– czynniki o działaniu rakotwórczym – substancje i preparaty chemiczne zakwalifikowane do kategorii 1 i procesy technologiczne o działaniu rakotwórczym wymienione w załącznikach do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 1 grudnia 2004 r. w sprawie substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (DzU nr 280, poz. 2771 ze zm.).
– sposób wykonywania pracy – obciążenia fizyczne związane w szczególności z obsługą urządzeń mechanicznych (statyczne np. wykonywanie pracy w wymuszonej pozycji ciała, ruchy monotypowe, ucisk na pnie nerwowe, nadmierne obciążenie mięśni i układu kostnego oraz dynamiczne – wymuszone aktywnością ruchową związaną z konkretnym stanowiskiem pracy (mierzone wydatkiem energetycznym), a obciążenia wysiłkiem fizycznym z uwzględnieniem chronometrażu czynności, które mogą powodować nadmierne obciążenie narządów lub układów organizmu ludzkiego.
reklama
reklama
Poszkodowani wskutek choroby zawodowej mogą dochodzić od pracodawców świadczeń uzupełniających według przepisów prawa cywilnego o czynach niedozwolonych art. 415, art. 444–446 kc. O wysokości świadczenia, orzeka sąd, może być również zawarta ugoda.
Podstawą naprawienia szkody na osobie jest art. 444 k.c. zaś zasądzenia zadośćuczynienia art. 445 k.c. W świetle wymienionych przepisów odpowiedzialność cywilnoprawna pracodawcy ma charakter uzupełniający.
Podstawa prawna:
- art. 2351 Kodeksu pracy.