| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Jakie czynności pracodawca powinien podjąć w razie otrzymania decyzji stwierdzającej chorobę zawodową pracownika

Jakie czynności pracodawca powinien podjąć w razie otrzymania decyzji stwierdzającej chorobę zawodową pracownika

Pracownica była niezdolna do pracy w okresie od 4 lipca do 3 września 2012 r. i z tego tytułu otrzymała za 33 dni wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy za pozostały okres niezdolności do pracy. Świadczenia chorobowe zostały wypłacone w wysokości 80% podstawy wymiaru. 30 listopada br. do naszego zakładu wpłynęła decyzja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego stwierdzającego u pracownicy chorobę zawodową, a pracownica dostarczyła zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że powyższy okres niezdolności do pracy miał związek z chorobą zawodową. Jak prawidłowo postąpić w powyższej sytuacji?

Za okres niezdolności do pracy od 4 lipca do 3 września br. pracownicy przysługuje zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego. Skoro wypłacili Państwo pracownicy świadczenia z ubezpieczenia chorobowego w wysokości 80% podstawy ich wymiaru, są Państwo zobowiązani do wypłacenia wyrównania zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego do 100% podstawy wymiaru oraz do dokonania korekty dokumentów rozliczeniowych i przesłania ich do ZUS. Szczegóły w uzasadnieniu.

Jeżeli niezdolność pracownika do pracy jest wynikiem choroby zawodowej, a pracodawca za ten okres wypłacił wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru, to świadczenia te powinny być potraktowane jak zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego (pkt 4 komentarza wypadkowego ZUS zamieszczonego na stronie www.zus.pl).

Jeśli złożyli Państwo w ZUS imienne raporty ZUS RSA, w których zostały wykazane wypłacone wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy z ubezpieczenia społecznego, po uzyskaniu informacji, iż okres niezdolności do pracy, za który wypłacono te świadczenia pieniężne jest spowodowany chorobą zawodową, są Państwo zobowiązani dokonać korekty raportów ZUS RSA, w których uprzednio wypłacone świadczenia chorobowe powinny być wykazane z kodem świadczenia/przerwy 314 (zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego).

Ponieważ zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru, a wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje w wysokości 80%, powinni Państwo wypłacić pracownicy wyrównanie zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Za miesiąc, w którym zostanie wypłacone wyrównanie tego zasiłku, należy przekazać do ZUS imienny raport ZUS RSA i wskazać w nim kwotę tego wyrównania z kodem świadczenia/przerwy 318 – wyrównanie zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego.

Zmiana kwalifikacji wypłaconego wynagrodzenia chorobowego na zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego powoduje również konieczność złożenia korekty imiennego raportu miesięcznego ZUS RCA. Podstawę wymiaru składki zdrowotnej stanowi bowiem wynagrodzenie chorobowe, a nie zasiłek. Powinni Państwo zatem złożyć korektę raportu ZUS RCA i odprowadzić składkę zdrowotną od prawidłowej podstawy wymiaru. Mają Państwo też obowiązek złożyć korektę deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA (art. 81 ust. 5 ustawy zdrowotnej).

PRZYKŁAD

Katarzyna J. jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę od 3 stycznia 2011 r. Z tytułu niezdolności do pracy w okresie od 1 sierpnia do 30 września 2012 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Pracodawca wypłacił Katarzynie J. w sierpniu 2012 r. za okres choroby przypadającej na sierpień 2012 r. wynagrodzenie chorobowe w wysokości 2402,50 zł. We wrześniu wypłacono jej wynagrodzenie chorobowe za okres od 1 do 2 września 2012 r. w kwocie 155 zł oraz zasiłek chorobowy od 3 do 30 września 2012 r. w wysokości 2170 zł, tj. 80% podstawy wymiaru świadczenia. Pracodawca ustalił wysokość stawki dziennej w kwocie 96,88 zł (100%) i 77,50 zł (80%).

Płatnik składek złożył za pracownicę następujące raporty:

  • za sierpień 2012 r.

– ZUS RCA z kodem tytułu do ubezpieczeń 01 10 xx, wykazując w podstawie składki na ubezpieczenie zdrowotne 2402,50 zł,

– ZUS RSA z kodem tytułu do ubezpieczeń 01 10 xx, podając kwotę wypłaconego wynagrodzenia chorobowego 2402,50 zł i kod świadczenia/przerwy 331 oraz okres, za jaki to wynagrodzenie zostało wypłacone.

  • za wrzesień 2012 r.:

– ZUS RSA z kodem tytułu do ubezpieczeń 01 10 xx, podając kwotę wypłaconego wynagrodzenia chorobowego 155 zł i kod świadczenia/przerwy 331 oraz okres, za jaki to wynagrodzenie zostało wypłacone,

– ZUS RSA z kodem tytułu do ubezpieczeń 01 10 xx, podając kwotę wypłaconego zasiłku chorobowego 2170 zł i kod świadczenia/przerwy 313 oraz okres, za jaki został wypłacony zasiłek chorobowy.

Pracownica 13 listopada 2012 r. dostarczyła decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego stwierdzającego u niej chorobę zawodową oraz zaświadczenie lekarskie stwierdzające okres choroby od 1 sierpnia do 30 września br. oraz związek niezdolności do pracy w powyższym okresie z chorobą zawodową. Pracodawca w tym miesiącu wypłacił wyrównanie zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 1182,18 zł (96,88 zł – 77,50 zł = 19,38 zł x 61 dni choroby).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »