| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Skutki przekroczenia terminu na sporządzenie protokołu powypadkowego

Skutki przekroczenia terminu na sporządzenie protokołu powypadkowego

Określony przez ustawodawcę 14-dniowy termin na sporządzenie protokołu powypadkowego ma charakter instrukcyjny. Uchybienie temu terminowi m.in. nie powoduje negatywnych skutków prawnych dla poszkodowanego.

Stosownie do przepisów rozporządzenia w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy zespół powypadkowy powinien nie później niż w ciągu 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku sporządzić protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku, a następnie niezwłocznie sporządzony protokół doręczyć pracodawcy w celu zatwierdzenia.

Przepisy wymienionego rozporządzenia nie określają czynności składających się na „sporządzenie protokołu powypadkowego”. Jeżeli jednak na zespole powypadkowym ciąży obowiązek zapoznania z treścią protokołu poszkodowanego lub członka rodziny zmarłego poszkodowanego, to zespół powypadkowy w ramach 14-dniowego terminu powinien uwzględnić okres niezbędny do tego, aby osoba uprawniona mogła zapoznać się z treścią protokołu powypadkowego oraz zgłosić uwagi i zastrzeżenia do ustaleń zawartych w protokole.

Określony przez prawodawcę 14-dniowy termin ma charakter instrukcyjny. Uchybienie temu terminowi:

  • nie powoduje dla poszkodowanego negatywnych skutków prawnych,
  • obliguje zespół powypadkowy do podania przyczyn opóźnienia w treści protokołu powypadkowego.

Obiektywnie uzasadnioną przyczyną opóźnienia ustalenia przyczyn i okoliczności wypadku może być np. potrzeba zasięgnięcia opinii kancelarii prawnej.

Przepisy wymienionego rozporządzenia nie przewidują możliwości wielokrotnego zgłaszania uwag i zastrzeżeń do protokołu powypadkowego. Nie oznacza to jednak (w razie nieuwzględnienia zgłoszenia do protokołu uwag lub zastrzeżeń) wyłączenia możliwości domagania się sprostowania protokołu powypadkowego ze względu na brak w rozporządzeniu przepisu o możliwości sprostowania protokołu wypadkowego w trybie postępowania sądowego.

Informacja o tym, że: „Poszkodowany pracownik, a w razie wypadku śmiertelnego uprawniony członek rodziny zmarłego pracownika może wystąpić do sądu rejonowego z powództwem o ustalenie i sprostowanie protokołu na podstawie art. 189 k.p.c. Z powództwem takim, w interesie poszkodowanego pracownika, może wystąpić również organizacja związkowa, działająca u pracodawcy zatrudniającego poszkodowanego pracownika. Roszczenia ze stosunku pracy są wolne od opłat sądowych”, jest dostępna zarówno dla poszkodowanego, jak i uprawnionych członków jego rodziny. Została ona zapisana w pouczeniu do protokołu ustalenia przyczyn i okoliczności wypadku stanowiącym załącznik do rozporządzenia w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, na które wiele osób nie zwraca uwagi.

Podstawa prawna:

  • art. 237 Kodeksu pracy,
  • § 9 ust. 1 i 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (DzU nr 105, poz. 870),
  • załącznik do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 16 września 2004 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (DzU nr 227, poz. 2298).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK