| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Czy pobicie pracownika w pracy przez osobę z zewnątrz można uznać za wypadek przy pracy

Czy pobicie pracownika w pracy przez osobę z zewnątrz można uznać za wypadek przy pracy

Nasz pracownik został pobity przez mężczyznę będącego jego byłym zleceniodawcą. Mężczyzna twierdził, że nasz pracownik jest mu winny pieniądze. Pracownik jest zatrudniony na budowie, której teren jest zabezpieczony. W wyniku pobicia pracownik znalazł się w szpitalu na obserwacji, jednak pobyt ten przedłużył się do 10 dni. Jakie świadczenie i w jakiej wysokości powinniśmy wypłacić pracownikowi?

Jeśli pracownik został pobity w czasie i w miejscu pracy, to nawet jeżeli przyczyny pobicia miały charakter osobisty, zdarzenie to należy uznać za wypadek przy pracy. W tej sytuacji pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Niezdolność do pracy Państwa pracownika zatrudnionego na terenie budowy nastąpiła w wyniku pobicia go przez byłego zleceniodawcę z pobudek osobistych, tj. działania osoby trzeciej (nagła przyczyna zewnętrzna), w wyniku którego przebywał w szpitalu przez 10 dni (doznany uraz). Zdarzenie to miało miejsce w czasie wykonywania przez niego pracy na rzecz zakładu pracy i na terenie wyznaczonym do pracy (związek z pracą). Dlatego zdarzenie, jakiemu uległ Państwa pracownik, należy uznać za wypadek przy pracy.

Uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy uprawnia pracownika do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Gdy pracownik ulegnie wypadkowi w miejscu pracy, jego pracodawca ma obowiązek niezwłocznie ustalić okoliczności i przyczyny zdarzenia. W tym celu zostaje powołany zespół powypadkowy, którego zadaniem jest podjęcie niezbędnych czynności w celu zabezpieczenia miejsca zdarzenia, dokonanie jego oględzin, zebranie informacji od świadków, zasięgnięcie opinii lekarza oraz dokonanie prawnej kwalifikacji wypadku.

Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku zespół powypadkowy jest zobowiązany sporządzić – nie później niż w ciągu 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku – protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku, zwany protokołem powypadkowym.

Aby zdarzenie było uznane za wypadek i aby zostało przyznane świadczenie wypadkowe, muszą być spełnione wszystkie cztery elementy wypadku przy pracy: nagłość, przyczyna zewnętrzna, związek z pracą oraz uraz lub śmierć. Jednym z nich jest przyczyna zewnętrzna zdarzenia. Przez przyczynę zewnętrzną zdarzenia rozumie się takie czynniki, które nie wypływają z wewnętrznych właściwości organizmu pracownika. Do przyczyn zewnętrznych można zaliczyć siły przyrody, urazy spowodowane działaniem maszyn, urządzeń lub narzędzi pracy oraz innych czynników, jak energia elektryczna, hałas, wstrząsy. Za przyczynę zewnętrzną uznaje się również działanie osób trzecich niezależnie od tego, czy ma ono charakter celowy czy niecelowy, jeśli powoduje następstwa szkodliwe dla zdrowia lub życia pracownika.

WAŻNE!

Przyczyną zewnętrzną powodującą wypadek przy pracy są również działania osób trzecich niezależnie od tego, czy działania te były celowe czy nie.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Nasz Świat

Portal dla Polaków we Włoszech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK