| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Jakie zmiany wprowadzono w zakresie chorób zawodowych

Jakie zmiany wprowadzono w zakresie chorób zawodowych

Od 1 sierpnia 2012 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące chorób zawodowych. Zmiany dotyczą przede wszystkim instytucji, jakie są odpowiedzialne za rozpoznawanie chorób zawodowych i wydawanie orzeczeń w tej sprawie.

Dostosowanie przepisów do zmian w Kodeksie pracy

Od 3 lipca 2009 r. obowiązek zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej do właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego oraz właściwego okręgowego inspektora pracy należy do pracodawcy i lekarza podmiotu właściwego do rozpoznania choroby zawodowej oraz pracownika lub byłego pracownika, który podejrzewa, że występujące u niego objawy mogą wskazywać na taką chorobę (art. 235 Kodeksu pracy). Przy czym pracownik aktualnie zatrudniony zgłasza podejrzenie za pośrednictwem lekarza sprawującego nad nim profilaktyczną opiekę zdrowotną. W wyniku omawianej nowelizacji dostosowano treść załączników nr 2 i nr 3 do rozporządzenia, określających wzory skierowań na badania w związku z podejrzeniem choroby zawodowej do obecnie obowiązujących przepisów w zakresie zgłaszania chorób zawodowych.

WAŻNE!

Wprowadzenie zmian formularzy dotyczących dokumentowania chorób zawodowych nie wpływa na zakres obowiązków pracodawców związanych z dokumentowaniem chorób zawodowych.

W obu skierowaniach na badania w związku z podejrzeniem choroby zawodowej wprowadzono także nową pozycję, w której należy wpisać pełną nazwę choroby zawodowej, której dotyczy podejrzenie, pozycję w wykazie chorób zawodowych wraz z podstawą prawną oraz datę wydania skierowania. Do listy załączników do skierowania dodano kartę oceny narażenia zawodowego w związku z podejrzeniem choroby zawodowej.

Ponadto w załączniku nr 2 pkt 7 zrezygnowano z pozycji „Dane o narażeniu” (wyniki pomiarów), ponieważ lekarz kierujący pracownika lub byłego pracownika na badania w związku podejrzeniem choroby zawodowej nie posiada takich informacji.

Podstawa prawna:

  • rozporządzenie Rady Ministrów z 8 maja 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. z 2012 r. poz. 662),
  • rozporządzenie Ministra Zdrowia z 24 maja 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu dokumentowania chorób zawodowych i skutków tych chorób (Dz.U. z 2012 r. poz. 663).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacko Radcowska Kacprzak Kowalak sp. p. w Poznaniu

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK