Konsekwencją tego wydarzenia było złamanie kości nosowej z przemieszczeniem oraz złamanie korony fragmentów zębów. Z protokołu wynika, że wydarzenie to nie zostało zakwalifikowane do wypadku przy pracy.

Zobacz: Jakie świadczenia przysługują w związku z wypadkiem przy pracy

Sąd I instancji

Sąd I instancji uznał, że nie można zaliczyć bójki to wypadku przy pracy. Nie było to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz bądź śmierć, które nastąpiło w związku z pracą, podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych. Według sądu bójka nie miała związku z pracą.

Sąd II instancji

Sąd apelacyjny stwierdził, że wypadek przy pracy może nastąpić w dowolnym czasie i miejscu, lecz zawsze musi mieć związek z pracą. Osoba poszkodowana w wypadku powinna w tym czasie wykonywać obowiązki pracownicze. Skoro pracownik przebywając w zakładzie pracy, przygotowywał się do podjęcia pracy, należy uznać, iż doszło do wypadku przy pracy. Co więcej, sąd wskazał na powiązanie konfliktu istniejącego między pracownikami z ich pracą. W związku z powyższym sąd II instancji nakazał sprostowanie protokołu.

Kasacja

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 listopada 2012 r. (II PK 80/12) poparł opinię sądu II instancji. Jeżeli pobicie następuje podczas wykonywania zwykłych czynności pracowniczych (także przebieranie się do pracy), uznaje się, że doszło do wypadku w związku z pracą.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 Nr 167, poz. 1322 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK