| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe

Z końcem stycznia 2008 r. mija termin na złożenie informacji ZUS IWA za 2007 r., w której pracodawcy powinni wykazać informacje pozwalające na ustalenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. W tekście udzielamy instrukcji, jak wypełnić ZUS IWA.

Przekształcenie spółki prawa handlowego w inną spółkę prawa handlowego nie powoduje powstania nowego płatnika składek, który byłby zobowiązany zgłosić się w ZUS na formularzu ZUS ZPA. Dotychczasowa spółka nie zostanie rozwiązana. Nadal jest to ten sam podmiot, jednak od dnia przekształcenia działający w zmienionej formie organizacyjno-prawnej.

Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, przekształconej spółce przysługują z mocy prawa wszelkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej, a spółka przekształcona pozostaje podmiotem zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem. Nie ma w tym przypadku sukcesji praw i obowiązków, ponieważ są to prawa i obowiązki tego samego podmiotu.

Dlatego spółka akcyjna powstała w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma obowiązek przekazać informację ZUS IWA za rok 2007 r., jeśli do ubezpieczenia wypadkowego zgłaszała w ubiegłym roku co najmniej 10 osób.

(?) Nasza księgowa jest chora. Czy w przypadku, gdybyśmy nie zdążyli przekazać informacji ZUS IWA do końca stycznia 2008 r., możemy zostać za to ukarani?

Ustawa nie reguluje wprost żadnych konsekwencji dla płatników, którzy spóźnią się z przekazaniem informacji ZUS IWA. Negatywne konsekwencje takiego opóźnienia mogą jednak ponieść płatnicy, którzy przekazali informację ZUS IWA za 2 poprzednie lata, dla których ZUS będzie ustalał stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującą w nowym roku składkowym, który rozpocznie się 1 kwietnia 2008 r.

Jeśli ze względu na opóźnienie w przekazaniu ZUS IWA za 2007 r. ZUS nie wyliczy płatnikowi stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującej go w nowym roku składkowym, a stopa procentowa składki ustalona samodzielnie przez płatnika okaże się niższa od tej, jaka powinna zostać ustalona przez ZUS na podstawie danych z informacji ZUS IWA z 3 ostatnich lat, to ZUS ustali mu stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości podwyższonej o 50% na cały rok składkowy (od 1 kwietnia 2008 r. do 31 marca 2009 r.).

(?) Czy w związku z udostępnieniem przez ZUS nowej wersji programu Płatnik z nowym wzorem formularza informacji ZUS IWA będę zobowiązana przekazać korektę ZUS IWA, jeżeli informację przesłaliśmy w starej wersji?

Zastosowanie starej wersji programu Płatnik nieuwzględniającej zmian w formularzu ZUS IWA nie będzie powodowało konieczności ponownego składania dokumentu ZUS IWA. To samo dotyczy płatników uprawnionych do składania dokumentów ubezpieczeniowych w formie papierowej. Mogą oni nadal korzystać z formularzy w wersji dotychczasowej aż do wyczerpania ich zapasów.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK