| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Zagrożenia wypadkowe występujące na stanowisku dyrektora

Zagrożenia wypadkowe występujące na stanowisku dyrektora

Pracodawca otrzymał od inspektora pracy decyzję nakazującą dokonanie oceny ryzyka zawodowego na wszystkich występujących w zakładzie pracy stanowiskach. Zastanawia się, czy również powinien oszacować ryzyko zawodowe dla stanowiska dyrektora, ponieważ jest to praca typowo biurowa i możliwość wystąpienia wypadku jest bardzo mała.

Niebezpieczeństwo podczas podróży służbowych

Dyrektor, który wyjeżdża w podróż służbową, może ulec wypadkowi komunikacyjnemu samochodem, samolotem bądź pieszo. Skutki wypadku komunikacyjnego są zwykle poważne. Osoba ta narażona jest na urazy, kalectwo, a nawet śmierć. Pracownik ma wpływ na zmniejszenie możliwości wystąpienia wypadku jedynie w momencie, gdy sam bezpośrednio jest uczestnikiem ruchu, tj. jeżeli sam prowadzi pojazd lub gdy idzie pieszo, ponieważ w przypadku prowadzenia auta lub samolotu przez inne osoby brak jest możliwości zareagowania pracownika w chwili zagrożenia. Prowadząc samochód, pracownik powinien przestrzegać przepisów o ruchu drogowym, zachować szczególną ostrożność oraz stosować zasadę ograniczonego zaufania do innych użytkowników drogi. Natomiast po stronie pracodawcy leży dbanie o właściwy stan techniczny używanego samochodu.

Upadek, potknięcie, poślizgnięcie się

Kolejnym możliwym wypadkiem przy pracy na stanowisku dyrektora jest upadek, pośliźnięcie się na śliskich, polerowanych i pastowanych podłogach, potknięcie się o luźno pozostawione przewody telefoniczne i komputerowe lub uderzenie się o otwarte szuflady. Ulegając takiemu wypadkowi, pracownik może doznać potłuczeń, złamania i zwichnięcia kończyn, urazów wewnętrznych, wstrząśnienia mózgu. Zastosowanie przez pracodawcę środków profilaktycznych polega na zapewnieniu pracownikowi porządku w pomieszczeniach (pracownik też powinien o niego dbać) i na drogach komunikacyjnych, właściwego stanu technicznego posadzek i schodów, zastosowaniu zabezpieczeń antypoślizgowych na schodach zewnętrznych. Aby uchronić pracownika przed takim wypadkiem u klienta lub na ulicy czy w komunikacji miejskiej pracodawca może jedynie wyposażyć pracownika w odpowiednie obuwie oraz poprosić podczas szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy o zachowanie ostrożności.

Pozycja siedząca

Jednym z dość ważnych występujących zagrożeń dla zdrowia osoby zatrudnionej na tym stanowisku jest długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, w tym praca przy komputerze, czyli powodujące typowe dla pracy biurowej dolegliwości bólowe wynikające z przeciążenia układu mięśniowo-szkieletowego oraz nadmierne obciążenie wzroku. W celu uniknięcia powyższych problemów zdrowotnych należy robić regularne przerwy podczas dnia pracy i wykorzystywać je na odpoczynek i ćwiczenia. Na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom:

  • łączenie przemienne pracy związanej z obsługą monitora ekranowego z innymi rodzajami prac nieobciążającymi narządu wzroku i wykonywanymi w innych pozycjach ciała – przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy obsłudze monitora ekranowego lub
  • co najmniej 5-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

autosalon24.pl

Autosalon24.pl powstał w powstał w 2010 roku i jest portalem zarządzanym przez spółkę Autodirect SA. Zadaniem jakie sobie postawiono, było stworzenie pierwszego, polskiego portalu motoryzacyjnego umożliwiającego uzyskanie informacji, porady w wyborze oraz wsparcia w negocjowaniu najkorzystniejszych warunków zakupu, wymarzonego, nowego samochodu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK