| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Jakie zmiany wprowadzono w zakresie chorób zawodowych

Jakie zmiany wprowadzono w zakresie chorób zawodowych

Od 1 sierpnia 2012 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące chorób zawodowych. Zmiany dotyczą przede wszystkim instytucji, jakie są odpowiedzialne za rozpoznawanie chorób zawodowych i wydawanie orzeczeń w tej sprawie.

Dostosowanie przepisów do zmian w Kodeksie pracy

Od 3 lipca 2009 r. obowiązek zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej do właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego oraz właściwego okręgowego inspektora pracy należy do pracodawcy i lekarza podmiotu właściwego do rozpoznania choroby zawodowej oraz pracownika lub byłego pracownika, który podejrzewa, że występujące u niego objawy mogą wskazywać na taką chorobę (art. 235 Kodeksu pracy). Przy czym pracownik aktualnie zatrudniony zgłasza podejrzenie za pośrednictwem lekarza sprawującego nad nim profilaktyczną opiekę zdrowotną. W wyniku omawianej nowelizacji dostosowano treść załączników nr 2 i nr 3 do rozporządzenia, określających wzory skierowań na badania w związku z podejrzeniem choroby zawodowej do obecnie obowiązujących przepisów w zakresie zgłaszania chorób zawodowych.

WAŻNE!

Wprowadzenie zmian formularzy dotyczących dokumentowania chorób zawodowych nie wpływa na zakres obowiązków pracodawców związanych z dokumentowaniem chorób zawodowych.

W obu skierowaniach na badania w związku z podejrzeniem choroby zawodowej wprowadzono także nową pozycję, w której należy wpisać pełną nazwę choroby zawodowej, której dotyczy podejrzenie, pozycję w wykazie chorób zawodowych wraz z podstawą prawną oraz datę wydania skierowania. Do listy załączników do skierowania dodano kartę oceny narażenia zawodowego w związku z podejrzeniem choroby zawodowej.

Ponadto w załączniku nr 2 pkt 7 zrezygnowano z pozycji „Dane o narażeniu” (wyniki pomiarów), ponieważ lekarz kierujący pracownika lub byłego pracownika na badania w związku podejrzeniem choroby zawodowej nie posiada takich informacji.

Podstawa prawna:

  • rozporządzenie Rady Ministrów z 8 maja 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. z 2012 r. poz. 662),
  • rozporządzenie Ministra Zdrowia z 24 maja 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu dokumentowania chorób zawodowych i skutków tych chorób (Dz.U. z 2012 r. poz. 663).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK