| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Nowe zasady dokumentowania chorób zawodowych

Nowe zasady dokumentowania chorób zawodowych

1 sierpnia 2012 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące chorób zawodowych. Doprecyzowany został krąg instytucji odpowiedzialnych za rozpoznawanie chorób zawodowych i wydawanie orzeczeń w tej sprawie. Pozostałe zmiany mają na celu uaktualnienie oraz ujednolicenie terminologii zawartej w dotychczas obowiązujących załącznikach do rozporządzenia w sprawie sposobu dokumentowania chorób zawodowych i skutków tych chorób.

Po nowelizacji organy upoważnione do wszczęcia postępowania są właściwe także w zakresie wydawania decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej albo braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej. Decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej bądź braku podstaw do jej stwierdzenia doręcza się m.in. pracodawcy. Od decyzji wydanej w I instancji pracodawcy przysługuje odwołanie. Zatem w przypadku decyzji wydanej przez:

  • państwowego powiatowego albo państwowego granicznego inspektora sanitarnego – odwołanie przysługuje do państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego,
  • państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego – do Głównego Inspektora Sanitarnego,
  • państwowego inspektora sanitarnego, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej – do Głównego Inspektora Sanitarnego,
  • komendanta wojskowego ośrodka medycyny prewencyjnej albo inspektora wojskowego ośrodka medycyny prewencyjnej – do Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego.

Odwołanie pracodawca składa za pośrednictwem organu, który wydał decyzję w I instancji, w terminie 14 dni od jej otrzymania.

Dokumentowanie chorób zawodowych

Od 1 sierpnia br. obowiązują nowe wzory formularzy stosowanych w postępowaniu dotyczącym zgłaszania, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych, a także zawiadamiania o skutkach choroby zawodowej. Celem wprowadzonych zmian jest zapewnienie zgodności przepisów regulujących sposób dokumentowania stwierdzonych chorób zawodowych i skutków tych chorób z obecnie obowiązującymi przepisami. Zmiany polegają na uaktualnieniu terminologii zawartej w ww. wzorach formularzy.

Zmiany w formularzach nie mają wpływu na zakres obowiązków pracodawcy związanych z dokumentowaniem chorób zawodowych.

Należy również wspomnieć, że ważność zachowuje dokumentacja medyczna dotycząca chorób zawodowych wystawiona według wzorów określonych w przepisach dotychczasowych.

Podstawa prawna:

  • rozporządzenie Rady Ministrów z 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych – Dz.U. Nr 105, poz. 869; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 662
  • rozporządzenie Ministra Zdrowia z 1 sierpnia 2002 r. w sprawie sposobu dokumentowania chorób zawodowych i skutków tych chorób – Dz.U. z 2002 r. Nr 132, poz. 1121; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 663

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK