| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Zagrożenia wypadkowe występujące na stanowisku dyrektora

Zagrożenia wypadkowe występujące na stanowisku dyrektora

Pracodawca otrzymał od inspektora pracy decyzję nakazującą dokonanie oceny ryzyka zawodowego na wszystkich występujących w zakładzie pracy stanowiskach. Zastanawia się, czy również powinien oszacować ryzyko zawodowe dla stanowiska dyrektora, ponieważ jest to praca typowo biurowa i możliwość wystąpienia wypadku jest bardzo mała.

Niebezpieczeństwo podczas podróży służbowych

Dyrektor, który wyjeżdża w podróż służbową, może ulec wypadkowi komunikacyjnemu samochodem, samolotem bądź pieszo. Skutki wypadku komunikacyjnego są zwykle poważne. Osoba ta narażona jest na urazy, kalectwo, a nawet śmierć. Pracownik ma wpływ na zmniejszenie możliwości wystąpienia wypadku jedynie w momencie, gdy sam bezpośrednio jest uczestnikiem ruchu, tj. jeżeli sam prowadzi pojazd lub gdy idzie pieszo, ponieważ w przypadku prowadzenia auta lub samolotu przez inne osoby brak jest możliwości zareagowania pracownika w chwili zagrożenia. Prowadząc samochód, pracownik powinien przestrzegać przepisów o ruchu drogowym, zachować szczególną ostrożność oraz stosować zasadę ograniczonego zaufania do innych użytkowników drogi. Natomiast po stronie pracodawcy leży dbanie o właściwy stan techniczny używanego samochodu.

Upadek, potknięcie, poślizgnięcie się

Kolejnym możliwym wypadkiem przy pracy na stanowisku dyrektora jest upadek, pośliźnięcie się na śliskich, polerowanych i pastowanych podłogach, potknięcie się o luźno pozostawione przewody telefoniczne i komputerowe lub uderzenie się o otwarte szuflady. Ulegając takiemu wypadkowi, pracownik może doznać potłuczeń, złamania i zwichnięcia kończyn, urazów wewnętrznych, wstrząśnienia mózgu. Zastosowanie przez pracodawcę środków profilaktycznych polega na zapewnieniu pracownikowi porządku w pomieszczeniach (pracownik też powinien o niego dbać) i na drogach komunikacyjnych, właściwego stanu technicznego posadzek i schodów, zastosowaniu zabezpieczeń antypoślizgowych na schodach zewnętrznych. Aby uchronić pracownika przed takim wypadkiem u klienta lub na ulicy czy w komunikacji miejskiej pracodawca może jedynie wyposażyć pracownika w odpowiednie obuwie oraz poprosić podczas szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy o zachowanie ostrożności.

Pozycja siedząca

Jednym z dość ważnych występujących zagrożeń dla zdrowia osoby zatrudnionej na tym stanowisku jest długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, w tym praca przy komputerze, czyli powodujące typowe dla pracy biurowej dolegliwości bólowe wynikające z przeciążenia układu mięśniowo-szkieletowego oraz nadmierne obciążenie wzroku. W celu uniknięcia powyższych problemów zdrowotnych należy robić regularne przerwy podczas dnia pracy i wykorzystywać je na odpoczynek i ćwiczenia. Na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom:

  • łączenie przemienne pracy związanej z obsługą monitora ekranowego z innymi rodzajami prac nieobciążającymi narządu wzroku i wykonywanymi w innych pozycjach ciała – przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy obsłudze monitora ekranowego lub
  • co najmniej 5-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka M. Kalisz

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK