| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Czy pobicie pracownika w pracy przez osobę z zewnątrz można uznać za wypadek przy pracy

Czy pobicie pracownika w pracy przez osobę z zewnątrz można uznać za wypadek przy pracy

Nasz pracownik został pobity przez mężczyznę będącego jego byłym zleceniodawcą. Mężczyzna twierdził, że nasz pracownik jest mu winny pieniądze. Pracownik jest zatrudniony na budowie, której teren jest zabezpieczony. W wyniku pobicia pracownik znalazł się w szpitalu na obserwacji, jednak pobyt ten przedłużył się do 10 dni. Jakie świadczenie i w jakiej wysokości powinniśmy wypłacić pracownikowi?

Sąd Najwyższy w wyroku z 11 sierpnia 1978 r. (III PRN 25/78, OSNCP 1979/3/57) stwierdził, że „pobicie pracownika podczas wykonywania przez niego zwykłych czynności pracowniczych w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do ich wykonywania jest z reguły wystarczającą przesłanką do uznania, że zdarzenie to nastąpiło w związku przyczynowym z pracą. Pobicie pracownika na terenie zakładu pracy lub w miejscu wyznaczonym do wykonywania zleconych czynności pracowniczych, w których znalazł się przypadkowo, podczas wykonywania czynności sprzecznych z istotą i celem zleconej mu pracy, nie pozostaje w związku z jego obowiązkami pracowniczymi, nie jest więc wypadkiem przy pracy, zwłaszcza wtedy, gdy zostało spowodowane wyłącznie oczywiście niewłaściwym zachowaniem się pobitego”.

Kolejną cechą wypadku przy pracy jest związek między wypadkiem a pracą. Związek ten zachodzi wówczas, gdy zdarzenie ma miejsce w czasie i w miejscu pracy. Jednak sama praca nie musi być bezpośrednią przyczyną doznania uszczerbku na zdrowiu. Jeśli pracownik w czasie i w miejscu pracy został pobity, to nawet jeżeli przyczyna pobicia miała charakter osobisty, mamy tu do czynienia z wypadkiem przy pracy.

Mimo uznania zdarzenia za wypadek przy pracy świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie będą przysługiwały pracownikowi, gdy wyłączną przyczyną wypadku będzie wskazanie w protokole powypadkowym:

  • udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa,
  • w znacznym stopniu przyczynienie się do spowodowania wypadku przez wprowadzenie się w stan nietrzeźwości lub bycie pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych.

Jeśli wina pracownika zostanie udowodniona, to pracownik nie ma prawa do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. Przysługuje mu wówczas prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego na zasadach określonych przepisami ustawy zasiłkowej. W takim przypadku za okres niezdolności do pracy pracownikowi wypłaca się odpowiednio wynagrodzenie chorobowe za pierwsze 33/14 dni choroby, a następnie zasiłek z ubezpieczenia chorobowego. Świadczenia te przysługują w wysokości 80% podstawy wymiaru, a za okres pobytu w szpitalu zasiłek chorobowy w wysokości 80% lub 70%.

Podstawa prawna:

  • art. 3, art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 8, art. 9 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.),
  • art. 11 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 92, art. 234 § 1 Kodeksu pracy,
  • rozporządzenie Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz.U.2009 r. Nr 105, poz. 870).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »