| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Czy pracownikowi przysługuje roszczenie pieniężne za wypadek przy pracy

Czy pracownikowi przysługuje roszczenie pieniężne za wypadek przy pracy

Jeden z byłych pracowników naszego przedsiębiorstwa domaga się zadośćuczynienia za wypadek przy pracy, chociaż otrzymał jednorazowe odszkodowanie z ZUS, jak również odszkodowanie z towarzystwa ubezpieczeniowego PZU. Czy mamy obowiązek spełnić roszczenia byłego pracownika?

Przy spełnieniu określonych przesłanek roszczenie byłego pracownika może być uzasadnione.

Z treści pytania wynika, że pracownik – w związku z wypadkiem przy pracy – otrzymał należną rekompensatę finansową w formie jednorazowego odszkodowania określonego w przepisach art. 11 i 12 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm.). Ponadto pracownik uzyskał odszkodowanie na podstawie zawartej umowy ubezpieczenia.

Zarówno w orzecznictwie, jak i piśmiennictwie powszechnie aprobowane jest stanowisko, że pracownik może dochodzić dalszych roszczeń w celu zrekompensowania szkody spowodowanej wypadkiem przy pracy, która nie została pokryta w ramach przyznanych świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Zastosowanie w tej mierze będą miały przepisy ogólne prawa cywilnego (art. 415 i nast. k.c. w zw. z art. 300 k.p.). Poszkodowany mógłby dochodzić zarówno renty wyrównawczej na podstawie art. 444 § 2 k.c., jak i zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę zgodnie z art. 445 § 1 k.c. Taka konkluzja wynika również z wyroku Sądu Najwyższego z 8 kwietnia 1999 r., zgodnie z którym przyznanie jednorazowego odszkodowania z tytułu zwiększenia się uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy nie wyłącza przyznania renty wyrównawczej na podstawie art. 442 § 2 k.c. (II UKN 551/98, OSNP 2000/11/437).

Z podanego na wstępie opisu wynika, że były pracownik żąda zadośćuczynienia w rozumieniu art. 445 § 1 k.c. Jeżeli otrzymane dotychczas przez pracownika odszkodowanie w ramach ubezpieczenia wypadkowego nie wyczerpuje jego uzasadnionych roszczeń finansowych z tytułu wypadku przy pracy, może on wystąpić z roszczeniami na drogę sądową przeciwko pracodawcy. Stosowne orzeczenie w tej mierze wyda sąd powszechny w odrębnym postępowaniu z zakresu prawa pracy. Na byłym pracowniku ciąży obowiązek wykazania zasadności roszczeń o zadośćuczynienie co do ich wysokości (art. 6 k.c.).

Sąd orzekający w sprawie, określając wartość zadośćuczynienia pieniężnego na rzecz pracownika, powinien wziąć pod uwagę przyznane mu wcześniej odszkodowanie zgodnie z zawartą umową ubezpieczenia osobowego. Także ewentualne przyczynienie się poszkodowanego pracownika do powstania zaistniałej szkody wpłynie na zmniejszenie należnego mu zadośćuczynienia pieniężnego (art. 362 k.c.).

Aneta Czajkowska

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

MotoKariera

Kariera w motoryzacji na najwyższym biegu!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »